Mi ez a betegség?
A rosacea a tünetek széles skáláját produkálja, tapasztalható többek között kipirulás, hajszálértágulatok (telangiektázia), gyulladásos papulák és pustulák jelenhetnek meg, valamint szemészeti tünetek is jelentkezhetnek.
A betegség kóros mechanizmusai még nem teljesen tisztázottak, de arra már rájöttek, hogy több tényező együttes hatásának eredményei.
Eleinte a rosaceát tartós bőrpír jellemzi az arc központi területén. A rosacea során couperose jelenik meg, amely folyamán az arc erei megnagyobbodnak, különösen az orr területén (borvirágos orr), amihez kellemetlen égő érzés társul.
Ez a skandináv országokban fordul elő leggyakrabban, minél világosabb a bőrszín, annál valószínűbb a megjelenése.
Mit tehetünk a rosacea ellen?
Mint minden betegség vagy nyavalya esetén, itt is a megelőzés lehet az egyik kulcsa annak, hogy elkerüljük a kórral járó kellemetlen tüneteket. Lássuk, mit lehet tenni annak érdekében, hogy megússzuk a rosacea megjelenését a bőrünkön!
A rosaceát számos tényező kiválthatja: a magas hőmérséklet, a tartós stressz vagy szorongás, különböző ételek és italok, az erős UV-sugárzás, a dohányzás. Illetve a folyamatos maszkhasználat is, ami például a koronavírus-járvány idején érvényes volt mindenkire, de az egészségügyben dolgozók mindennapjaiban jelenleg is általános lehet.
A helyes étrend segít
Léteznek bizonyos ételek és italok, amelyek folyamatos fogyasztása súlyosbíthatja a rosaceát, illetve előidézheti a megjelenését. Ilyenek például a forró, illetve a fűszeres ételek.
Négy ingertípust különböztetünk meg:
1) a hővel kapcsolatosakat, tehát a forró italok, például a forró kávé vagy a forró tea súlyosbító tényezőként hathatnak;
2) az alkohollal kapcsolatosakat, például a bor és a töményebb italok hatását;
3) a kapszaicinnel kapcsolatosakat, vagyis egyes fűszerek és paprikák, például a cayenne-bors és a pirospaprika is katalizátorok lehetnek;
4) valamint a fahéjaldehiddel kapcsolatosakat. Az utóbbi vegyület számos élelmiszerben megtalálható, például a paradicsomban, a citrusfélékben, a fahéjban és a csokoládéban.
A forró italok és a kapszaicin-tartalmú fűszerek aktiválják a vanilloid csatornákat, amelyeknek köszönhetően értágulat jelentkezik, ez gyulladásindukált fokozott érzékenységet (hyperalgesiát) okoz, ami kipirulást és égő érzést eredményez.
A rostban gazdag ételek fogyasztása és a probiotikumok szedése segítheti a rosacea megelőzését, mivel egyes baktériumtörzsek hathatnak a bőrre, javítva a barrier funkciót és csökkentve az érzékenységet. Emellett az omega-3 zsírsavak és a cink antioxidáns és gyulladáscsökkentő hatásúak lehetnek.
A napsugárzás, az alkohol és a dohányzás súlyos következményekkel járnak
Emellett a napozás is kiválthatja vagy súlyosbíthatja a gyulladásos bőrbetegséget. A másik két tényező, amelyek ronthatnak a rosacea tünetein, az alkohol és a dohányzás.
Egyrészt az alkohol átmeneti kipirulást okoz, ami felgyorsítja a betegség előrehaladását, és növeli a rosacea kialakulásának kockázatát; másrészt a dohányban lévő nikotin angiogén hatású (azaz elősegíti új erek keletkezését), és a rosacea tüneteit is erősíti.
Egy vizsgálat kimutatta, hogy az ETR (erythematotelangiektatikus rosacea) az aktív dohányosok körében jelentkezett a legnagyobb arányban, és ez összefüggésbe hozható a nikotin hatásával.
Mivel ez a két anyag negatívan befolyásolhatja a páciens állapotát, javasolt korlátozni az alkoholtartalmú italok fogyasztását és kerülni a dohánytermékek használatát.
Nem mindegy, milyen arcmaszkot használunk
A pandémia idejéből mindenki számára ismerős a mindennapos kötelező maszkhasználat. De mit tehetünk, ha újra maszk viselésére kényszerülünk, vagy olyan munkánk van, amelynek végzése során ez elkerülhetetlen?
