Legnépszerűbb termékek
Nincs találat
Legnépszerűbb cikkek
Nincs találat

Dagadt boka kezelése házilag: mit tehetünk ellene?

Módosítva: 5/5/2025 Szerző: Szimpatika Forrás: Szimpatika 4 perc DohányzásCukorbetegségSzív- és érrendszer

A dagadt, ödémás boka egy sokakat érintő probléma, amely mögött legtöbbször ártalmatlan okok állnak, bizonyos esetekben azonban súlyos betegségekre, például mélyvénás trombózisra is utalhat. Jelen cikkben átvesszük a leggyakoribb okokat és kezelési lehetőségeket, valamint összeszedjük, hogy mikor forduljon orvoshoz.

Miért és mikor dagadhat meg a boka?

A boka duzzanata azt jelenti, hogy a boka szöveteiben folyadék – pontosabban szövetközti folyadék – halmozódik fel. Ezt nevezzük ödémának vagy vizenyőnek, melynek kialakulása mögött többféle ok is állhat. Gyakran előfordul például, hogy a duzzanatot gyulladás okozza, amit számos tényező kiválthat a sportsérülésektől kezdve a rovarcsípéseken át egészen a bőr elfertőződött sérüléseiig. Jelen cikkben először a gyulladásos esetekkel kezdünk, utána áttekintjük, mi okozhatja a boka egyéb ödémás megduzzadását, végül pedig szó lesz róla, hogy mikor kell sürgősen orvoshoz fordulni.

Amikor gyulladás áll a háttérben

Bokasérülések

A boka rándulása vagy ficama után az esetek nagy részében bedagad a sérülés oldalán. A rándulás a legtöbbször enyhébb, és a fájdalom, valamint a gyulladás hamarabb alábbhagy. A bokaficam ezzel szemben súlyosabb, és a bokaszalagok részleges vagy teljes elszakadásával is járhat, ami mindenképpen szakember segítségét igényli. Ha csak az egyik bokánk van bedagadva, az esetek jelentős részében bokasérülésről van szó.

A bokaízület túlterhelődése

Az élsportolóknál, és azoknál, akik egész nap állnak, könnyen túlterhelődhet a bokaízület. A hosszú távú túlterhelődés idővel ízületi gyulladáshoz is vezethet, ami egy idő után önmagában is bokaduzzadást okozhat.

Rovarcsípés

Sok esetben csupán arról van szó, hogy a szervezetünk intenzívebben reagál egy boka területén szerzett csípésre. Ha azonban a rovar nem a bokánkat csípte meg, mégis megduzzad a bokánk is, súlyos allergiás reakció is állhat a háttérben, ezért ilyenkor mindenképp forduljunk orvoshoz!

Elfertőződött sérülések

A boka külső sérülései el tudnak fertőződni, főleg azoknál a betegeknél, akiknél valamilyen idegi károsodás hatására romlott az érzékelés. Ilyen például a cukorbetegeket érintő diabéteszes neuropátia, ami növeli a valószínűségét annak, hogy a beteg nem érzékeli a seb elfertőződését.

Mi okozhat ödémát?

Túl sokat állunk vagy ülünk

Ha túl sok időt töltünk változatlan testhelyzetben (állva vagy ülve), akkor egy idő után megemelkedik a lábban a hidrosztatikus nyomás, ami megterheli a nyirokkeringést, illetve megnehezíti a vénás vér visszaáramlását. Ha azt tapasztaljuk, hogy a nap előrehaladtával egyre szűkebb a cipőnk vagy a zoknink, jó eséllyel ez áll a duzzadt boka hátterében.

Túlsúly

A túlsúly egyfelől szintén akadályozhatja a nyirokkeringés működését, másfelől hozzájárulhat a szívelégtelenség kialakulásához, ami szintén vezethet ödémásodáshoz.

Túlzott sóbevitel

A sós ételek túlzott mennyiségben történő fogyasztása hozzájárulhat a só szervezetben történő felhalmozódásához, aminek hatására a szervezet elkezdi visszatartani a vizet. Ez a megnövekedett vízvisszatartás pedig gyakran a láb ödémásodásához vezet.

Bizonyos gyógyszerek mellékhatásai

Bizonyos gyógyszercsoportok mellékhatásként szintén okozhatják a boka ödémásodását, például:

  • vérnyomáscsökkentő kalciumcsatorna-blokkolók,
  • fogamzásgátlók,
  • antidepresszánsok,
  • szteroidok,
  • vércukorszint-csökkentő gyógyszerek (antidiabetikumok).

