A dagadt, ödémás boka egy sokakat érintő probléma, amely mögött legtöbbször ártalmatlan okok állnak, bizonyos esetekben azonban súlyos betegségekre, például mélyvénás trombózisra is utalhat. Jelen cikkben átvesszük a leggyakoribb okokat és kezelési lehetőségeket, valamint összeszedjük, hogy mikor forduljon orvoshoz.
A boka duzzanata azt jelenti, hogy a boka szöveteiben folyadék – pontosabban szövetközti folyadék – halmozódik fel. Ezt nevezzük ödémának vagy vizenyőnek, melynek kialakulása mögött többféle ok is állhat. Gyakran előfordul például, hogy a duzzanatot gyulladás okozza, amit számos tényező kiválthat a sportsérülésektől kezdve a rovarcsípéseken át egészen a bőr elfertőződött sérüléseiig. Jelen cikkben először a gyulladásos esetekkel kezdünk, utána áttekintjük, mi okozhatja a boka egyéb ödémás megduzzadását, végül pedig szó lesz róla, hogy mikor kell sürgősen orvoshoz fordulni.
A boka rándulása vagy ficama után az esetek nagy részében bedagad a sérülés oldalán. A rándulás a legtöbbször enyhébb, és a fájdalom, valamint a gyulladás hamarabb alábbhagy. A bokaficam ezzel szemben súlyosabb, és a bokaszalagok részleges vagy teljes elszakadásával is járhat, ami mindenképpen szakember segítségét igényli. Ha csak az egyik bokánk van bedagadva, az esetek jelentős részében bokasérülésről van szó.
Az élsportolóknál, és azoknál, akik egész nap állnak, könnyen túlterhelődhet a bokaízület. A hosszú távú túlterhelődés idővel ízületi gyulladáshoz is vezethet, ami egy idő után önmagában is bokaduzzadást okozhat.
Sok esetben csupán arról van szó, hogy a szervezetünk intenzívebben reagál egy boka területén szerzett csípésre. Ha azonban a rovar nem a bokánkat csípte meg, mégis megduzzad a bokánk is, súlyos allergiás reakció is állhat a háttérben, ezért ilyenkor mindenképp forduljunk orvoshoz!
A boka külső sérülései el tudnak fertőződni, főleg azoknál a betegeknél, akiknél valamilyen idegi károsodás hatására romlott az érzékelés. Ilyen például a cukorbetegeket érintő diabéteszes neuropátia, ami növeli a valószínűségét annak, hogy a beteg nem érzékeli a seb elfertőződését.
Ha túl sok időt töltünk változatlan testhelyzetben (állva vagy ülve), akkor egy idő után megemelkedik a lábban a hidrosztatikus nyomás, ami megterheli a nyirokkeringést, illetve megnehezíti a vénás vér visszaáramlását. Ha azt tapasztaljuk, hogy a nap előrehaladtával egyre szűkebb a cipőnk vagy a zoknink, jó eséllyel ez áll a duzzadt boka hátterében.
A túlsúly egyfelől szintén akadályozhatja a nyirokkeringés működését, másfelől hozzájárulhat a szívelégtelenség kialakulásához, ami szintén vezethet ödémásodáshoz.
A sós ételek túlzott mennyiségben történő fogyasztása hozzájárulhat a só szervezetben történő felhalmozódásához, aminek hatására a szervezet elkezdi visszatartani a vizet. Ez a megnövekedett vízvisszatartás pedig gyakran a láb ödémásodásához vezet.
Bizonyos gyógyszercsoportok mellékhatásként szintén okozhatják a boka ödémásodását, például:
Terhesség alatt a vénák átmérője megnő, ami megnehezíti a vénás vér visszaáramlását a szív felé, így folyadékgyülem alakulhat ki a lábakban. A folyamatot tovább súlyosbíthatja, hogy a növekvő méh nyomást gyakorol a kismedencei vénákra, tovább rontva a vénás keringést.
A nyirokkeringés zavarai szintén gyakran vezetnek ödéma kialakulásához; ezt nevezzük nyirokduzzanatnak, nyiroködémának vagy limfödémának. Két fő típusa ismert:
Bizonyos májproblémák esetén lecsökken a szervezet albumintermelése, ami idővel a vér albumintartalmának csökkenéséhez vezet. Mivel az albumin kulcsszerepet játszik a vér ozmotikus nyomásának biztosításában, az albuminszint leesése ödémásodást okozhat, a vérben található víz ugyanis könnyebben el tudja hagyni az ereket.
A krónikus szív- és veseproblémák számos tünettel járhatnak, ezek egyike lehet a duzzadt láb. Ha például estére rendszeresen bedagad a bokánk, az akár veseelégtelenség jele is lehet, amely gyakran só- és folyadékvisszatartással jár. A kapcsolódó tünetek közé tartozhat a fáradékonyság, az étvágytalanság, az indokolatlan testsúlygyarapodás, valamint a mellkasi fájdalom vagy nyomásérzés. Fontos, hogy mellkasi tünetek esetén azonnal forduljunk orvoshoz!
A láb vénáiban pangó vérben trombózis alakulhat ki, amely elzárhatja az ereket. A trombózis érintheti a felszíni, illetve a mélyebben futó vénákat is – ez utóbbit nevezzük mélyvénás trombózisnak. A mélyvénás trombózis tipikusan lázzal, az érintett láb fájdalmával, bőrpírral és duzzanattal jár. Különösen veszélyes állapot, mert a leszakadó vérrög (embólus) továbbhaladva elzárhatja a tüdő vagy az agy ereit, életveszélyes embóliát okozva.
Ha a dagadt boka mellett mellkasi fájdalmat és nyomást tapasztalunk, vagy az egyik lábunk vörös és fájdalmasan duzzadt (főleg, ha még lázunk is van), azonnal hívjunk mentőt!
A boka ödémás megduzzadását többféleképpen megelőzhetjük:
Tekintse meg a Szimpatika sportsérülések kezelésére szolgáló készítményeit!