A fejfájás kapcsolatban lehet bizonyos gyógyszerek szedésével is. Ha fejfájásai ismétlődnek, akkor – akár migrén, akár nem – feltétlenül orvoshoz kell fordulnia.
A migrén egyébként meglehetősen gyakori, a lakosság átlag 15 %-át, különösen nőket és serdülő lányokat kínzó betegség. Erőssége nagyon szélsőséges határok között mozog, elfajulhat annyira, hogy semmiféle aktív tevékenységet nem képes végezni a(z erős) migréntől szenvedő nő.
Jellegzetes lüktető fájdalommal jár, intenzitása nagyon erős is lehet: általában az agy egyik féltekén, a fej egyik oldalán fáj rettenetesen. Szinte mindig emésztési zavarokkal (hányinger, hányás), nagyfokú fény- és zajérzékenységgel, és ritkán idegrendszeri (látási, érzékelési) problémákkal párosul.
A migrén igazi okát még homály fedi, de annyit tudunk, hogy mindig van valamilyen – táplálkozási, pszichológiai vagy hormonális – kiváltó oka.
A migréntől szenvedő nők krízis állapotai főleg a peteérés, illetve a menstruáció alatt jelentkeznek. Viszont nagyfokú javulás tapasztalható a terhesség és a klimax időszakában. A gyengébb vagy erősebb fájdalomcsillapító gyógyszerek enyhíthetik, ritkán meg is szüntethetik ezt a betegséget.
MIGRÉN-TESZT
Fejfájásai hirtelen kezdődnek, és 4–72 órán át tartanak, viszont a fejfájás-rohamok között teljesen egészségesnek érzi magát?
Ha a válasza igen, akkor folytassa a tesztet: lehet, hogy migréntől szenved.
Első kérdéscsoport:
A krízisidőszakok alatt
a, a fejfájás csak az egyik oldalon jelentkezik?
igen nem
b, a szív ritmusának megfelelően lüktet?
Igen nem
c, annyira rossz ilyenkor az állapota, hogy hétköznapi feladatait sem tudja ellátni?
Igen nem
d, ha fizikai erőkifejtést végez, akkor állapota rosszabbodik?
Igen nem
Második kérdéscsoport:
A krízisidőszak alatt
a, van hányingere?
Igen nem
b, szokott hányni?
igen nem
c, nehezen viseli a zajt és az erős fényt?
igen nem
Értékelés:
Migrénben szenved, ha igennel válaszolt legalább kétszer az első kérdéscsoportnál, és legalább egyszer a második kérdéscsoportnál.