szülők, nagyszülők

Korai fejlesztés fájdalom nélkül

Ma Magyarországon minden tizedik-tizenkettedik gyerek koraszülöttként jön világra, ez csaknem tízezer kisbabát jelent évente. Közülük, és rajtuk kívül is sokan vannak, akiknek akár oxigénhiány, akár agyvérzés vagy genetikai betegség, esetleg magzati korban kialakult sérülés miatt nehezen kezdődik az élete. Később közülük sokan küzdenek lemaradással, idegrendszeri problémával.

Milyen érzés példaképnek lenni?

Igen, nekem is vannak példaképeim! De ahogy telnek az évek, egyre egyszerűbb dolgokban keressük a példaképeinket. Kamaszként mindenkinek lóg egy híres zenekar, vagy egy sportoló a szobája falán… persze csak plakát formájában. A kamasz fiaim birodalmát is díszíti egy nagy nyelv és a ruhatárukban is ott vannak a zenekaros márkázott pólók.

Ki lett a gyerek példaképe?

Még Karácsony előtt történt egy anyai szívemet melengető, egyben annyira megható kis esemény, hogy elsírtam magam egy bevásárlóközpont ruhaboltjában, és továbbgondolva a dolgot, ezen írásig jutottam.

Temészetes viselet

Ön tudja, mi az a kamor? És az organikus textil? És hogy mindennek mi köze a gyerekekhez? Manapság egyre fontosabb a természetesség és a környezettudatosság, amiről már öltözködés közben sem kell lemondanunk – legalábbis a gyerekek esetében. Dömény Klaudia fiatal divattervező Kamorka néven valami egészen újat hozott Budapestre.

Mézeskalács házikó

Rovatunkban egy nagycsalád életét mutatjuk be, férfi és a női szemszögből. Alább Anya gondolatait olvashatjátok, Apa írása pedig itt található.

A gyermeknevelés új módszere

Tegyük a szívünkre a kezünket, és legyünk őszinték magunkhoz! Kivel ne fordulna elő, hogy a reggeli óvodába, iskolába induláskor vagy az esti fürdetésnél, lefektetéskor nem tudja feloldani a gyermeke ellenállását, így hisztibe, sírásba, veszekedésbe torkollik a helyzet.

Családi arany

A játszótérnyi nappaliban ülünk, ahol a három nagyobb gyerek – a Down-szindrómás Lili (13), Bence (11) és Julcsi (8) – szabályosan babázik a legkisebbel, a másfél éves, de nagyon ritka kromoszómaproblémája miatt csöpp Emmával. A legfurcsább, hogy semmi furcsa nincs ebben a családban; ha csak az nem, mennyire normális, miközben két gyerek is speciális törődést igényel, a másik kettő pedig láthatóan kicsit sem szeretne kevesebb figyelmet kapni. Júliusban mégis egyvalaki került reflektorfénybe, Lili – becenevén Lilkó –, aki szertornában öt érmet nyert a Los-Angles-i Speciális Olimpián. Bár szülei nem állhattak a dobogón, a győzelem az övék is. Az édesanyával, Körner Judittal beszélgetek.

Nélkülük

Elveszíteni valakit mindig nagyon nehéz. Az emlékek kitöltik az ember elméjét ébren és álmában is, ezer kérdés és gondolat kavarog ilyenkor bennünk, szükségünk van a családi és baráti támogatásra, közös emlékezésre. De a személyes gyászt kívülről csak segíteni lehet, mindenkinek magának kell végigjárni ezt a folyamatot.

Szép kort élt meg...

…mondták sokan, és persze azt is mindenki kiemelte, hogy jó szakember volt. Kiváló gyógyszerész, aki mindent megtett a munkájáért, az utánpótlás neveléséért, a továbbképzésekért és még nyugdíjas korában is dolgozott, ráadásul több patikában is!

„Nincsenek náluk kiskapuk”

Október világszerte a Rett-szindróma hónapja – egy olyan súlyos kromoszomális rendellenességről beszélünk, amely csak nőket érint, és egész életükben elkíséri őket, ám ennek ellenére meglehetősen kevéssé ismert. Edinger Katalinnal, a Magyar Rett Szindróma Alapítvány kuratóriumi tagjával beszélgettünk.

A nyitólapról ajánljuk

Friss cikkeink

Hírlevél

Feliratkozom a Szimpatika hírlevelekre, ezzel elfogadom az Adatkezelési Tájékoztatóban olvasható feltételeket, és hozzájárulok, hogy a szimpatika.hu a megadott e-mail címemre hírlevelet küldjön, valamint saját és partnerei üzleti ajánlataival felkeressen.

Az űrlap kitöltése, az adatok megadása önkéntes.

A hírlevélküldő szolgáltatás nem támogatja a freemail.hu-s és citromail.hu-s címeket, ilyen címek megadása esetén hibák léphetnek fel!
Kérjük, használjon más e-mail szolgáltatót (pl: gmail.com)!