Legnépszerűbb termékek
Nincs találat
Legnépszerűbb cikkek
Nincs találat

A tüdőgyulladás tünetei, típusai és kezelése

Módosítva: 5/14/2024 3 perc VitáltippektüdőgyulladásfertőzésekVírusos megbetegedésekBakteriális fertőzésÖsszes cikk

A tüdőgyulladás vagy pneumonia egy veszélyes betegség, amely a tüdőhólyagocskák (alveolusok), adott esetben az alveolusok közötti tér begyulladását jelentik. A betegség a leginkább az idősekre, illetve a legyengült immunrendszerű, például krónikus betegségben szenvedő betegekre veszélyes. Cikkünkben a betegség típusairól, tüneteiről és kezeléséről lesz szó.

Tüdőgyulladás kezelése otthon, pihenéssel.A tüdőgyulladás típusai

A tüdőgyulladás lehet:

  • Lebenyes tüdőgyulladás: csak egy vagy néhány tüdőlebeny érintett. A gyulladt területeken a tüdőhólyagocskák elkezdenek feltelni folyadékkal. Súlyos esetben a lebenyes tüdőgyulladás átterjedhet a többi lebenyre, adott esetben a másik tüdőfélre és a mellhártyára is.
  • Gócos tüdőgyulladás: a gócos pneumonia az egész tüdőt érinti, nemcsak egy részét.

A betegség kialakulása szempontjából a tüdőgyulladás lehet:

  • Elsődleges tüdőgyulladás: egészséges tüdőben alakul ki előzmény nélkül.
  • Másodlagos tüdőgyulladás: korábbi légúti fertőzés nyomán, legyengült immunrendszer esetén alakul ki.

A tüdőgyulladás okai

A tüdőgyulladás hátterében a legtöbb esetben bakteriális fertőzés áll. A bakteriális eredetű tüdőgyulladások nagy része a Streptococcus preumoniae-nek tudható be, de gyakori a Haemophylus influenzae, a Mycoplasma pneumoniae, illetve ritkább törzsek okozta tüdőgyulladás is.

A másik fő kategóriát a virális eredetű fertőzések jelentik. A vírusos tüdőgyulladást számos vírustörzs kiválthatja, a leggyakoribbak közé tartoznak a rhinovírusok, influenzavírusok, koronavírusok, illetve az adenovírusok.

A nagyon súlyos tüdőgyulladások általában bakteriális eredetűek. Nagyon gyakori az is, hogy a tüdőgyulladás egy korábbi vírusos légúti fertőzés után alakul ki (felülfertőződés).

A tüdőgyulladás tünetei

A tüdőgyulladás jelei sok mindenben hasonlítanak az influenza vagy egy súlyosabb nátha tüneteire, főleg a kezdeti fázisban. Ezekhez hasonlóan a tüdőgyulladás is kezdődhet az alábbi tünetekkel:

  • Gyengeségérzés, levertség
  • Fejfájás
  • Hidegrázás és láz
  • Végtagfájdalom

A tüdőgyulladás további tünetei lehetnek az alábbiak:

  • száraz köhögés, váladékos köhögés
  • étvágytalanság, ennek következtében fogyás
  • mellkasi fájdalom, hátfájás
  • légzési nehézségek, szapora légzés
  • súlyosabb esetben magas pulzus, zavartság

Ha hirtelen magas láz jelentkezik, jó eséllyel bakteriális tüdőgyulladásról van szó. Nem mindegy az sem, hogy mennyire kiterjedt a fertőzés. Ettől is függ, hogy a tüdőgyulladás hol fáj, a hátnál jelentkezik vagy inkább mellkasi fájdalom.

Bízzuk orvosra a diagnózist!

Ezzel együtt a megfázás és a tüdőgyulladás elkülönítése nem egyszerű. Ezért tartózkodjunk az öndiagnózistól, mindig forduljunk orvoshoz. Már csak azért is, mert teljes bizonyossággal csak az orvosi vizsgálat, a mellkas röntgen és (bár ez nem minden esetben történik meg) laboratóriumi vizsgálatok (vérkép, CRP, vörösvértest-süllyedés) után jelenthető ki, hogy valakinek tüdőgyulladása van.

A tüdőgyulladás tünetei sokszor hasonlítanak a megfázás tüneteire. (Forrás: freepik.com)

A tünetek az életkortól is függnek

Fontos tudni, hogy csecsemőknél, időseknél, legyengült immunrendszerű személyeknél gyakran a jellegzetes és látványos tünetek nélkül fejlődik ki a tüdőgyulladás. Az újszülöttkori tüdőgyulladás során az étvágy romlása, hőemelkedés, esetleg a testhőmérséklet csökkenése a tipikus tünetek. A beteg baba elesett benyomást kelt, ezen túl feltűnő a sápadtság és a szapora szívműködés is.

Az időseknél előfordul, hogy a tüdőgyulladás láz nélkül alakul ki. Ezért ha egy idős ember ismert ok nélkül az ágyában marad, gyenge, esetleg félrebeszél vagy zavarttá válik, mindig gondolni kell tüdőgyulladásra is.

A tüdőgyulladás kezelése

A tüdőgyulladás kezelése általában hosszabb időt vesz igénybe. A kezelés minden esetben magában foglalja az ágynyugalmat, illetve a bőséges folyadékfogyasztást. A bakteriális tüdőgyulladás gyógyszer segítségével jól kezelhető: a betegséget okozó baktériumtörzs ellen hatásos antibiotikumot kell szedni. Az antibiotikumokból ugyanis többféle adható, van, amelyik a típusos, van, amelyik az atípusos megbetegedések esetén hatásos.

Sok esetben nem áll rendelkezésre laboreredmény, így súlyosabb esetben egyszerre több antibiotikumot is felírhat az orvos, ha nincs idő kideríteni, melyik törzs okozta a betegséget.

Az általában enyhébb vírusos tüdőgyulladásra nem antibiotikum-kúrával, hanem adott esetben antivirális szerekkel lehet hatni (bár nem minden vírustörzs esetén áll rendelkezésre hatékony szer).

A fentieken túl a betegség tüneteit lázcsillapítókkal és köhögéscsillapítókkal érdemes kezelni, amíg meg nem gyógyul a beteg.

Vigyázni kell a fertőződéssel

A kezelés során fontos figyelembe venni, hogy a bakteriális és vírusos tüdőgyulladás fertőző betegség. Cseppfertőzéssel terjed, ezért fontos óvni a beteg környezetében lévők egészségét (kézmosás, maszkhasználat stb.)

Bizonyos esetekben van védőoltás

Fontos megjegyezni továbbá, hogy bizonyos baktériumok ellen van védőoltás. A Pneumococcus-fertőzés elleni védőoltás például az oltottak 70%-át megvédi a súlyos fertőzéstől. Időseknek, krónikus betegségben vagy immunkárosodásban szenvedőknek, tüdő- és szívbetegeknek ajánlott beadni. Ezen felül a szintén veszélyes Haemophylus influenzae B baktériumtörzs ellen is van védőoltás, amelyet gyermekkorban adnak be.

Lázcsillapítóra vagy köhögéscsillapítóra van szüksége? Tekintse meg kínálatunkat!

 

Borítókép: freepik.com