A szeptember a legtöbb ember számára a dolgos hétköznapokba való visszarázódásról szól. Kezdődik az óvoda, iskola, egyetem, és a munkahelyeken is újra teljes lesz a csapat a nyári szabadságok után. A különböző közösségek valóságos melegágyként szolgálhatnak a légutakat fenyegető vírusok számára, arról nem is beszélve, hogy míg ilyenkor az egyik pillanatban süt a nap, nem kizárt, hogy a következőben egy kiadós eső zúdul a nyakunkba, és ez a változékonyság bizony megterheli immunrendszerünket.
„Az őszi időjárás gyakran szeszélyes. Esős időben magas a levegő pára- és nedvességtartalma, ez pedig ideális körülményeket teremt a felső légúti megbetegedésekért felelős vírusok számára. A különböző zárt közösségek tökéletesen alkalmasak a vírusok továbbterjedésére, hiszen, ha egy ember eltüsszenti magát, máris kórokozók sokaságát juttatja a levegőbe” – mondta el dr. Kovács Viktória, fül-orr-gégész, audiológus főorvos.
Nem kell azonban remeteként élnünk, ha egészségesen akarjuk átvészelni az őszt, elég, ha tudatosan próbáljuk kivédeni a veszélyeket.
A szakember szerint fontos, hogy sok vitamint fogyasszunk és rétegesen öltözködjünk, illetve nem árt odafigyelnünk a saját és a környezetünkben lévők tüneteire. A felső légúti megbetegedések első jelei közé sorolják a torokfájást és torokkaparást. A hazánkban is népszerű, zöld pajzzsal jelzett termékcsalád méz- és mentoltartalmú cukorkája hűsítő hatásával kellemes érzést nyújt az irritált toroknak. Az első jelek közé tartozik továbbá az izomfájdalom, a fejfájás, valamint az orrfolyás és az orrdugulás is. Ez utóbbi kezelésére érdemes olyan orrspray-t választani, amely az orvosi hatóanyagokat természetes összetevőkkel kombinálja. ezek lehetnek különböző illóolajok, mint például az ausztráliai népgyógyászatban használt eukaliptusz, vagy a széles körben elterjedt Aloe vera. Csak egy kicsi odafigyelés és elővigyázatosság szükséges, és az ősz így végre nem a megfázás, hanem az önfeledt élmények időszaka lehet.