Legnépszerűbb termékek
Nincs találat
Legnépszerűbb cikkek
Nincs találat

Az epekő tünetei, okai és kezelése

Módosítva: 4/9/2025 Szerző: Szimpatika Forrás: Szimpatika 4 perc Kérdezze meg gyógyszerészét!

Az epekövesség (cholelithiasis) egy gyakori emésztőrendszeri betegség, amely során az epehólyagban vagy az epevezetékekben szilárd kövek alakulnak ki. Az epekövek sokáig tünetmentesek maradhatnak, egy bizonyos méret felett azonban már nyomják az epét és az epehólyagot, illetve akadályozzák az epe áramlását, ami intenzív fájdalomhoz és további tünetekhez vezet.

Mi az az epe?

Kezdjük azzal, hogy mi is az az epe. Az epe egy aranysárga, enyhén lúgos (pH ~8,0) folyadék, melyet a májban található hepatociták termelnek, és többféle funkciót is betölt a szervezetben. Az epe alapvetően vízből, epesavakból, koleszterinből is bilirubinból áll.

Milyen szerepet tölt be az epe?

  • Zsírok emésztése: az epében található epesavak apró cseppekre bontják a zsírokat, növelve azok oldhatóságát, így könnyebben hozzáférnek az emésztőenzimek, illetve könnyebben fel tudnak szívódni a vékonybélben.
  • Vitaminok felszívódása: mivel kulcsszerepe van a zsírok emésztésében, az epe létfontosságú szerepet tölt be a zsírban oldódó vitaminok (A, D, E, K) felszívódásában is.
  • Salakanyagok eltávolítása: az epe részt vesz a salakanyagok, például a hemoglobin bomlástermékének számító bilirubin, illetve a felesleges koleszterin eltávolításában.
  • Bélmozgás serkentése: az epesók növelik a vastagbél vízkiválasztását, megkönnyítve a bélcsatorna perisztaltikus mozgását.
  • Koleszterinszint szabályozása: az epe segíti a koleszterin eltávolítását a szervezetből, ezzel a koleszterinszint szabályozásában is fontos szerepe van.

Mi az az epekő?

Az epekő az epehólyagban vagy az epevezetékekben kialakuló szilárd képződmény, amely az epe összetevőinek kicsapódásából keletkezik. Mérete a homokszemnyitől (epehomok) egészen a galambtojás nagyságig terjedhet.

Miért alakul ki az epekő? Melyek a legfontosabb kockázati tényezői?

Az epekő kialakulásának pontos okai még nem teljesen tisztázottak. Ezzel együtt több tényező is hozzájárulhat a betegség kialakulásához, amelyek gyakran összefüggnek egymással. Fontos emellett megemlíteni, hogy a betegség családi halmozódást mutat, azaz örökletes háttérrel is rendelkezik – a kockázatot jelentősen növelő ún. megtört vagy szeptált epehólyag például egy öröklődő anatómiai eltérés.

Az életmódi tényezők terén a legnagyobb kockázatot a zsírszegény és rostszegény táplálkozás, valamint az elhízás jelenti, a túlzott zsírbevitel ugyanis növeli az epe koleszterinkoncentrációját. Hasonló folyamatok játszódnak le a túlzásba vitt fogyókúrák esetén is, ugyanis ezek szintén járhatnak a koleszterinszint megemelkedésével. A cukorbetegség, illetve az epesav-visszaszívódás zavarával járó betegségek, például a májzsugorodás és a Crohn-betegség szintén megnöveli az epekövesség kialakulásának valószínűségét.

Bár a betegség bármely életkorban kialakulhat, a tapasztalatok azt mutatják, hogy a betegség gyakorisága 40 év felett emelkedik meg jelentősen. A nők körében gyakrabban fordul elő epekő, különösen a terhesség és a szoptatás időszakában, mivel ezek a hormonális változások az epehólyag működésére is hatással vannak.

Mik az epekő tünetei?

Az epekő sokáig nem okoz panaszokat, ezért gyakran csak véletlenszerűen fedezik fel más vizsgálatok során. Ezt hívják néma epekőnek. A néma epekő tünetei annyira enyhék – vagy éppen teljesen észrevétlenek–, hogy a probléma általában ki sem derül.

Amikor azonban a kövek elmozdulnak vagy elzárják az epevezetéket, egy idő után jelentkeznek az epe problémák tünetei:

  • Jobb bordaív alatti fájdalom: általában tompa vagy görcsös jellegű, és gyakran étkezések után, különösen zsíros ételek fogyasztását követően jelentkezik.
  • Hányinger és hányás: az epe pangása emésztési problémákat okozhat, ezek következménye a hányinger, illetve hányás.
  • Puffadás, teltségérzet: az epe elégtelen kiürülése megnehezítheti a zsírok lebontását, puffadáshoz vezetve.
  • Keserű szájíz, emésztési zavarok: az epe gyomorba történő visszaáramlása kellemetlen tüneteket válthat ki.
  • Láz és hidegrázás: amennyiben elfertőződik az epehólyag, láz és hidegrázás is kialakulhat.
  • Sárgaság: ha az epekő elzárja az epevezetéket, az epefesték (bilirubin) felszaporodik a vérben, és a bőr sárgás elszíneződést mutat.

