Legnépszerűbb termékek
Nincs találat
Legnépszerűbb cikkek
Nincs találat

Gyermekkori cukorbetegésg - tünetek és kezelés

Módosítva: 10/9/2024 3 perc AktuálisGyermekbetegségekLátásFáradtságCukorbetegségvesebetegségDiabéteszSzív- és érrendszerÖsszes cikk
Diabétesznek, azaz cukorbetegségnek nevezzük azokat az állapotokat, amelyekben valakinek tartósan magas vércukorszintje van. A cukorbetegség a leggyakoribb gyermekkori anyagcserezavar. Fontos, hogy észrevegyük a figyelmeztető jeleket, hiszen megfelelő kezeléssel e súlyos kór könnyen kordában tartható.

A gyermekkorban kialakuló cukorbetegség az esetek túlnyomó többségében I. típusú cukorbetegség.

Ez egy autoimmun folyamat következménye, amely során a szervezet olyan ellenanyagokat termel, amelyek elpusztítják az inzulin termelő sejteket. Kialakulásának hátterében genetikai hajlam is áll, ezenkívül valószínűleg több környezeti faktor együttes hatására alakul ki a betegség. Kisdedkortól a fiatal felnőttkorig jellemző a betegség kezdete.

Az inzulin az a hormon, amelynek fő feladata, hogy a vérből a cukrot a sejtekbe juttassa, így csökkentse vércukrunkat. Ez egy nagyon fontos lépés az anyagcserénkben, hiszen a cukor a sejtjeink fő energiaforrása. Ha nem termelődik elegendő mennyiségű inzulin vagy a sejtek nem képesek reagálni megfelelően az inzulin hatására, akkor emelkedik a vércukorszint, kialakul a cukorbetegség.

A cukorbetegség jelei, tünetei

Mivel a vér cukortartalma emelkedik, a cukor megjelenik a vizeletben. A cukor vizet visz ki magával a testből, ezért nő a vizelet mennyisége. Figyelemfelkeltő tünet lehet, ha a gyermek a megszokottnál több folyadékot iszik és gyakrabban, többet pisil, esetleg a már szobatiszta gyermeknél újra megjelenhet az ágybavizelés. A nagy mennyiségű folyadékvesztés miatt a beteg sok folyadékot fogyaszt. A szervezet zsírt éget, hogy a megfelelő kalóriát biztosítani tudja, ennek és a sok elvesztett vízmennyiségnek a következménye a jó étvágy ellenére fellépő gyors fogyás. A folyadékvesztés vérnyomáscsökkenést is okoz, ez az oka a szédülésnek, fejfájásnak, gyengeségnek, fáradékonyságnak.

A kialakuló anyagcserezavar étvágytalanságot, hányingert és hányást okoz, ami a tünetek további súlyosbodását okozza. A zsírégetés következtében a szervezetben aceton szaporodik fel, amitől a gyermek lehelete aceton szagúnak tűnik. Kezelés nélkül a folyamat nem áll meg, az egyre súlyosbodó anyagcserezavar miatt akár kóma is kialakulhat. Ezért fontos a tünetek korai felismerése.

Ha tehát azt tapasztaljuk, hogy gyermekünk sokat iszik, sokat pisil, fáradékony és jó étvágy ellenére fogy, sürgősen vigyük el házi gyermekorvosunkhoz. 

Az orvos laboratóriumi vizsgálatokkal (vérvétel, vizeletminta) tudja megállapítani a diagnózist. Amennyiben a laboreredmény alapján magas a vércukorszint és a vizeletben ürített cukor és keton mennyisége, cukorbetegségről van szó.

2-es típusú cukorbetegség a túlsúly szövődményeként alakul ki. Korábban szinte csak felnőtt életkorban észlelték, ma már – a túlsúly egyre nagyobb előfordulásával párhuzamosan – gyermekkorban is találkozunk ezzel a betegséggel. Ebben az esetben az inzulintermeléssel nincs probléma, sőt a normálisnál több inzulin termelődik. Azonban a felszaporodott zsír miatt a szervezet nem érzékeny az inzulinra (inzulinrezisztencia alakul ki), tehát az inzulin hatása nem érvényesül.

Cukorbetegséget okozhat gyógyszeres kezelés is, például nagy adagú szteroid kezelés. Ez jellemzően átmeneti állapot, a szteroid kezelés leállítása után megszűnik.

Mik a kezelési lehetőségek?

Az 1-es típusú cukorbetegség esetén inzulint adunk, hiszen ezt nem tudja termelni a beteg szervezete, kívülről pótoljuk.

Ha a gyanú beigazolódik, a friss cukorbeteg kórházba kerül, ahol először infúzió és inzulin adásával rendezik az anyagcserét. Ezután kialakítják és megtanítják az egyénre szabott terápiát, aminek fontos része még a megfelelően kialakított meghatározott szénhidráttartalmú étrend és a rendszeres mozgás is.Az inzulint injekció formájában kell a szervezetbe juttatni. A gyerekek egy speciális “inzulintollat” kapnak, amellyel sokkal könnyebben és kevésbé fájdalmasan lehet az egyénileg beállított, napi 3-5 alkalommal járó inzulinadagot beadni.

Minden beteg kap egy vércukormérő készüléket, amellyel az inzulinbeadás előtt ellenőriznie kell vércukorszintjét. A vércukor-ellenőrzéssel folyamatosan figyelemmel kísérhető az anyagcsere és biztosítható az optimális egyensúlyi állapot.

A 2-es típusú diabetes kezelésében első lépcsőként a cukormentes, kalóriacsökkentett étrend és a rendszeres testmozgás kap fontos szerepet. Gyermekkorban az életmódváltással, testsúlycsökkentéssel az anyagcsere eredményesen rendezhető. Amennyiben ez sikertelen, gyógyszeres kezelésre is szükség van. Fontos megjegyezni, hogy a közhiedelem szerint kevésbé veszélyesnek tartott 2-es típusú cukorbetegek közel 30%-nak már szövődménye van a diagnózisfelállításakor!

Mikor és milyen szövődményekre kell számítani cukorbetegség esetén?

Hosszú évek, évtizedek elteltével – főleg tartósan magas vagy nagyon ingadozó vércukorszint esetén- a kis és nagy erek falai valamint az idegek károsodnak. Ezek következtében szív-érrendszeri betegségek, veseelégtelenség, látásproblémák, érzészavarok, a lábakon nehezen gyógyuló bőrelváltozások alakulhatnak ki.

A szabályok betartásával a cukorbeteg gyermekek is teljes életet élhetnek, és a szövődmények kialakulása is megelőzhető vagy legalábbis kialakulásuk valószínűsége erősen csökkenthető.

A cukorbetegség típusától függően különböző a megfelelő kezelés, a mai tudásunk szerint teljes gyógyulás nem lehetséges, de tünetmentes, panaszmentes állapot létrehozás igen. Minden diabétesz típus kezelésének három alappilére van: gyógyszer ( ez inzulin vagy egyéb gyógyszer lehet), megfelelő étrend és fizikai aktivitás.

Az 1-es típusú diabetes nem előzhető meg, de kellő odafigyeléssel jó cukoranyagcsere és teljes értékű élet élhető.
A 2-es típusú cukorbetegség egészséges életmóddal megelőzhető.

 

Forrás : Heim Pál Kórház

A cukorbetegek világnapján szeretnénk felhívni a figyelmet a gyerekeknél észlelhető figyelmeztető jelekre, amelyek magas vércukorszintre utalhatnak.