Beigazolódtak a sarkvidék olvadásáról szóló jóslatok
Kanada Nunavut tartományához tartozó sarkvidéki szigete, az Ellesmere-sziget északkeleti részén, a Szent Patrik-öböl környezetében 750-900 méteres tengerszint feletti magasságban a jégtakaró fogyását fiatal kutatóként vette észre Mark Serreze. 1982-ben végzős hallgatóként járt először a szigeten akkori professzorával, Ray Bradley-vel, s felmérték a jégtakaró méretét. Műszereket helyeztek el rajta, majd a következő nyáron visszatértek begyűjteni azokat, és újabb méréseket végeztek.
„Amikor először felkerestem ezeket a jégmezőket, a tájkép állandó és stabil részének tűntek még. Egyszerűen észbontó érzés látni, hogy alig 40 év alatt mindez eltűnt…” – mondta Serreze.
A kutató, aki jelenleg a Nemzeti Hó- és Jég Adatközpont igazgatója, és emellett a Coloradói Egyetemen tanít, 2017-ben kollégáival összehasonlításokat végzett a jégtakaró 2015-ös műholdfelvételein, és 1959-ben készült légi fotókkal vetették össze annak kiterjedését. Ebből kiszámították, hogy a jéggel borított terület 2015-ig a korábbi alig 5 százalékára csökkent – különösen nagy területet veszítettek el a jégsapkák a 2015-ös igen meleg nyár során. Az ekkor végzett számításokat a Cryosphere szakfolyóiratban tették közzé, és ebben a tanulmányban megjósolták, hogy 5 éven belül nyoma se marad az egykor nagyobb kiterjedésű jégtakarónak.
A Terra műhold ASTER nevű műszerének felvételei beigazolták ezt az előrejelzést: a 2020. július 14-én készült felvételen már nyoma sincs a korábbi jégborításnak.
A Szent Patrik-öböl e hegyeinek jégsapkája a Kis Jégkorszakban alakulhatott ki és érhette el legnagyobb kiterjedését, több évszázaddal ezelőtt. A most eltűnt jégsapkák mellett két másik, szintén ekkor keletkezett még megvan: a Murray- és Simmons-jégsapka nagyobb tengerszint feletti magasságú hegyet takarnak, így azok egyelőre még képesek kitartani, azonban a kutatók úgy vélik, a sorsuk szintén megpecsételődött.
„Régóta tudjuk, hogy amint a klímaváltozás erőre kap, a hatásai fokozottan jelentkeznek majd a sarkvidékeken. Ennek a két kis jégsapkának az eltűnése számomra személyes üggyé tette a klímaváltozást: csak pár fotó, és egy csomó nagyszerű emlék maradt utánuk” – mesélte Serreze.
A Murrey és a Simmons jégsapkái az 1959-es kiterjedésüknek a 39, illetve 25 százalékát még megőrizték, de csak idő kérdése, hogy ezek mikor fognak a Szent Patrik-öbölhöz hasonlóan véglegesen eltűnni.
Forrás: ng.hu
A cikkben hivatkozott linkek:
„Tájoló” kvíz
Ha januárban kitölti Tájoló kvízünket, megnyerheti az IBUSZ retro táskáját, amit kifejezetten azoknak ajánlunk, akik bíznak abban, hogy a korlátozások után idén kinyílhat a világ, és végre becsomagolhatja mindenki az útipoggyászát!
E havi Tájoló kvízünk kérdéseire a válaszokat korábbi cikkeinkben találhatják a szimpatika.hu oldalon. A kérdések megválaszolásában segítséget nyújt az oldal tetején található keresés funkció!
A nyitólapról ajánljuk
* A kockázatokról olvassa el a használati útmutatót, vagy kérdezze meg kezelőorvosát!
** Étrend-kiegészítő, nem helyettesíti a kiegyensúlyozott, vegyes étrendet és az egészséges életmódot.
Friss cikkeink
- Ismerd fel a téli allergiát!
- Ausztráliában él a legtöbb mobiltelefon-függő
- A férfiak intim daganatairól
- A járvány alatt is merjünk segítséget kérni!
- Mi okozhatja a kiújuló arcüreggyulladást?
- Mit tehetünk, ha túlsúlyos a gyerek?
- Ints búcsút a szemüveg bepárásodásának!
- Bőrbetegségtől szenvednek a delfinek a klímaváltozás miatt
- Növényvédők segíthetik az antibiotikum-rezisztencia elleni harcot
- A koronavírusos eseteknél tovább tart a tüdőgyulladás
- Vércukorszintmérő fülbevalót fejlesztettek ki
- Izrael előjogokat biztosít azoknak, akiket már beoltottak
Hírlevél feliratkozás
Aktuális magazinunk

Ingyenes magazinunkat kérje gyógyszerészétől a Szimpatika emblémával ellátott gyógyszertárakban! A korábbi számokat ide kattintva érheti el