Elvégezték a tizenegyezredik hazai szervátültetést
Az Eurotransplant közvetítésével hazai donorból származó szervet egy kiemelt sürgősséggel májra várakozó betegbe ültették be, akinek jó az állapota – mondta dr. Piros László, a Semmelweis Egyetem Transzplantációs és Sebészeti Klinikájának igazgatóhelyettese.
Összesen gyakran több mint száz dolgozó összehangolt munkájára van szükség ahhoz, hogy egy szervet át lehessen ültetni. Ebben az összes érintett, a donorkórház, az Országos Vérellátó Szolgálatnál működő koordinációs központ, a szállításban részt vevők, valamint a beültetést végzők is benne vannak – mondta el dr. Piros László, a Transzplantációs és Sebészeti Klinika igazgatóhelyettese.
A tizenegyezredik hazai szervátültetést az egyetem klinikáján hajtották végre 2020. június 17-én. Egy akut májelégtelenségben szenvedő, kiemelt sürgősséggel szervre várakozó nőbetegnél végezték el a beavatkozást.
A műtét sikeres volt, a páciens jól van – tájékoztatott az igazgatóhelyettes.
Nagyon hálás vagyok mindenkinek a klinikán, aki a műtétemen dolgozott, és segít a felépülésemben – mondta a tizenegyezredik transzplantált, Mahr Klaudia. Hozzátette, párja a klinikán kérte meg a kezét és úgy érzi, újjászületett, második esélyt kapott, amelyet úgy igyekszik kihasználni, hogy csak a pozitív dolgokra akar koncentrálni.
A Semmelweis Egyetemen valamennyi transzplantációs program elérhető. Július 14-ig az egyetemen összesen 5040 vese-, 1100 máj-, 600 szív- és 71 hasnyálmirigy transzplantáció történt. A Semmelweis Egyetemen az összes magyarországi szervátültetés 63 százalékát hajtották végre az elmúlt 47 évben.
Országos szinten az első 11 000 magyarországi szervátültetés között 8976 veseátültetés, 1098 májátültetés, 658 szívátültetés, 181 hasnyálmirigy átültetés (vesével kombináltan vagy szigetsejtesen) és 87 tüdőátültetés történt.
Az első vesetranszplantációt 1962-ben Szegeden Németh András docens végezte. Az első vesetranszplantációs program 1973-ban indult a Semmelweis Egyetemen dr. Perner Ferenc professzor vezetésével. Az első szívátültetést 1992-ben végezte Szabó Zoltán professzor a Semmelweis Egyetem Városmajori Szív- és Érgyógyászati Klinikán. 1994-ben megnyílt Budapesten a Semmelweis Egyetem Transzplantációs és Sebészeti Klinikája, és a következő évben megindult az azóta is sikeresen működő májtranszplantációs program.
Forrás: semmelweis.hu
A cikkben hivatkozott linkek:
Nyereményjátékok
Megfejtő
Kalandozzon velünk, legyen Ön is Megfejtő!
Kvíz
Olvassa el a Szimpatika magazint és válaszoljon a kérdésekre!
Tematikus kvíz
Böngésszen a honlap cikkei között és válaszoljon a kérdésekre!
A nyitólapról ajánljuk
** Étrend-kiegészítő, nem helyettesíti a kiegyensúlyozott, vegyes étrendet és az egészséges életmódot.
*** Hagyományos növényi gyógyszer, a javallatokra való alkalmazása a régóta fennálló használaton alapul.
Friss cikkeink
- Az alultápláltság nagymértékben csökkentheti a túlélési esélyeket
- Az immunrendszer túlzott aktivitása is problémát okozhat
- A légszennyezés a szemünket is veszélyezteti
- Védjegy segíti a gyógyszerek közötti tájékozódást
- Bálnaének segíthet a földrengések előrejelzésében
- Az anyatej és a baba immunrendszerének kapcsolata
- A sírás élettana
- Hosszú távon immunis, aki átesik a koronavírus-fertőzésen
- A tavasz közeledtével egyre fontosabb a fecskefészkek védelme
- Koronavírus elleni gyógyszer kifejlesztésén dolgoznak magyar kutatók
- Hogyan készülnek a magisztrális készítmények?
- Akár öt évvel előre jelezhető a kognitív hanyatlás
Hírlevél feliratkozás
Aktuális magazinunk

Ingyenes magazinunkat kérje gyógyszerészétől a Szimpatika emblémával ellátott gyógyszertárakban! A korábbi számokat ide kattintva érheti el