A gyakori éjszakai vizelés egy nagyon kellemetlen probléma, amely sokak éjszakai pihenését megzavarja. Amennyiben hosszú távon fennáll, sajnos kialvatlansághoz vezethet, amely nagyban rontja az életminőséget, emellett további súlyos egészségügyi következményekkel járhat. Mik a gyakori éjszakai vizelés okai?
Egy egészséges felnőtt napi 2-2,5 liter folyadékot fogyaszt, és napi 4-8 alkalommal ürít vizeletet. A vizelet napi mennyisége függ a fogyasztott folyadék mennyiségétől és az egyén életmódjától, de a legtöbb esetben egy-másfél literre tehető. A szervezet alvás közben sokkal kevesebb vizeletet termel, így az egészséges egyének nagy része végig tudja aludni az éjszakát vizelés nélkül.
Ezzel együtt az éjszakánkénti egy-két felébredés, vizelés még nem jelent problémát, főleg, ha lefekvés előtt nagy mennyiségű folyadékot vitt be valaki. Amennyiben azonban ennél gyakrabban ébred meg valaki, az már kórosnak számít. A nocturia, azaz az éjjeli vizelési inger többféle okra is visszavezethető. Bizonyos okok könnyen kiküszöbölhetőek, elháríthatóak, más okok komoly orvosi kezelést igényelnek. A sűrű éjszakai vizelés emellett súlyos betegségek tünete is lehet, ezért fontos mihamarabb kivizsgálni!
Az elalvás előtti másfél-két órában már nem ajánlott folyadékot inni, ha szeretnénk elkerülni az éjszakai megébredéseket. A késői vacsorázás szintén megnehezítheti ezt, főleg, ha sós ételeket fogyasztunk, azok ugyanis megnövelik a szomjúságot.
A vízhajtó hatású ételek és italok szintén megnövelik az éjszakai vizelés gyakoriságát. A koffein és az alkohol például diuretikumok, azaz vízhajtó hatással rendelkeznek. (Az alkohol főleg a középkorú, illetve idősebb egyénekben vált ki erős nocturiát.) Természetes módon a vízhajtó gyógyszerek ugyanúgy növelik a megébredések számát.
A húgyúti fertőzések, amelyeket a köznyelv csak felfázásnak nevez, szintén hozzájárulnak a gyakori vizelési inger kialakulásához. A felfázás legtöbbször bakteriális eredetű, és jellegzetesen égő, csípő érzést is okoz. A húgyúti fertőzések elkerüléséhez ügyeljünk a kellő folyadékbevitelre, a biztonságos szexuális életre, illetve az intim higiénia szabályainak betartására. Mivel a fertőzés átterjedhet a felső húgyutakra, illetve a vesékre is, a tünetek tapasztalása esetén időben forduljunk orvoshoz!
Nem csak a gyakori éjjeli vizelési inger vezethet alvászavarhoz, fordított összefüggés is fennállhat. Az alvási apnoé során kevesebb anditiuretikus hormon (ADH) termelődik, amely így megnövekedett folyadékkiválasztással jár. Az alvási apnoé emellett hozzájárulhat a magas vérnyomás és a keringési elégtelenségek kialakulásához, amelyek önmagukban is megnövelik az éjjeli vizelési inger gyakoriságát.
A nocturia oka lehet a szorongás is, ez a pszichológiai és élettani állapot ugyanis sok esetben a vizelési inger gyakoriságának megnövekedését okozza.
A magas vérnyomás és a vesekárosodás kéz a kézben jár. A magas vérnyomás károsítja a veséket, amelyek így nem képesek megfelelően működni: kevésbé tudják eltávolítani a kiválasztandó folyadékot, emellett a sérül a vese vérnyomás szabályozásában betöltött szerepe is, amely így tovább súlyosbítja a magas vérnyomást. Egy ördögi körről beszélünk tehát, amely a nocturia mellett szívelégtelenséghez is vezethet.
A szívelégtelenség során a szívizmok hatékonysága csökken, így nem képesek kellő erővel szívni, illetve pumpálni a vért. Ennek következtében a vénás rendszerben lecsökken a szívóerő, ami ödémásodáshoz vezet, azaz a folyadék a szövetekben marad ahelyett, hogy a vénákon át visszakerülne a szívbe. Mivel az alvás közbeni fekvő pozíció segít az ödémákban található vér visszaszívásában, így ez az extra folyadék is éjjel távozna a szervezetből, amely megnövekedett gyakoriságú vizeléshez vezet.
A cukorbetegség során a szervezet nem képes megfelelően lecsökkenteni a vér glükóztartalmát, a cukor egy része a veséken keresztül a vizeletbe kerül. A cukor ozmotikus koncentrációja miatt azonban vizet „húz” magával, azaz több lesz a vizelet – és így gyakrabban kell vizelni is.
Ahogy a szervezet endokrin rendszere öregszik, a víz visszatartásáért felelős ADH termelése idővel csökken, amely hatására több vizelet távozik a szervezetből. A hormonhiányhoz vezető folyamat a 40 éves kor táján szokott kezdődni, és a hatvanas-hetvenes években súlyosbodik annyira, hogy megnövelje a vizelés miatti megébredések számát.
A sűrű éjszakai vizelés férfiaknál sokszor a prosztata megnagyobbodásának köszönhető. A jóindulatú prosztatamegnagyobbodás során a prosztata összenyomja a húgycsövet, amely vizelési nehézségekhez, többek között gyakori éjszakai vizeléshez is vezethet.
Az állapotos nőknél megnövekedik a hasűri nyomás, így kisebb helye van a szerveknek, például a húgyhólyagnak, ami így kevesebb vizeletet képes tárolni. (Ugyanez a helyzet a méh és a prosztata megnagyobbodása esetén.) A várandósság és a szülés emellett gyengítheti a húgyhólyag és a medence izomzatát, ami szintúgy vizelési problémákhoz vezethet. A gyakori éjszakai vizelés nőknél ezért sokszor a gyermek érkezésével kapcsolatos.
Ha az éjszakai vizelés két óránként jelentkezik, az komoly alvászavart okozhat. Az ennyire gyakori nocturia hátterében több ok is állhat, a pontos diagnózis felállítása ezért orvos feladata.
Vannak kutatások, amelyek alapján felmerül a gondolat, hogy a gyakori vizelési inger a halál előjele is lehet. Ez a mondat így természetesen nem igaz, nem kell rögtön a legrosszabbra gondolni. Az viszont sajnos igaz, hogy a gyakori vizelési inger komoly betegségekre és veszélyes élettani folyamatokra is utalhat, ezért fontos mihamarabb kivizsgáltatni a tüneteket.
Ügyeljen egészségére a Szimpatika vitamintartalmú készítményeivel!