A maszk alatt a meleg, párás és jól zárt környezetben a bőrünkön élő „jó” baktériumok elpusztulnak, mivel felborul a bőrflóra egyensúlya, és a káros baktériumok, paraziták, gombák elszaporodnak.
De a bőrbetegség megjelenésének esélye nagyban függ attól, hogy milyen a maszk, mennyi ideig kell viselni, és volt-e korábban bőrbetegsége a szóban forgó személynek.
A textilmaszkok kevesebb bőrreakciót váltanak ki a sebészeti maszkokkal szemben, amelyekkel kapcsolatban fontos hangsúlyozni, hogy egyszer használatosak, tehát nem szabad őket újra felhasználni.
A szövetmaszkok kiválasztásakor a kisebb szálszámú, sima felületű, kevés ráncot tartalmazó szövetekre kell voksolni, mivel ezek csökkentik a szövet súrolóhatását.
A maszkok lehetőleg világos színűek legyenek, mivel a sötét színek elnyelik a sugárzást, aminek következtében a bőr hőmérsékletének emelkedését okozzák!
A fém orrhidak és fogantyúk szintén okozhatnak allergiás kontakt dermatitist, ezért a fémrészek nélküli és állítható pántokkal ellátott maszkokat kell előnyben részesíteni a nyúlékony változatokkal szemben.
Bőrápolás, avagy a helyes skincare rutin
A globális ROSacea COnsensus (ROSCO) Bizottság alapos bőrápolási rutint javasol. A betegeknek négy dologra kell figyelniük.
Kíméletes, lágy tisztítókat használjanak, amely nem irritálja tovább a gyulladt bőrfelületet, minőségi hidratáló krémeket, mert ezek helyreállítják a bőr védőgátját (a sratum corneum barrier funkcióját), és minimalizálják a bőrirritáció megjelenését.
Emellett nem szabad megfeledkezni a legalább 30-as SPF-faktoros fényvédőkről sem, illetve a bőrpírt korrigáló smink is alkalmazható.
Tisztítás
A rosaceában szenvedő emberek jellemzően „érzékeny bőrre” panaszkodnak, amely általában a hámgát funkciójának károsodása miatt következik be. Ezért a betegeket nyomatékosan arra ösztönzik, hogy a bőrbarrier további károsodásának elkerülése érdekében kíméletes, lipidek nélküli tisztítószereket használjanak.
Ebben az esetben olyan tisztítófolyadék-készítmények javasoltak, amelyek víz nélkül is eltávolíthatók. Például a szintetikus tisztítószerek, amelyek minimalizálhatják a bőr kiszáradását, és semleges vagy enyhén savas pH-t (5,5 és 7 közötti értéket) mutatnak.
Körkörös mozdulatokkal kell felvinni az arcra, majd vattával eltávolítani. Amennyiben a tisztítás öblítést igényel, a bőrt óvatosan, langyos vízzel kell leöblíteni, hogy az összes tisztítószert eltávolítsuk, ezt követően puha törülközővel kell megszárítani.
A szóban forgó termékek nem tartalmazhatnak felületaktív anyagokat, például nátrium-lauril-szulfátot (SLS-t), mivel ezek irritálhatják a bőrt. (Erre érdemes figyelni, mert szinte minden habzásra képes termékben – mint a szappanok, tusfürdők, samponok, lemosók – megtalálható ez az olcsó tenzid.)
A rosaceás betegeknél a smink eltávolítását olyan bőrtisztító szerekkel kell végezni, amelyek kis habzásúak, és nem tartalmaznak lipideket és illékony oldószereket.
Emellett a rosaceás betegeket arra kell ösztönözni, hogy kerüljék a kémiai vagy fizikai hámlasztókat és az alkoholalapú termékeket, mivel ezek hatóanyaguk révén kipirulást okozhatnak.
A kémiai hámlasztók közé tartoznak a gyümölcssavat, tejsavat, glikolsavat vagy éppen citromsavat tartalmazó szérumok, fizikai hámlasztó a bőrradír, amely mechanikusan, a dörzsölésnek köszönhetően távolítja el az elhalt hámsejteket.
Hidratálás
A rosacea megjelenése esetén fokozódik a bőr vízvesztése, ezért a bőr hidratálása kulcsfontosságú. A bőr érzékenysége miatt ezeknek a betegeknek kerülniük kell a növényi és/vagy állati olajat tartalmazó hidratálószerek használatát, mivel ezek ideális közeget teremthetnek a baktériumok elszaporodásához.
