Hasonló alapokra épül a British Journal of Ophtalmology című orvosi lapban bemutatott QUARTZ retina-szkenner, illetve a kapcsolt szoftver is. Észleli a változásokat a recehártya (retina) azon artériáinak és vénáinak szerkezetében, amelyek a szívhez és az agyhoz kapcsolódnak.
Képes ellenőrizni az erek méretét és alakját, valamint az általuk lefedett területet. Ezeket a tényezőket ezután mesterséges intelligencia-alapú szoftver értékeli, hogy előre jelezze az olyan rendellenességek megjelenését, mint a szívkoszorúér-betegség, szívelégtelenség és a stroke.
Az eszköz vizsgáztatása során a kutatók több mint 88 ezer 40 és 69 év között beteg és 7411 48 és 92 év közötti páciens retináját szkennelték. A mesterséges intelligencia által szolgáltatott eredményeket összevetették az úgynevezett Framingham kockázati pontszámok (ez egy széles körben használt értékelési eszköz) teljesítményével, és nem találtak eltérést a kétféle módszer hatékonysága között.
A QUARTZ rendszer képességeinek további validálásához még klinikai vizsgálatokra lesz szükség, de már a mostani eredmények is reményt kelők a szívproblémák kiszűrése terén.
Borítókép: pexels.com