Az iskolapadban kezdődik és az íróasztal mellett folytatódik: a helytelen tartás, az előregörnyedő ülés végigkísér egy életen át, s egyre több problémához vezet. A fájdalmas következmények sporttal – pl. pilatessel, gerincjógával –, illetve gyógytornával elkerülhetőek. Utóbbi mozgásformáról azonban sokan hisszük, hogy csak orvosilag diagnosztizált problémák esetén érdemes gyakorolnunk.
„Fontosnak tartom, hogy megelőzzük a fájdalmakat, a mozgás beszűkülését, de ehhez az első tünetek megjelenésekor kell elkezdenünk a munkát” – mondja Horváth Mária, a Dr. Rose Ortopédiai Centrum gyógytornász-munkatársa. – A helytelen testtartás már gyerekkorban, az iskolapadban kialakul. Később az ülőmunka tovább mélyíti a problémát, meggyengülnek a törzs- és medencekörnyéki izmok. Fájdalmak jelennek meg a nyaki szakaszon, a derékban, a hátban, és sokszor kisugároznak a végtagokra is.”
Gyógytorna
A gyógytorna célja megállítani a diszharmonikus folyamatokat, kezelni az asszimetriát, megelőzni, enyhíteni, megszüntetni a fájdalmat. „A problémától függ, milyen módszert választunk és tanítunk meg a páciensnek” – folytatja Mária. – Az is egyedi, hogy mennyi idő szükséges a megfelelő változáshoz, de általában tíz alkalom után a betanult gyakorlatok otthon is végezhetőek. A valódi és tartós eredményhez legalább heti háromszori ismétlés, minimum 45-50 percnyi torna szükséges, majd később valamilyen szinten tartó sport.” A hagyományos gerinctorna mellett nagyon hatékony a McKenzie-módszer is. Ezt elsősorban olyan gerincbántalmakra alkalmazzák, melyek hátterében nem gyulladás, hanem valamilyen mechanikus probléma húzódik meg: becsípődés, nyomódás, lumbágó, isiász.
„Sajnos egyre gyakrabban találkozunk gerincsérvekkel is, de ha a tornával megtaláljuk a helyes irányt, lehet, hogy az illetőnek soha többé nem kell visszajönnie hozzánk. Az, hogy ki hogyan reagál a kezelésekre, teljesen egyedi. Egy-egy probléma akár rendszeresen is kiújulhat, de az lehet, hogy csak évek múlva jelentkezik újra. A lényeg, hogy megtanulhatóak azok a mozdulatok, amelyek gyors enyhülést hoznak, és segítenek elkerülni egy műtétet” – teszi hozzá a gyógytornász.