Krémek használatakor kerülni kell az illatanyag- és alkoholtartalmú termékeket, mert ezek túlérzékenységet okozhatnak.
A betegeknek érdemes olyan hidratáló készítményeket alkalmazni, amelyek nyugtató, gyulladáscsökkentő hatóanyagokat tartalmaznak, és minél inkább mellőzni kell az anti-aging termékeket, mert ezek hámlasztó hatásukkal irritációt idézhetnek elő. Ezeken túl érdemes kerülni a kámfor, a mentol és az illóolajok alkalmazását.
Lássunk néhány olyan összetevőt, amelyeket lehet alkalmazni a rosacea kezelésére! Ezek közé tartozik a páfrányfenyő (Ginkgo biloba), a tea (Camellia sinensis), az aloe vera, az allantoin, az orvosi székfű (Matricaria recutita) és a kínai édesgyökér levele (Glycyrrhiza inflata).
De választhatunk olyan terméket is, amely szkvalént tartalmaz (ez puhítja a bőrt), illetve xantángumit (ez gélképző alapanyag, szinte minden kozmetikai termékben megtalálható, és képes filmet képezni a bőrön).
A hialuronsav is képes nagymértékben hidratálni és kondicionálni a bőrt. Az aloe vera pedig gél formájában hidratáló, lágyító és filmképző tulajdonságokkal rendelkezik.
Fényvédő
A napsugárzás a rosacea súlyosbodását kiváltó egyik tényező, ezért a fényvédő krémek használata elengedhetetlen. A ROSCO ajánlásai szerint a betegeknek legalább 30-as faktorú fényvédőt érdemes használniuk, amely képes kiszűrni az UVA- és UVB-sugarakat is.
A gyakori naptejezés – különösen nyáron – elengedhetetlen, mert az izzadságnak és a fürdővíznek köszönhetően pár óra elteltével elkezd lekopni a védőréteg, és már nem képes megfelelően védeni a bőrt.
A rosaceával küzdőknek érdemes fizikai fényvédőket választaniuk, szemben a kémiaiakkal. Ugyanis előbbiek (a bennük található cink-oxidnak vagy titán-dioxidnak köszönhetően) kis tükrökként viselkednek, és képesek visszaverni a napsugárzást.
Ezzel szemben a kémiai fényvédők hatóanyagai a sugárzás energiáját hőenergiává alakítják, ez – ahogy fentebb taglaltuk – képes kiváltani és súlyosbítani a bőrbetegséget. A fizikai fényvédők hátránya, hogy nagy mennyiségben, alaposan felkenve fehér nyomot hagynak a bőrön. (Ezek a kis tükrök.)
Smink
Amennyiben úgy döntünk, hogy szeretnénk elfedni az arcunkon megjelenő bőrpírt, érdemes olyan termékeket választani, amelyek nem tartalmaznak illatanyagokat vagy irritáló anyagokat, mivel a rosaceás bőr nem tolerálja ezeket.
Miután megtisztítottuk és hidratáltuk a bőrünket, jöhetnek a szépítőszerek. A piros bőrpírt optikailag a zöld színezetű korrektorok, púderek képesek a legjobban semlegesíteni.
Akiknél nem elegendő az alapozó vagy a púder alkalmazása, mert olyan mértékű az arcukon megjelenő bőrpír, előbb érösszehúzó szerekhez nyúljanak! Amennyiben ez nem lehetséges, nem átlátszó alapozót érdemes alkalmazni.
Összefoglalás
Végezetül elmondhatjuk, hogy a rosaceát kiválthatja a forró vagy fűszeres italok és ételek rendszeres fogyasztása, a dohányzás és az alkoholfogyasztás. Ha már kialakult a betegség, lágy tisztítókkal, minőségi hidratáló krémekkel, erős faktorú fényvédőkkel és zöld színezetű alapozókkal küzdhetünk a betegség ellen.
Azonban hangsúlyozni szeretnénk, hogy ez a cikk tájékoztató jellegű, amely felhívja a figyelmet a rosacea létezésére és jellemzőire. Komoly probléma esetén bőrgyógyászhoz, gyógyszerészhez, illetve az étkezést illetően dietetikushoz kell fordulni!
Borítókép: Envato Elements