Mit tud az UVC-fénnyel fertőtlenítő robot?
A 19. században angol kutatók fedezték fel, hogy a mikroorganizmusok elszaporodása jelentős mértékben csökken, ha azok közvetlen napfénnyel érintkeznek. A megfigyelést akkor még nem tudták magyarázni.
„Az UVC-fény az ultraibolya fény legrövidebb hullámhosszú területén található – 100 és 280 nanométer között. Az ilyen típusú fény nagy hányadát az ózonréteg kiszűri a nap sugárspektrumából, mielőtt az a Föld felszínét elérné. A nagy energiájú UVC-sugárzás azonban fotokémiai reakciót vált ki. Ezért alkalmazható a különféle kórokozók, például baktériumok, vírusok, élesztő-, vagy penészgomba elpusztítására.” – mondta Bider Katalin.
A kb. másfél méter magas szerkezeten 6 amalgám fényforrás sugározza az UVC-fényt. Bárhová könnyen eljuttatható, és a lámpák élettartama is magas.
„A legnagyobb előnye mégis, hogy a fertőtlenítést nem közvetlenül a személyzet végzi, így szinte minimálisra csökken a keresztfertőzés esélye.” – tette hozzá Bider Katalin.
Az UV-fényt évtizedek óta használják a víz és a levegő tisztításában, és különféle laboratóriumokban, de a felülettisztítási technológia az utóbbi évek vívmánya. A fertőtlenítő robot által kibocsájtott fény a mikroorganizmusok RNS-ét és DNS-ét bontja le, ennek következtében az életben maradásukhoz szükséges alapvető funkciókat nem tudják ellátni.
„Az innovatív technológiával működő fertőtlenítő robot használatakor vegyszer vagy toxikus vegyület további alkalmazása nem szükséges, és a rezisztencia kialakulásától sem kell tartanunk. Mivel a nem kívánt mikroorganizmusok másodpercek alatt inaktívvá válnak, jelenleg ez a fertőtlenítés legeffektívebb eszköze.” – magyarázta Bider Katalin.
Az UVC-fény bármilyen eddig beazonosított mikroorganizmust képes elpusztítani, így a koronavírus terjedéséért felelős kórokozót, a SARS-CoV-2 vírust is gond nélkül semmisíti meg.
A cikkben hivatkozott linkek:
„Tájoló” kvíz
Ha januárban kitölti Tájoló kvízünket, megnyerheti az IBUSZ retro táskáját, amit kifejezetten azoknak ajánlunk, akik bíznak abban, hogy a korlátozások után idén kinyílhat a világ, és végre becsomagolhatja mindenki az útipoggyászát!
E havi Tájoló kvízünk kérdéseire a válaszokat korábbi cikkeinkben találhatják a szimpatika.hu oldalon. A kérdések megválaszolásában segítséget nyújt az oldal tetején található keresés funkció!
A nyitólapról ajánljuk
* A kockázatokról olvassa el a használati útmutatót, vagy kérdezze meg kezelőorvosát!
** Étrend-kiegészítő, nem helyettesíti a kiegyensúlyozott, vegyes étrendet és az egészséges életmódot.
Friss cikkeink
- Napelemes autótöltő helyeztek üzembe Budapesten
- A szén-dioxid gázfürdő hatásos lehet az érbetegségek ellen
- Új gyógyszerforma segíthet a csontritkulás kezelésében
- A kamaszok is nehezen élik meg a karanténidőszakot
- Több oka is van, hogy a napraforgó kelet felé fordul
- Hagyjuk-e sírni a babát?
- Ételmaradékok segíthették a kutyák háziasítását
- Egyre kevésbé ellenállóak a paradicsompalánták
- Megfejtették a galápagosi élővilág gazdagságának titkát
- Tényleg öröklődnek a fogászati problémák?
- Mi a betegjogi képviselők szerepe?
- A rákos sejtek képesek hibernálódni a kemoterápia alatt
Hírlevél feliratkozás
Aktuális magazinunk

Ingyenes magazinunkat kérje gyógyszerészétől a Szimpatika emblémával ellátott gyógyszertárakban! A korábbi számokat ide kattintva érheti el