vérszegénység

Tények és tévhitek a vérszegénységről

A vérszegénység sokak számára egyet jelent bizonyos sztereotípiákkal: sokan úgy gondolják, ha valaki sápadt, vagy a laboreredmény alapján kevés szervezetében a vas, akkor az illető biztosan vérszegény; illetve, hogy ha sok spenótot eszünk, akkor biztosan búcsút inthetünk ennek a betegségnek. Pedig a sztereotípiák sokszor nem igazak, és téves otthoni diagnózishoz vezethetnek, amivel sokat árthatunk magunknak – tudhatjuk meg dr. Szélessy Zsuzsannától, a Trombózisközpont hematológus főorvosától.

Az időskori vérszegénység kezelése javítja az életminőséget

Az idő sajnos nyomot hagy az emberen: nemcsak a ráncok jelennek meg, hanem a szervezet minden része elhasználódik, elkopik. Nincs ez másként a vérképző szervvel sem – a csontvelő sem kerülheti el az idő vasfogát. Ennek hatásaként időskorban a fáradékonyság mellett előfordulhat szédülés, szívelégtelenség vagy légszomj is.

Örökölhető-e a vashiányos vérszegénység?

Sok olyan szülő, aki vashiányos vérszegénységgel küzd, attól retteg, hogy a gyerekének is továbbadja ezt a problémát, ugyanis a kicsiknél is előfordul olykor, hogy sápadtak vagy kevésbé mozgékonyak. Amikor pedig már egyre jobban odafigyelünk erre, akkor – sokszor bolhából elefántot csinálva – esetleg rájövünk, hogy mennyire sokat alszanak, vagy mennyivel kevesebbet mozognak, mint más gyerekek.

Kánikulában fokozottan figyeljünk a vérszegénység kezelésére!

A vérszegénység nagyon gyakori probléma. Bármilyen ok áll is a hátterében, általánosan jellemző tünetei a gyengeség, fáradékonyság; az illető gyakran megszédül, tartós állás, meleg hatására könnyen elájul; sápadt, hamar leizzad, fizikai teljesítőképessége csökken; türelmetlen, és tanulási nehézségei is lehetnek.

Elegendő-e a vörösvértestszámunk a sportoláshoz?

A normális vörösvértestszám 4-5,2 millió darab mikroliterenként. De mennyi szükséges a sportoláshoz? A sport és a vörösvértestek kapcsolatáról dr. Szélessy Zsuzsanna, a Trombózisközpont hematológusa beszélt.

A vérszegénység súlyos betegséget is jelezhet

Orvosi rendelőkben az egyik leggyakrabban elhangzó tanács: „Vérszegény? Szedjen vasat!” Elsősorban hölgyeknek javasolják, főként fiatalabb, de akár idősebb korban is. Valóban ennyire komoly betegségről van szó? Egyáltalán: betegség-e a vérszegénység?

Ivókúrák mindenféle bajra

A legtöbb gyógyfürdőben, Budapesten több helyen is kaphatóak különböző összetételű, különböző problémákra javasolt gyógyvizek. Kedvező áron elérhetők, helyben fogyasztásra vagy elvitelre is. Ennek ellenére kevés beteg számára rendel gyógyvizes ivókúrát az orvos, akár idült betegség gyógyítására, akár azt követően, a betegség kiújulásának megakadályozására. Holott a legtöbb fürdőben ivókúrára is alkalmas vizeket vásárolhatunk. Lássuk, melyek ezek közül a leghatásosabbak!

A vérszegénység oka és vizsgálata

A vashiányos vérszegénység a vérszegénység leggyakoribb típusa, legtöbbször valamilyen vérzés okozza. Nők esetében erős havi vérzés is indokolhatja, de idősebb férfiakban és nőkben általában a belek betegségei állnak a hátterében. A gyermekek és a terhes nők szervezetének az átlagosnál több vasra van szüksége, így a vashiány oka egyszerűen az étellel bevitt vas elégtelen mennyisége is lehet.

A nyitólapról ajánljuk

Friss cikkeink

Hírlevél

Feliratkozom a Szimpatika hírlevelekre, ezzel elfogadom az Adatkezelési Tájékoztatóban olvasható feltételeket, és hozzájárulok, hogy a szimpatika.hu a megadott e-mail címemre hírlevelet küldjön, valamint saját és partnerei üzleti ajánlataival felkeressen.

Az űrlap kitöltése, az adatok megadása önkéntes.

A hírlevélküldő szolgáltatás nem támogatja a freemail.hu-s és citromail.hu-s címeket, ilyen címek megadása esetén hibák léphetnek fel!
Kérjük, használjon más e-mail szolgáltatót (pl: gmail.com)!