Klímaváltozás

Árvizek és soha nem látott szárazságok fenyegetnek

A klímaváltozás következtében megduplázódhat az árvizek száma és korábban nem látott szárazságokkal kell számolni a földközi-tengeri térségben akár már tizenkét éven belül klímakutatók szerint.

Itt a megoldás az éhezés ellen?

Harminc „klímabiztos” babfajtát nemesítettek a nemzetközi agrárkutatási szervezet, a franciaországi székhelyű CGIAR (Consultative Group for International Agricultural Research) szakemberei, a növények jelenthetik majd a fő fehérjeforrást a globális felmelegedés által leginkább sújtott térségekben.

Vesekövet okoz a klímaváltozás

Egy amerikai orvoscsoport a klímaváltozással összefüggő, az elkövetkező időszakban várhatóan tovább súlyosbodó egészségügyi problémák kutatására szakosodott.

Ez okozza a januári tavaszt

Sorra dőlnek a melegrekordok, de egyelőre még nem lehet rendkívülinek nevezni a mostani időjárást.

Mi okozta hazánkban a márciusi havazást?

Az elmúlt évtized bővelkedik az időjárási rekordokban: a szélsőséges időjárás esetenként akár százmilliárd forintos nagyságrendű károkat is okozott. A Zsófia és a Jolanda elnevezésű mediterrán ciklonok 2010 májusában súlyos villámáradásokat hoztak magukkal, és hasonló légköri jelenségek vezettek a 2013. március 15-i rendkívüli hóviharhoz (Xavér ciklon). A Kárpát-medencében egy másik jellegzetes áramlási kép is gyarapszik: ez az úgynevezett meridionális (déli jellegű) áramlás, ami pl. a 2013-as júniusi dunai árvíz kialakulását is okozta.

Embert próbáló évtizedek várnak ránk

Hamarosan a kormány elé kerülhet a második Nemzeti Éghajlatváltozási Stratégia tervezete. A szakpolitikai vitaanyag riasztó képet vázol: „A jövőben a felmelegedés várhatóan nyáron lesz a legnagyobb mértékű, egyes modellszimulációk jelzése szerint a jelenleginél átlagosan akár 6°C-kal melegebb nyarak is előfordulhatnak Magyarországon.”

Gyakoribbak lesznek a jövőben a szélsőséges hőhullámok

Hét éven belül világszerte a mostani kétszeresére, 2040-re pedig a négyszeresére nő a nyári extrém hőhullámok száma a Potsdami Klímakutató Intézet (PIK) kutatói szerint. A Dim Coumou vezette kutatócsoport vizsgálatában olyan, többek közt a 2003-as európai és a 2012-es egyesült államokbeli rendkívüli (3 szigmás) hőhullámhoz hasonló időjárási jelenségekre összpontosított, amelyekben a nyári hónapok során a hőmérséklet-változás jelentősen meghaladja az adott régióra jellemző értékeket.

Árnyékolással csökkenthető a tetőtér hőmérséklete

Pártai Lucia szerint a következő hetekben valószínűleg csak átmeneti periódusokra szakad meg a napos időjárás. A meteorológus arra is felhívja a figyelmet, hogy hazánk éghajlatát a jövőben a mediterrán térségek sajátosságai jellemezhetik majd.

A nyitólapról ajánljuk

Friss cikkeink

Hírlevél

Feliratkozom a Szimpatika hírlevelekre, ezzel elfogadom az Adatkezelési Tájékoztatóban olvasható feltételeket, és hozzájárulok, hogy a szimpatika.hu a megadott e-mail címemre hírlevelet küldjön, valamint saját és partnerei üzleti ajánlataival felkeressen.

Az űrlap kitöltése, az adatok megadása önkéntes.

A hírlevélküldő szolgáltatás nem támogatja a freemail.hu-s és citromail.hu-s címeket, ilyen címek megadása esetén hibák léphetnek fel!
Kérjük, használjon más e-mail szolgáltatót (pl: gmail.com)!