Egyre nagyobb veszélyt jelent a kéjgázkibocsátás
A növekvő kéjgázkibocsátás (dinitrogén-oxid, N2O) veszélyezteti a párizsi klímamegállapodásban megfogalmazott célokat a globális felmelegedés féken tartásáról egy nemzetközi kutatócsoport nagyszabású tanulmánya szerint.
A kéjgáz egy olyan üvegházhatású gáz, amely háromszázszor erősebb, mint a szén-dioxid és több mint 100 éven át megmarad a légkörben, így a mennyisége halmozódik, és a sztratoszférában az ózonréteget is károsítja.
Az amerikai Auburni Egyetem szakemberei által vezetett, 14 ország 48 kutatóintézete tudósainak részvételével végzett kutatás kimutatta, hogy a kéjgáz-kibocsátás gyorsabban nő, mint azt az Éghajlatváltozási Kormányközi Testület (IPCC) által készített kibocsátási forgatókönyvek bármelyike számolta, és megegyezik azzal az előrejelzéssel, amely szerint a kibocsátás több mint 3 Celsius-fokos növekedéssel jár majd. A párizsi klímaegyezmény célja az, hogy kevesebb mint 2 Celsius-fok, ideális esetben nem több mint 1,5 Celsius-fok alatt maradjon a globális átlaghőmérséklet emelkedése.
„A légköri kéjgáznövekedést túlnyomó részben a mezőgazdasági tevékenység idézi elő és a növekvő kereslet az élelmiszerre, az állatok táplálékára tovább fogja növelni” – mondta Hanqin Tian professzor, az Auburni Egyetem Klíma és Globális Változás Kutatóintézetének igazgatója, a tanulmány egyik vezető szerzője.
„A tanulmány a legátfogóbb és legrészletesebb képet adja a kéjgázkibocsátásról, és annak klímára kifejtett hatásáról. Az új elemzés azonosította azokat a tényezőket, amelyek a kéjgáz folyamatos légköri növekedését idézik elő, és felhívta a figyelmet arra, hogy hatékony csökkentési stratégia kidolgozására van szükség, ha korlátozni akarjuk a globális felmelegedést és el akarjuk érni a kitűzött klímacélokat” – közölte Parvadha Suntharalingam, a Kelet-Angliai Egyetem Környezettudományi Iskolájának a kutatója, a tanulmány másik vezető szerzője.
A kibocsátásban a terméshozam növelése végett a világ legnagyobb részén használt nitrogén-műtrágya, illetve a kevesebb helyen használt szervestrágya a felelős, a legnagyobb növekedést Brazília, Kína és India mutatta, ahol mind a növénytermesztés, mind az állattenyésztés jelentősen nőtt. A kutatás ausztrál vezetője, Dr Josep ‘Pep’ Canadell elmondta: „Teljesen újra kell gondolnunk a nitrogén mezőgazdasági használatát, és olyan stratégiákat kell kidolgozni, amelyek segítségével fenntarthatóbbá válhat az élelmiszergazdaságunk, s ebbe beleértjük az élelmiszerpazarlás csökkentését is.”
A tanulmány felhívja a figyelmet arra, hogy igencsak sürgősen korlátozni kell a kibocsátást, és megmutatja azokat a lehetőségeket is, amelyekkel elkerülhető a dinitrogén-oxid kibocsátása általi legrosszabb klímahatás.
Forrás: MTI
A cikkben hivatkozott linkek:
„Tájoló” kvíz
Ha januárban kitölti Tájoló kvízünket, megnyerheti az IBUSZ retro táskáját, amit kifejezetten azoknak ajánlunk, akik bíznak abban, hogy a korlátozások után idén kinyílhat a világ, és végre becsomagolhatja mindenki az útipoggyászát!
E havi Tájoló kvízünk kérdéseire a válaszokat korábbi cikkeinkben találhatják a szimpatika.hu oldalon. A kérdések megválaszolásában segítséget nyújt az oldal tetején található keresés funkció!
A nyitólapról ajánljuk
* A kockázatokról olvassa el a használati útmutatót, vagy kérdezze meg kezelőorvosát!
** Étrend-kiegészítő, nem helyettesíti a kiegyensúlyozott, vegyes étrendet és az egészséges életmódot.
Friss cikkeink
- A szén-dioxid gázfürdő hatásos lehet az érbetegségek ellen
- Új gyógyszerforma segíthet a csontritkulás kezelésében
- Különleges bolygórendszerre bukkantak
- A kamaszok is nehezen élik meg a karanténidőszakot
- Hagyjuk-e sírni a babát?
- Megfejtették a galápagosi élővilág gazdagságának titkát
- Tényleg öröklődnek a fogászati problémák?
- Mi a betegjogi képviselők szerepe?
- A rákos sejtek képesek hibernálódni a kemoterápia alatt
- Kerítések keserítik meg a vándorló állatok életét
- Erősebbek a mellékhatások a második Pfizer-vakcina után
- Minden beutazónak karanténba kell vonulnia Angliában
Hírlevél feliratkozás
Aktuális magazinunk

Ingyenes magazinunkat kérje gyógyszerészétől a Szimpatika emblémával ellátott gyógyszertárakban! A korábbi számokat ide kattintva érheti el