Mi az az epegörcs, és mik az epegörcs tünetei?

Az epegörcs (biliáris kólika) az epekövesség egyik legkellemetlenebb szövődménye, amelyet az okoz, hogy egy epekő elzárja az epehólyag kivezető nyílását vagy az epevezetéket. Ennek megfelelően az epegörcs tünetei alapvetően megegyeznek a fent felsorolt tünetekkel. Az epegörcs jellemzője ezen túl, hogy a fájdalom hirtelen kezdődik, majd fél-egy óra alatt intenzívebbé válik, és sok esetben csak órák alatt múlik el.

Hogyan lehet diagnosztizálni az epekövet?

Az epekövesség diagnózisa alapvetően képalkotó eljárásokkal, valamint vérvizsgálatokkal történik. Az egyik leggyakrabban alkalmazott eljárás a hasi ultrahang, emellett az orvos sokszor előír hasi CT-vizsgálatot vagy MRCP-t (mágneses rezonancia-alapú kolangiopankreatográfia) is, amelyek részletesebb képet adhatnak az epehólyag és az epevezeték állapotáról.

A képalkotó eljárások mellett a vérvizsgálatok is fontos szerepet játszanak a diagnózis felállításában: a májenzimek megemelkedett koncentrációi és a bilirubin- és a fehérvérsejtszám eltérései szintén áruló jelei lehetnek az epeút elzáródásának és/vagy gyulladásának. Súlyosabb esetekben további vizsgálatokra, például endoszkópos ultrahangra is szükség lehet, különösen akkor, ha a hagyományos képalkotó eljárások eredményei nem egyértelműek.

Mik az epekövesség lehetséges szövődményei? Mikor kell kezelni az epekövet?

Az epekövek súlyos szövődményeket okozhatnak, különösen akkor, ha elzárják az epecsatornát vagy fertőzést váltanak ki.

  • Epehólyag-gyulladás (cholecystitis): Fájdalommal, lázzal, hányingerrel járó állapot, amely sürgős orvosi beavatkozást igényel.
  • Epevezeték-elzáródás: Sárgaságot és májkárosodást okozhat.
  • Hasnyálmirigy-gyulladás (pancreatitis): Ha az epekő elzárja a hasnyálmirigy-vezetéket, súlyos gyulladás alakulhat ki.
  • Epehólyag-perforáció: Az epehólyag falának kilyukadása; ritka, életveszélyes szövődmény.

A tünetmentes epekövek esetén általában nincs szükség kezelésre. Ha azonban ismétlődő görcsök, szövődmények vagy súlyos panaszok jelentkeznek, mindenképp orvosi beavatkozásra van szükség.

Az epekő kezelése

A kezelés módja az epekövek méretétől, számától, illetve a tünetek súlyosságától függ.

Műtéti eljárások

  • Laparoszkópos epehólyag-eltávolítás (cholecystectomia): A leggyakoribb és leghatékonyabb műtét, amely során az epehólyagot egy kis metszéseken keresztül eltávolítják.
  • Nyitott epehólyag-eltávolítás: Ritkább, nagyobb műtéti beavatkozás, amelyet akkor alkalmaznak, ha komplikációk merülnek fel.
  • ERCP (endoszkópos műtét): Az endoszkópos műtét segítségével el lehet távolítani az epevezetékbe szorult epekövet.

Nem műtéti (konzervatív) kezelések

  • Lökéshullám-terápia (ESWL): Ritkán alkalmazott módszer, amely ultrahangos hullámokkal darabolja fel az epeköveket.
  • Gyógyszeres kezelés: Az epesavakat tartalmazó gyógyszerek (pl. urzodezoxikólsav) segíthetnek feloldani a koleszterinből álló köveket, de ez a folyamat hosszadalmas és nem mindig hatékony.

Életmódbeli változtatások, megelőzés

Az életmódváltás nagyon hatékony módja annak, hogy megelőzzük az epekövesség kialakulását, valamint a már fennálló probléma súlyosbodását. A zsírszegény, rostban gazdag étrend segíthet csökkenteni az epegörcsök kockázatát, a rendszeres testmozgás pedig hozzájárul az anyagcsere megfelelő működéséhez, így megelőzhető az epe pangása. Emellett meg kell említeni a megfelelő folyadékbevitel fontosságát is, ugyanis a dehidratáltság is okozhatja az epe besűrűsödését.

Lehetséges az epekő kezelése házilag?

Alapvetően nem. A megfelelő életmódi tanácsok betartásával azonban megelőzhető a kövek kialakulása vagy további növekedése.

Lehetséges az epe fájdalom csillapítása házilag?

A pihenés, a meleg borogatás és a bőséges folyadékfogyasztás segíthet, ahogy a fájdalomcsillapító készítmények is.

Mik az epekő lelki okai?

Nem érdemes az epekő esetleges lelki okain gondolkodni, az életmód szerepe sokkal fontosabb a megelőzésben.

Tekintse meg a Szimpatika epe- és májproblémákat célzó termékeit!