Egy őszi megbetegedés: a gyomorfekély

Szerző: Varga Julis
Ősszel jellemzően gyakrabban alakul ki ez a kellemetlen, emésztőrendszert érintő betegség, a gyomorfekély, amely lassan népbetegséggé növi ki magát. De mit is kell tudnunk pontosan erről a betegségről?
Dr. Marton Anna belgyógyászt kérdeztük.
Mi pontosan a gyomorfekély?
- A gyomor- vagy nyombélnyálkahártya sérüléseit nevezi a köznyelv egységesen "gyomorfekélynek", amely mélységében a nyálkahártya különböző rétegeit érintheti. A betegség ötször gyakrabban alakul ki a nyombélben, amely a vékonybél kezdeti szakasza, mint a gyomorban és jellemzően a felnőtt kor betegsége. Fiatal felnőtt korban inkább nyombélfekélyre lehet számítani, idősebb korban, 50 év felett a gyomorfekély előfordulása gyakoribb.

Mitől alakulhat ki?
- Bizonyítottan szerepet játszik a fekélyképződésben a dohányzás, bizonyos gyulladásgátló, fájdalomcsillapító gyógyszerek szedése és egy Helicobacter pylori nevezetű baktérium is, amely különleges felépítésének köszönhetően képes a gyomor savas közegében is megélni.

Ez utóbbi elsősorban a nyombélfekély kockázatát növeli, míg a fájdalomcsillapítószerek kontrollálatlan szedése a gyomorfekély kialakulásának kockázatát emeli negyvenszeresére. Természetesen fokozott kockázatot képvisel minden savtúltengéssel járó állapot, mely akár például nagyobb mennyiségű alkoholfogyasztás után is előfordulhat.

Ritkább esetekben a hasnyálmirigy daganatos megbetegedése, a Zollinger-Ellison szindróma felelős a fekély kialakulásáért, mert ilyenkor a hasnyálmirigyben található daganatsejtek fokozottan termelik a gyomorsav-termelést fokozó hormont, a gasztrint.

Mekkora szerepet jászik a gyomorfekély kialakulásában a stresszes életvitel?
- A stressz önálló szerepe a fekélyképződésben  kérdéses, de egyéb rizikófaktorok megléte mellett nyilvánvalóan súlyosbíthatja a betegséget.

Mik a gyomorfekély tünetei?
- A betegek túlnyomó részénél többnyire étkezésekkor erősödő maró, égő jellegű gyomortáji fájdalom jelentkezik. Gyakori panasz a hányinger és a hányás is. Ezeket a tüneteket bármilyen savközömbösítő, például egyszerű szódabikarbóna is típusosan rövid időn belül csillapítja. Előfordulhat  ugyanakkor étvágytalanság, fogyás is. Jelentkezhet  szemmel nem észrevehető, ún. occult vérzés is.

A gyomorfekély szövődményeinél, nagyobb vérzés esetén a széklet feketévé válik, a hányadékban pedig megjelenhet a kávézacc-szerű emésztett vér, de friss, piros vérzés is előfordulhat. Perforációkor, vagyis a gyomor, illetve a nyombél átlyukadásakor a fájdalom kifejezettebbé válhat. Ilynekor a nyombélben és a gyomorban lévő gyomorsav és az emésztőenzimek a hasüregbe kerülhet, ahol súlyos hashártyagyulladást okozhatnak. Ez utóbbi, illetve vérzésre utaló tünetek esetén a beteg mielőbbi kórházi felvétele szükséges, hiszen az ellátatlan szövődmények akár halálhoz is vezethetnek.

A betegek egy részénél azonban a fekély panaszt nem okoz, "néma" marad.

Hogyan diagnosztizálható a gyomorfekély?
- Egyértelműen endoszkópos vizsgálattal, gyomortükrözéssel lehet diagnosztizálni a fekélyt. Ez egyben lehetőséget ad a szövettani mintavételre is. Ez abban az esetben fontos, amennyiben felmerül a gyomor daganatos megbetegedésének gyanúja. A mintavétellel a daganat rosszindulatúvá válását lehet kizárni, illetve megerősíteni.

