Dr. Zsirmon István szakgyógyszerész immár 34 éve Tiszakécskén segíti a hozzá fordulókat. Az új kor szellemében webpatikát is működtet, emellett írásban is tanácsokat ad a hozzá fordulóknak. Vele beszélgettem a gyógynövények gyógyító szerepéről.
Dr. Zsirmon István szakgyógyszerész
Nyáron mindenki a szabadba vágyik, virágzanak a növények, fejüket a nap felé fordulva szívják magukba az éltető energiát. A gyógynövények ismerete olyan régi, mint az emberiség története. Shen-Nung kínai császár már az i.e. XXVII. században foglalkozott a gyógynövények alkalmazásával és utasítást adott összeírásukra.
Az egyik legrégebben fenn maradt írásos emlék az Egyiptomból származó Ebers-féle papirusz tekercs Kr.e. 1534-ben íródott. A 20 méter hosszú tekercsen több száz gyógynövényről lehet leírást olvasni. Az egyiptomiak nagy hangsúlyt fektettek a betegségek megelőzésére, ezért a piramisépítéseknél dolgozó építőmunkások gyógynövényeket kaptak az étkezés mellé, preventív célzattal.
A görögök, már azzal sokat tettek, hogy Hippokrateszt a világnak adták. A Kósz szigetén született kisfiút tudatosan az orvosi pályára szánták. Hét könyvéből megismerhetjük a régi görögök népgyógyászatát, és több mint 200 növény gyógyhatásait.
A középkorban főleg a kolostorokban folyt gyógyító munka. A szerzetesek és apácák gyógynövényeket termeltek, és hatásaikról feljegyzéseket készítettek. Bingeni Szent Hildegard (1098-1179) főapátnő Rupertsbergben gyógyította a hozzá fordulókat. A kolostorban patika is működött, ahol krémek, teák, és cseppek várták a gyógyulni vágyókat. A modern gyógynövénygyógyászat megalapozója a svájci Paracelsus volt, aki Herbarius című könyvében írta le mindazt, amit megtanult. Ő volt az első tudós, aki növényi alkoholos kivonatot, azaz tinktúrát állított elő.
Melius Juhász Péter (1532-1572) debreceni református lelkész a Herbarium az füveknek nevekről, természetekről és hasznairól című műve volt az első botanikai mű. Ezt elsősorban a köznépnek szánta, ismertette benne a termőhelyeket is. Beythe Andras „Fives Könüv"-ben 275 gyógynövényről ad leírást.
A Gyógynövénykísérleti Állomást 1915-ben alapították. Ma Gyógynövény Kutató Intézet néven szervezi a gyűjtést, a hazai gyógynövénytermesztést és a minősítést..
A patikákban manapság főleg a díszes porcelánokon, képeken figyelhetjük meg a gyógynövények neveit. Számos gyógyszernek először gyógynövényekből izolálták a hatóanyukat. A valériána gyökérből készült altató, nyugtató, a sokak által szedett májtisztító máriatövis vagy az elmúlt időkben rossz hírbe keveredett anyarozs, melyből kiváló vérzéscsillapító és méhösszehúzó, migrén elleni gyógyszer készül.
Zsirmon úr patikájában minden korosztály megtalálja a maga a gyógynövényét..-Az internet áldás és átok egyszerre egy patikusnak. Az innen-onnan összeolvasott tippek alapján sokan várnak megoldást a gyógynövényektől, a régi írások, és füveskönyvek tanácsainak kritikátlan átvétele többet árt mint használ. El kell fogadni, hogy a gyógynövények ugyan úgy gyógyszerek, mint kémiai társaik. Lehetnek mellékhatásaik, vagy egyszerűen nem érik el velük a kívánt hatást. Mindenképpen érdemes a szedés előtt fitoterápiához értő orvossal, gyógyszerésszel vagy szakképzett természetgyógyásszal konzultálni.
