pszichológia

Hogyan csináljunk olimpiai bajnokot? (1.)

Egy századmásodperc. Ennyi lehet a különbség egy olyan sportoló között, aki most országát képviseli az olimpián, és egy másik között, aki otthon maradt. A színfalak mögött minden élsportolóval pszichológusok, fiziológusok, mérnökök, biológusok és dietetikusok hada foglalkozik. Hogy mit tesznek, az jól őrzött titok: az érmek kiosztásáig senki sem tudja, hogy sikeresek voltak-e. Lehet azonban néhány megalapozott sejtésünk arról, hogy mit is csinálnak.

A koránkelők boldogabb emberek

A koránkelők boldogabbak, mint akik inkább későn kelnének, de sokáig ébren vannak - derült ki a Toronto Egyetem új kutatásából.

Az autósok 6%-a szadista gyilkos

Meghökkentő eredményt hozott Mark Rober NASA-kutató kísérlete, amiben az autósokban lappangó szadista hajlamot próbálta felmérni. A teszt roppant egyszerű volt: a kutató egy kis méretű gumiállatot (kígyót, pókot, teknőst) helyezett el egy kisebb forgalmú amerikai országúton a leállósávban.

Az arcelemzés: az FBI és a CIA is használja

A fiziognómia háromezer évvel ezelőtt született meg Kínában, és ugyanazon az elven alapul, mint a hagyományos kínai orvoslás bármely ága. Akárcsak az akupunktúra, a pulzusdiagnosztika és az íriszdiagnosztika, abból indul ki, hogy a test minden egyes részében megjelenik a test, mint egész. Az arcunkra van írva mindaz, ami belül zajlik, legyen az fizikai, szellemi vagy lelki tulajdonság, illetve állapot.

A félelem és pánik legyőzésének új eszköze

Sok mindentől félünk. Van, aki állatoktól: retteg a kutyától, kígyótól, póktól, mások a magasságtól, mélységtől, tömegtől, repüléstől, közlekedéstől, egyedülléttől. Ha a félelemérzés, a viszolygás túllendül egy határon, ha beteges rettegéssé terebélyesedik, akkor fóbiáról beszélünk.

Hormonzavar: lelki okai és testi betegségei

A nőgyógyászati rendellenességek kizárása után, vagy a vizsgálatokkal egy időben gyakran felmerül, hogy a meddőség hátterében hormonális probléma áll. A hormonrendszer eltéréseit pedig gyakran lelki problémák, a helytelen táplálkozás, vagy a túlsúly okozza.

Mit szeretsz rajtam?

Szupertudományos korunkban egyre gyakrabban hallani, hogy a szerelem nem más, csak a hormonok játéka. Vagyis, hogy amikor például Szabó Lőrinc azt írta: „Minden percedet csókolom, nem múlik ízed az ajkamon”, nem történt más, mint hogy egy genetikai torpedó áldozata lett.

Könyörgöm, kapcsoljátok ki a tévét!

Elöljáróban szeretném leszögezni, nem vagyok elvakultan tv-ellenes. Nem gondolom, hogy a készüléket ki kell dobni a lakásból, mert mindaz, ami a dobozból ömlik, felesleges, sőt, egyenesen káros. Azt gondolom, hogy azért van minden készüléknek távirányítója, azon pedig gomb meg csatornaváltó, hogy kikapcsoljuk, elkapcsoljuk, lehalkítsuk.

Videojáték szorongás ellen

Az elmúlt években a kutatók már elkezdtek tesztelni olyan videojáték-szerű programokat, amelyek célja például a szorongás enyhítése, az eredmények pedig elég biztatóak ahhoz, hogy megjelenjenek az első ilyen programok okostelefonokra is.

Mire jó a pszichiáter?

Arra jó, hogy segítsen. Arra jó, hogy megállapítsa a panaszkodó emberről, hogy van-e kimutatható, ismert pszichiátriai betegsége, vagy nincs. Mert nem minden lelki szenvedés pszichiátriai betegség, és nem minden lelki szenvedést tud a pszichiáter meggyógyítani.

A nyitólapról ajánljuk

Friss cikkeink

Hírlevél

Feliratkozom a Szimpatika hírlevelekre, ezzel elfogadom az Adatkezelési Tájékoztatóban olvasható feltételeket, és hozzájárulok, hogy a szimpatika.hu a megadott e-mail címemre hírlevelet küldjön, valamint saját és partnerei üzleti ajánlataival felkeressen.

Az űrlap kitöltése, az adatok megadása önkéntes.

A hírlevélküldő szolgáltatás nem támogatja a freemail.hu-s és citromail.hu-s címeket, ilyen címek megadása esetén hibák léphetnek fel!
Kérjük, használjon más e-mail szolgáltatót (pl: gmail.com)!