Tél

Rágcsálók a házban

A téli álmot alvó és a hideg elől menekülő rágcsálófélék alkalmanként befészkelhetik magukat házunkba, az együttélés pedig nem mindig zökkenőmentes. Hogy jelenlétük jelent-e bármilyen veszélyt ránk és házi kedvenceinkre, arról Hanga Zoltánt, a Fővárosi Állatkert szóvivőjét kérdeztük.

Autózzunk télen is okosan!

A környezetvédelem iránt elkötelezettek a biciklit vagy a tömegközlekedést választják, amikor csak tehetik. De előfordulhat olyan eset, hogy muszáj autóba ülni, és mivel beköszöntött a hűvös, fagyos reggelek időszaka, ez az autósoknak egyet jelent a lefagyott szélvédővel és a megnövekedett fogyasztással. Összegyűjtöttünk néhány tippet, hogyan óvhatjuk a pénztárcánkat és a környezetünket is.

Tippek a téli betegségek megelőzéséhez

Hideg szelek, esős napok, átázott kiscsizmák, náthás gyermekek. A téli hónapok megérkeztével a meghűléses megbetegedések egyre gyakrabban jelentkeznek a kicsiknél, mert az ő védekezőképességük még nem annyira fejlett. Van azonban megoldás, hogyan készíthetjük föl csemetéink immunrendszerét a hideg évszakra.

Kutyabaj

A téli hónapokban gyakran felmerül a kérdés, hogyan védjük a fűtött lakáshoz szokott házi kedvenceinket – főleg az ebeket - a csípős hidegtől. Egyesek szerint erre nincs is szükség, hiszen van saját bundájuk, mások viszont úgy gondolják, állataink éppúgy megfázhatnak, mint mi, ráadásul ők el sem tudják mondani, ha rosszul érzik magukat. És akadnak olyanok is, akik amiatt aggódnak, hogy a beteg állat megfertőzheti az egész családot. Hogy ezekből az állításokból mi igaz, és hogy hogyan óvhatjuk meg kutyánkat, arról Dr. Méhes Sándort, a Med.Vet Állatklinika állatorvosát kérdeztük.

Hogyan ápoljuk a bőrünket télen?

Ha a téllel kapcsolatos egészségügyi problémákra gondolunk, mindenkinek a felső légúti megbetegedések jutnak először az eszébe, az influenzajárvány, és a csúszós járdán kificamodott bokák. Pedig ennek az évszaknak vannak más kellemetlen velejárói is, amiket mindenki a saját bőrén tapasztalhat meg. Dr. Háznagy Krisztinától, a Bazsalikom Gyógyszertár gyógyszerészétől kértünk tanácsokat az évszakhoz kapcsolódó bőrápolással kapcsolatban.

A gyógyteák alkalmazásáról

Számos enyhébb betegség esetén fogyasztunk gyógynövényekből készült teát, télen pedig különösen hasznos a forró ital. De nem biztos, hogy minden esetben tisztában vagyunk vele, mikor és mennyit szabad használni a gyógyfüvekből. Dr. Tóth Ágnest, a Remény Gyógyszertár szakgyógyszerészét kérdeztük arról, milyen esetekben, hogyan alkalmazhatjuk a gyógynövényeket, és hogy lehet-e veszélyes egy-egy főzet?

Így előzzük meg a téli fülfájást

Ahogy nyáron is óvnunk kell a hallójáratunk épségét, úgy télen sincs ez másképp, hiszen a fűtési szezon idején a hallójárat vékony laphámja is könnyebben kiszárad, berepedezik, ami a hallójárat gyulladásához vezethet. A létrejövő mikro-repedésekben könnyebben megtapadnak a betegségeket okozó baktériumok, a hallójárat melege pedig kedvező feltételeket teremt ezek elszaporodására. A gyógynövény olajokat tartalmazó fülcseppek rendszeres használatával azonban hosszú távú védelmet nyújthatunk az érzékeny füleknek.

Vitaminból is fő a mértékletesség

A megfázástól, influenzától tartva sokan kezdenek el különféle készítményeket vásárolni, ám ha nem figyelnek a sokszor azonos összetevőkre, túl is adagolhatják a vitaminokat.

Az egyénre szabott vitaminpótlásról

Az elmúlt hónapokban többször foglalkoztunk az immunrendszer erősítésével. A téli időszakban a legfontosabb, hogy szervezetünk egészséges működését ásványi anyagokkal segítsük, hiszen ekkor jutunk a legkevesebb tápanyaghoz. Bizonyos élethelyzetekben pedig akár plusz vitaminokra is szükség lehet, de a legtöbben nem tudják, mit kellene szedniük egy-egy problémára. Így ezúttal Dr. Kárpáti Zsófiát, a soproni Arany Kígyó Gyógyszertár szakgyógyszerészét kérdeztük, kinek és mikor van szüksége vitaminpótlásra.

Réteges öltözködéssel a szeszélyes időjárás ellen

A naptár szerint tél van, de az időjárás mégis olyan szeszélyes, mint tavasszal, vagy ősszel. Egyik nap még téli kabátban, sálban, sapkában is vacogunk, másik nap pedig már újra elővehetjük könnyű ruháinkat. A klímaváltozásnak köszönhetően az időjárás nagyon szélsőségessé vált, egyik napról a másikra akár 10-20 fokot is változhat a levegő hőmérséklete. Az ingadozás szervezetünket is kimeríti, gyakran indokolatlanul fáradtnak érezzük magunkat. Télen egyébként is sokkal könnyebben megfázunk, az állandóan változó időjárás pedig még jobban gyengíti immunrendszerünket.

A nyitólapról ajánljuk

Friss cikkeink

Hírlevél

Feliratkozom a Szimpatika hírlevelekre, ezzel elfogadom az Adatkezelési Tájékoztatóban olvasható feltételeket, és hozzájárulok, hogy a szimpatika.hu a megadott e-mail címemre hírlevelet küldjön, valamint saját és partnerei üzleti ajánlataival felkeressen.

Az űrlap kitöltése, az adatok megadása önkéntes.

A hírlevélküldő szolgáltatás nem támogatja a freemail.hu-s és citromail.hu-s címeket, ilyen címek megadása esetén hibák léphetnek fel!
Kérjük, használjon más e-mail szolgáltatót (pl: gmail.com)!