Az éjjeli internetezés, chatelés és játék kifejezetten veszélyes a fiatalokra, főleg, ha ezeket a tevékenységeket az alvás rovására űzik. A Sidney-i Egyetem Sleep folyóiratban publikált tanulmánya szerint ugyanis nem csak a kialvatlansággal kell számolniuk a számítógépfüggőknek.
A 20 ezer, 17 és 24 év közötti fiatalon végzett vizsgál szerint azok, akik 5 óránál kevesebbet alszanak naponta, háromszor nagyobb eséllyel szenvednek majd mentális gondoktól a következő évben, mint azok, akik rendesen alszanak. A tanulmány szerint minden egyes feleslegesen ébren töltött óra 14 százalékkal növeli meg a különböző betegségek kialakulásának veszélyét.
„Az alvászavarok gyakorlatilag olyan súlyos betegségek, mint a depresszió vagy a pánikbetegség előszobái" – mondta a folyóiratnak a kutatás vezetője, Nicholas Glozier professzor. „Sok olyan páciensem van, aki éjjel egyig vagy kettőig játszik vagy lóg a közösségi oldalakon. A legtöbbjének másnap reggel hétkor kell felkelnie, ami veszélyes, mert egy ilyen korú embernek sokkal többet kéne aludnia."
Az utóbbi időben veszélyesen megnövekedett az az idő, amit a fiatalok az internet előtt töltenek, köszönhetően a különböző közösségi oldalaknak. A cybersentinel.co.uk honlap 2009-es kutatása szerint az angol tinédzserek hetente 31 órát töltenek on-line, míg egy hasonló kutatás szerint, amit a European Interactive Advertising Association végzett, az európaiak 57 %-a rendszeresen internetezik, míg a 16 és 24 év közötti korosztály 82 %-a minden héten 5-7 napon használja a világhálót. Vagyis gyakorlatilag állandóan.
Ez a kutatás amellett, hogy felhívja a figyelmet a kevés alvás veszélyeire, arra is figyelmeztet, hogy az alváshiány a már meglévő betegségeket is súlyosbítja. „Vannak olyan inszomniában szenvedő fiatalok, akiknél nem a gyakori alváshiány miatt alakult ki az akut betegség, de egyre több olyannal találkozunk, akinél a szorongás és az enyhe alvászavar végül bipoláris diszfunkcióba vagy súlyos depresszióba torkollik".
Glozier professzor szerint a legfontosabb tennivaló megteremteni az alvás-ébrenlét közötti egészséges egyensúlyt.