Az egyik lehetséges kór ok, a Helicobacter pylori baktérium fertőzés is ilyen módon jól vizsgálható. Vérzés esetén az endoszkópia során lehetőség van azonnali vérzéscsillapításra is, amikor a vérző csonkot fémklippel elkötik,  a környékét pedig vérzéscsillapító anyaggal kezelik.

Amennyiben daganatos betegség gyanúja nem merül fel, lehetőség van tükrözés nélkül is gyógyszeres kezelésre, melynek sikere indirekt módon támogatja a diagnózist. Ha a fekély oka baktériumfertőzés, azt mindenképpen vizsgálni kell, hiszen a tartós Helicobacter pylori fertőzés megnöveli a későbbiekben a gyomorrák és bizonyos rosszindulatú béldaganatok, lymphomák kialakulásának előfordulását. A baktériumfertőzés fennállását izotópos, ún. kilégzési teszttel vagy székletből antigén kimutatással is igazolhatjuk. A vérvizsgálat, illetve a  gyógyszertári gyorstesztek megmutathatják, hogy találkozott-e már valaha a szervezetünk a kórokozóval, de arra nem ad választ, hogy jelenleg van-e fennálló fertőzés.

Melyik a legveszélyeztetettebb csoport?
- Nemek szerint a férfiaknál valamivel nagyobb kockázattal alakul ki a betegség, mely típusosan tavasszal és ősszel gyakoribb.

Hogyan és milyen táplálkozással előzhető meg a gyomorfekély kialakulása?
- A diétának a megelőzésben kevés szerepe van. Ugyanakkor a helyes életmód ugyanúgy, mint sok más betegségben, segítségünkre lehet:  fontos mind az aktív, mind a passzív dohányzás teljes kerülése és az alkoholfogyasztás jelentős mérséklése.

A kialakult fekélybetegségnél ellenben tehermentesíteni kell a gyomrot, legsúlyosabb esetben kórházi körülmények között rövid ideig tartó koplalással, majd tejes-pépes, fűszerszegény diéta tartásával. A tünetek javulásával  fokozatosan szabad visszatérni a teljes, darabos táplálkozásra.

Hogyan kezelhető a már kialakult gyomorfekély?

- Ma már a megfelelő savcsökkentő és nyálkahártyavédő gyógyszeres kezelés mellett a fekélyek túlnyomó többsége jó gyógyulási hajlamot mutat. Amennyiben kórokként Helicobacter pylori fertőzés igazolódott, azt kombinált antibiotikumos kúrával kell megszüntetnünk, hogy elejét vegyük a későbbi visszaeséseknek és a rosszindulatú elfajulásnak. A kezelésre nem reagáló esetekben ismételten gondolni kell rosszindulatú elfajulásra, gyomorrákra.
Ez utóbbinak kezelése, csakúgy, mint a szövődményes gyomorfekélynek és a gyomorperforációnak műtéti úton történik.

Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra.
A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Olvasna még a témában?

A nyitólapról ajánljuk

Friss cikkeink

Hírlevél

Feliratkozom a Szimpatika hírlevelekre, ezzel elfogadom az Adatkezelési Tájékoztatóban olvasható feltételeket, és hozzájárulok, hogy a szimpatika.hu a megadott e-mail címemre hírlevelet küldjön, valamint saját és partnerei üzleti ajánlataival felkeressen.

Az űrlap kitöltése, az adatok megadása önkéntes.

A hírlevélküldő szolgáltatás nem támogatja a freemail.hu-s és citromail.hu-s címeket, ilyen címek megadása esetén hibák léphetnek fel!
Kérjük, használjon más e-mail szolgáltatót (pl: gmail.com)!