Tüdő

Mit jelezhet, ha már egy kis futástól kimerül?

Nem biztos, hogy csak a rossz kondíció az oka, ha fizikai terhelés hatására már rövid időn belül levegő után kapkodunk. A légutak beszűkülése miatt jelentkező zihálás betegség jele is lehet.

A tüdőfibrózis okai, tünetei és kezelése

A tüdőfibrózis különböző porok, gázok tartós belégzésének következményeként, de egyes gyógyszerek, sugárzás vagy autoimmun betegség hatására is kialakulhat. A kezdetben enyhe tüneteket okozó betegség mielőbbi felismerésével az állapotromlás lelassítható.

Kezelhetővé vált a COPD

A tartós hatású készítmények megjelenésével indokolatlanná vált a COPD kezelésével kapcsolatos terápiás nihilizmus, sőt a Global Initiative for Chronic Obstructive Lung Disease, azaz GOLD definíciójába is belekerült, hogy a betegség kezelhető.

40 feletti és dohányos? Jelentkezett már COPD-szűrésre?

A WHO halálozási listáján jelenleg a negyedik helyen áll, mégis keveset tudunk róla. Alattomos kór, a tünetek sok esetben csak előrehaladott stádiumban jelentkeznek. Dr. Potecz Györgyi tüdőgyógyász, a Tüdőközpont orvosa a rendszeres szűrések fontosságára hívja fel a figyelmet.

Nem csak a dohányzás káros a tüdőnek

A COPD-nek a dohányzás az elsődleges, de nem az egyedüli kiváltó oka. Az egyik leggyakoribb tüdőbetegség a dohányzás mellett örökletes enzimhiány, foglalkozási ártalom vagy elhanyagolt asztma következtében is kialakulhat.

Az ötödik számú gyilkos - a COPD

A COPD világviszonylatban is komoly népegészségügyi probléma: napjainkban ez a kór minősül az ötödik vezető haláloknak a világon. Európában minden órában meghal egy ember krónikus obstruktív tüdőbetegségben – ebben hazánk sem kivétel. A Magyar Tüdőgyógyász Társaság egyik legfontosabb feladatának tekinti a COPD elleni küzdelmet.

Jaj, csak nem trombózis!

Végzetes vérrögök: mintegy két évtizedes lemaradásunk van trombózisos betegségek megelőzésében és korai felismerésében. Magyarországon évente még mindig legalább 2000 ember halálát okozza egy, az érrendszerben elakadt vérrög, amely igen gyakran a tüdőben torlaszolja el a vér útját, végzetes tüdőembóliát okozva.

Tényleg ártalmas a passzív dohányzás?

Közismert, hogy a dohányzás az egyik legkomolyabb rizikófaktor a szívinfarktus és a szélütés kialakulásában. Mit mutatnak a kutatások a passzív dohányosoknál? Prof. dr. Blaskó Györgyöt, a Trombózisközpont véralvadási szakértőjét, belgyógyászt, klinikai farmakológust kérdeztük.

Órákon át működött a mesterséges tüdő

Amerikai kutatók mesterséges tüdőt hoztak létre, amely több órán át működött a kísérleti patkányokban. A felfedezés, amelyről a Nature Medicine című szakfolyóiratban tettek közzé tanulmányt, néhány héten belül már a második fontos eredmény olyan kutatóktól, akik mesterséges tüdőt állítanak elő közönséges sejtekből kiindulva.

Vége a veszélyes kísérleteknek

Amerikai kutatók az emberi tüdőt modellezve, mikrochipre felvitt élő sejtekkel kezdték meg gyógyszerek tesztelését.

A nyitólapról ajánljuk

Friss cikkeink

Hírlevél

Feliratkozom a Szimpatika hírlevelekre, ezzel elfogadom az Adatkezelési Tájékoztatóban olvasható feltételeket, és hozzájárulok, hogy a szimpatika.hu a megadott e-mail címemre hírlevelet küldjön, valamint saját és partnerei üzleti ajánlataival felkeressen.

Az űrlap kitöltése, az adatok megadása önkéntes.

A hírlevélküldő szolgáltatás nem támogatja a freemail.hu-s és citromail.hu-s címeket, ilyen címek megadása esetén hibák léphetnek fel!
Kérjük, használjon más e-mail szolgáltatót (pl: gmail.com)!