Mit tehetünk, ha szemallergia kínoz?
A viszkető, kivörösödő vagy kiszáradó szemtünetek mellett orrfolyással, orrfújással, akár ekcémával, vagyis allergiás bőrproblémával együtt is jelentkezhet a szemallergia. Sokaknak ismerős a kellemetlen érzés. Azonban a szemallergia akár komolyabbra is fordulhat: a kötőhártya enyhébb irritációja, súlyos gyulladás, és a szaruhártya kisebesedése is bekövetkezhet.
Mi okozza a szemallergiát?
Az allergiás tünetek tavasszal és nyáron a legerősebbek, ebben az esetben a tüneteket a levegőben keringő pollenek okozzák, és az allergén növény virágzásának idején jelentkeznek. Ha allergiás, biztosan tapasztalta már, hogy szelesebb időben még inkább felerősödnek a tünetek. Egy kis gyógyírt a nyári zápor jelenthet. Érdemes tehát a kerti munkát és a szabadtéri családi programokat az esőzés utáni napokban megejteni. Ez különösen azért fontos, mert az allergiás reakciók a gyerekeknél még intenzívebben jelentkezhetnek. Váladékozhat a szemük, amik aztán akár össze is tapadhatnak, a szemhéjak pedig beduzzadhatnak. Lehetséges azonban, hogy az allergiás tünetek egész évben újra és újra visszatérnek. Ebben az esetben penészgomba, poratka vagy állatszőr allergiára kell gyanakodni.
Kontaktlencse és allergia
Az allergia különösen a kontaktlencsét hordók számára problémás. Legyen szó úszásról, supról, vízisíről vagy bármilyen nyári sportról, a kontaktlencse viselése önmagában is zavaró. Az pedig egyenesen kínszenvedés lehet, ha mellé még szemallergia is társul. Habár a szem viszket, szúr, éget, a kontaktlencse miatt dörzsölni tilos a szemet! A szemüveg ilyenkor mindenképp ajánlott alternatív megoldás lehet, így azonban a vízi sportok nagy része élvezhetetlenné válik. Ha a lencse és a szemüveg problémájától is gyorsan meg akarunk szabadulni, akkor tökéletes megoldást jelenthet a lézeres szemműtét, amely nyáron is ugyanolyan kockázatmentesen végezhető, mint bármely másik évszakban.
Hogyan enyhíthetjük a szemallergia tüneteit?
A szemallergia kezelés nélkül igencsak beárnyékolhatja a mindennapjainkat. „A szemtünetek kezelésére antihisztamin-tartalmú vagy szteroidos szemcsepp javasolt. Ezek segítségével a panaszok ideiglenesen orvosolhatók, de ha az allergiát kiváltó ok nem megszüntethető, akkor a tünetek továbbra is jelentkezni fognak. Ilyenkor érdemes szemész szakorvossal konzultálni, hogy melyik szemcsepp alkalmazható biztonságosan hosszú távon, mert a vény nélküli készítményeket csak a tájékoztatóban előírt ideig ajánlott orvosi felügyelet nélkül használni. A szemészeti vizsgálat során a szakember azt is kivizsgálja, hogy van-e egyéb szemészeti elváltozás a tünetek hátterében” – mondja Dr. Nagymihály Attila, a Budai Szemészeti Központ intézetvezető főorvosa.
Forrás: Budai Szemészeti Központ
A cikkben hivatkozott linkek:
Olvasna még a témában?
Nyereményjátékok
Megfejtő
Kalandozzon velünk, legyen Ön is Megfejtő!
Facebook játék
Egy könnyű kérdés – egy fantasztikus nyeremény
A nyitólapról ajánljuk
Friss cikkeink
- Szabadulás a múlt fogságából
- Biztonságos gyógyszerhasználat
- Szívem, szívem
- A szem figyelésével korán fény derülhet a hallásromlásra
- Magyar kutatók új módszereket találtak az öregedés megállítására
- Átfogó weboldal segíti a daganatos betegeket
- Miért költenénk mosóporra, amikor itt a vadgesztenye!
- Ez veszélyezteti legjobban a házas emberek boldogságát
- Mennyivel zöldebb a távmunka?
- Maradandó változásokat okozhatnak a traumák az ember agyában
- Ínhüvelygyulladás: nem sorscsapás, van remény
- Lékai-Kiss Ramóna – A mértékletesség a kulcsszó
Hírlevél
Feliratkozom a Szimpatika hírlevelekre, ezzel elfogadom az Adatkezelési Tájékoztatóban olvasható feltételeket, és hozzájárulok, hogy a szimpatika.hu a megadott e-mail címemre hírlevelet küldjön, valamint saját és partnerei üzleti ajánlataival felkeressen.
Az űrlap kitöltése, az adatok megadása önkéntes.
Kérjük, használjon más e-mail szolgáltatót (pl: gmail.com)!