Mik a legkeresettebb növényi alapú termékek?Sokan elalvást könnyítő szerek után érdeklődnek. Elsőnek mindig növényi kivonatokat ajánlok, és ha a tünetek 2-3 hét után is fennállnak, arra bíztatom a hozzám fordulókat, hogy keressék fel orvosukat, mert a panaszaik akár szervi bajra is utalhatnak. A citromfű, a golgota virág, a komló, és a macskagyökér önállóan, vagy teakeverék formájában sokat segíthet. De akinek nincs módja, hogy teát főzzön, az válogathat a gyári, a tablettázott formátumban is kapható készítmények között. Ezekhez az anyagokhoz nem lehet hozzászokni, és nem okoz elvonási tüneteket, mint egyes vényköteles altatók. Az alvást könnyítő szerek mellett a fogyókúrás termékek is kedveltek a vevők körében, de jó, ha mindenki tudja, hogy életmódváltás, diéta és mozgás nélkül kevés az esély arra, hogy leadjuk felesleges kilóinkat. Sokan szenvednek reumás panaszoktól, és a megoldást a növényektől várják. A megfelelő gyógynövényekből készített teák fájdalmat csillapítanak, és nyugtatják a fájó izületeket. A belőlük előállított krémek, kenőcsök helyileg alkalmazva közvetlenül hatnak. Nagyon kedveltek a növényi kivonatokat tartalmazó köptetők, köhögéscsillapítók, melyekben egyebek között hársfa, lándzsás útifű kakukkfű, izlandi zuzmó is található. A pemetefű cukorkaként futott be karriert, nyákoldó, emésztésjavító, nyugtató hatása miatt.
A bíbor kasvirág felé főleg az őszi hideg időszakban fordul a figyelem. A növény immunerősítő hatása miatt kedvelt, kapszula, folyadék, csepp alakban egyaránt. Túlzott használat viszont túlhajtja az immunrendszert, és már nem véd. A fáradságra a ginseng nyújthat megoldást, depresszióra, rossz hangulatra pedig a levendulát és az orbáncfüvet érdemes kipróbálni.
A máj védelmére Zsirmon úr a máriatövis mellett a kurkumát, és a pitypanggyökeret ajánlja, a hosszú út során pedig jó szolgálatot tehet a gyömbér, mely emésztésjavító hatása mellett hányinger leküzdésére is jó hatású- és gyerekeknek is adható.
És hogy miért válasszuk a gyógynövényeket? Sok esetben előfordul az, hogy a kémia fejlődésével sikerült szintetizálni a növényi tiszta hatóanyagokat. Ezek azonban nem mindig váltották be a hozzájuk fűzött reményeket. A gyógynövények a maguk komplex formájukban hatásosabbak, mintha azoknak csak a kivont, tiszta hatóanyagát fogyasztanánk. A természet ugyanis gondoskodott róla, hogy a hatóanyagok mellett olyan más anyagok is legyenek, amelyek segítik a hatás kialakulását.
A gyógyteák elkészítésének és fogyasztásának szabályai:A gyógynövényeknek a gyökerét, szárát, virágzatát vagy a termését használjuk fel.
Általában forrázatot készítünk levelekből és virágzatból. Ezeket a részeket soha ne főzzük és ne forraljuk. Érdemes odafigyelni, hogy a víz forrásban legyen, mert ha nem, akkor esetleg bizonyos anyagok kioldódása nem történik meg. A forrázatot 3-8 perc után szűrjük le.
Főzet készülhet a keményebb részekből, gyökerekből, héjból, szárból, gumóból, termésből. A főzet lényege a forralás, a föld feletti részeket általában 5 percig, a gyökereket, kérgeket pedig 10-20 percig kell forralni. A leszűrt főzetet ajánlatos azonnal elfogyasztani.
Előfordul, hogy a növény hőérzékeny hatóanyagot tartalmaz, ilyen például a csipkebogyó, ebben az esetben alkalmazzunk áztatást. Ez langyos vízben történik szobahőmérsékleten, 8-10 órán keresztül áztatjuk, majd leszűrjük, és a gyógytea azonnal fogyasztható.
Szúnyogriasztó:Csak néhány csepp illóolaj és némi alkohol vagy krém szükséges a hatékony de természetes szúnyogriasztó megalkotásához.
Néhány csepp levendula-, citrom-, citromfű olaját összekeverve némi alkohollal egyszerűbb krémbe belekeverve és a szabadon lévő bőrfelületre felkenve a gonosz szurkálók menekülni fognak tőlünk. Ezt gyerekre is használhatják.
Dr. Zsirmon István szakgyógyszerész immár 34 éve Tiszakécskén segíti a hozzá fordulókat. Az új kor szellemében webpatikát is működtet, emellett írásban is tanácsokat ad a hozzá fordulóknak. Vele beszélgettem a gyógynövények gyógyító szerepéről.