Terhesség

Terhesség alatt a vénák átmérője megnő, ami megnehezíti a vénás vér visszaáramlását a szív felé, így folyadékgyülem alakulhat ki a lábakban. A folyamatot tovább súlyosbíthatja, hogy a növekvő méh nyomást gyakorol a kismedencei vénákra, tovább rontva a vénás keringést.

A nyirokkeringés zavarai

A nyirokkeringés zavarai szintén gyakran vezetnek ödéma kialakulásához; ezt nevezzük nyirokduzzanatnak, nyiroködémának vagy limfödémának. Két fő típusa ismert:

  • Az elsődleges (veleszületett) nyiroködéma rendszerint mindkét oldalon jelentkezik, érintheti a lábakat, a karokat, és esetenként az arcot is.
  • A másodlagos nyiroködéma a nyirokrendszer károsodása miatt alakul ki, és többnyire csak az egyik oldalt érinti.

Májproblémák

Bizonyos májproblémák esetén lecsökken a szervezet albumintermelése, ami idővel a vér albumintartalmának csökkenéséhez vezet. Mivel az albumin kulcsszerepet játszik a vér ozmotikus nyomásának biztosításában, az albuminszint leesése ödémásodást okozhat, a vérben található víz ugyanis könnyebben el tudja hagyni az ereket.

Szív- és veseproblémák

A krónikus szív- és veseproblémák számos tünettel járhatnak, ezek egyike lehet a duzzadt láb. Ha például estére rendszeresen bedagad a bokánk, az akár veseelégtelenség jele is lehet, amely gyakran só- és folyadékvisszatartással jár. A kapcsolódó tünetek közé tartozhat a fáradékonyság, az étvágytalanság, az indokolatlan testsúlygyarapodás, valamint a mellkasi fájdalom vagy nyomásérzés. Fontos, hogy mellkasi tünetek esetén azonnal forduljunk orvoshoz!

Trombózis

A láb vénáiban pangó vérben trombózis alakulhat ki, amely elzárhatja az ereket. A trombózis érintheti a felszíni, illetve a mélyebben futó vénákat is – ez utóbbit nevezzük mélyvénás trombózisnak. A mélyvénás trombózis tipikusan lázzal, az érintett láb fájdalmával, bőrpírral és duzzanattal jár. Különösen veszélyes állapot, mert a leszakadó vérrög (embólus) továbbhaladva elzárhatja a tüdő vagy az agy ereit, életveszélyes embóliát okozva.

A kezelés lehetőségei

Mikor hívjunk orvost?

Ha a dagadt boka mellett mellkasi fájdalmat és nyomást tapasztalunk, vagy az egyik lábunk vörös és fájdalmasan duzzadt (főleg, ha még lázunk is van), azonnal hívjunk mentőt!

Tippek dagadt boka ellen: a megelőzés lehetőségei

A boka ödémás megduzzadását többféleképpen megelőzhetjük:

  • Mozogjunk rendszeresen!
  • Ha ülő- vagy állómunkát végzünk, igyekezzünk rendszeresen testhelyzetet váltani. Ha ülve dolgozunk, időnként álljunk fel, és mozogjunk kicsit. Állómunka esetén is hasznos, ha időnként átmozgatjuk a lábainkat, például teszünk pár lépést.
  • Viseljünk kompressziós harisnyát!
  • Amennyiben magnézium- vagy káliumhiányban szenvedünk, szedjünk táplálékkiegészítőket orvosi vagy gyógyszerészi ajánlásra!

Hogyan lehetséges a dagadt boka kezelése házilag?

  • Amennyiben sportsérülésről van szó, mindenképp pihentessük a lábunkat, kerüljük el a terhelést, nehogy rosszabbodjon a helyzet. Ezekben az esetekben nagyon jó szolgálatot tehet a jeges borogatás, emellett a dagadt boka krém (pl. nadálytőkrém) segítségével is kezelhető. Amennyiben súlyosak a tünetek, vagy már hosszabb ideje fennállnak, mindenképp keressünk fel ortopéd orvost vagy gyógytornászt.
  • A dagadt bokát érdemes lehet felpolcolni, hogy segítsük a vénás vér szívbe történő visszaáramlását. Ezzel együtt fontos tudni, hogy bár lehetséges a dagadt láb kezelése házilag, sokkal jobb, ha orvoshoz fordulunk, akivel aztán közösen áttekintjük a megelőzés lehetőségeit és az esetleg szükséges életmódi változtatásokat.

Tekintse meg a Szimpatika sportsérülések kezelésére szolgáló készítményeit!