Diétázzunk okosan!

Szerző: Szentkuty Nikolett
Tavasszal sokan kezdenek fogyókúrába, hogy nyáron már jóval csinosabban indulhassanak nyaralni. Bár a túlsúlynak számos negatív következménye lehet, a túlzásba vitt diétával is árthatunk szervezetünknek. Arról, hogy hogyan érdemes diétázni, dr. Kerék Dánielt, a nyíregyházi Korona Gyógyszertár gyógyszerészét kérdeztük.

A fogyókúrával kapcsolatban az egyik legfontosabb kérdés, hogy kialakulhatnak-e hiánybetegségek a tápanyagok mennyiségének csökkentése miatt?

dr. Kerék DánielSemmi nem tudja felülírni a természet törvényét, hogy testtömegünk változásai a táplálkozással bevitt, és a szervezetünk által felhasznált energia arányán múlik. Amennyiben a szükséges kalóriáknál többet fogyasztunk, hízni, ha pedig kevesebbet, akkor fogyni fogunk.

A testünknek makro- és mikrotápanyagokra van szüksége. Makrotápanyagoknak számítanak a fehérjék, szénhidrátok, zsírok és rostok, míg a vitaminokat és nyomelemeket a mikrotápanyagok közé sorolhatjuk. Ezek megfelelő mennyiségét és arányát kell megtalálnunk a tartós fogyás és a kívánt testsúly fenntartásának érdekében. Érdemes az aktuális „csodadiéta”-trendeket fenntartásokkal kezelnünk, különösen akkor, ha azok valamely tápanyagtípus elhagyására intenek. Ezek az úgynevezett restriktív diéták, amelyek egyes esetekben hiánybetegségekhez vezethetnek.

Sokan úgy hiszik, hogy a diéta során – cukortartalmuk miatt – a gyümölcsöket is kerülni kell. Mi történik valójában, ha mellőzzük ezek fogyasztását?

Fogyni vágyó, de egyébként egészséges ember esetében tartózkodnék az ilyen jellegű tanácsoktól. Igaz, hogy vannak magas cukortartalmú gyümölcsök, de ezeknek is helyet kell találni, még egy fogyáshoz szükséges étrendben is. Édes gyümölcsöket tanácsos inkább reggel fogyasztanunk, de a bogyósakat (szeder, ribizli, áfonya) vagy almát lehet szinte bármikor. Zöldségekből pedig lényegében nem tudunk túl sokat enni.

Milyen vitaminokat érdemes szedni ebben az időszakban, illetve lehetséges-e ezek túladagolása?

Mindenkinek érdemes C- és D-vitamint szednie, korának és testtömegének megfelelő mennyiségben, illetve a magyar lakosságra általánosan jellemző még a B-vitaminok hiánya. Ezeket érdemes pótolnunk. Természetesen – mint bármilyen más anyagot – a vitaminokat is túl lehet adagolni. Gyakran hallunk olyat a patikában, hogy valaki napi 8000 mg C-vitamint, vagy 10000 NE D-vitamint készül fogyasztani. Annak ellenére, hogy nagyon nehéz konkrétan meghatározni egy-egy vitamin esetén, hogy az adott egyénnek ténylegesen mennyire van szüksége, az extrém magas bevitel ugyanúgy kerülendő, mint a túl alacsony.

Melyek azok az ásványi anyagok, amelyeket a fogyókúra során is be kell juttatni a szervezetbe?

Mindegyiket, és nem csak fogyókúra során! Ahogy a vitaminokat, úgy az ásványi anyagokat sem termeli a szervezetünk, csak felhasználja azokat. Ilyen a nátrium, kálium, kalcium, magnézium, klorid, foszfor és a kén, de kisebb mennyiségekben szükségünk van még vasra, rézre, cinkre, mangánra, kobaltra, krómra, jódra, molibdénre, fluorra, szelénre és egyéb nyomelemekre is. A felsorolt listából nem érdemes egy-egy elemet kiemelnünk, szerencsésebb, ha olyan multivitamin-készítményt választunk, amely a felsorolt nyomelemek közül minél többfélét tartalmaz.

Kiemelt mennyiségű nyomelem-pótlásra lehet szüksége várandós anyáknak, sportolóknak, kemény fizikai munkát végző személyeknek, illetve gyakori, hogy bizonyos betegségekben vagy hiányállapotban orvos írja elő egy-egy nyomelem pótlását.

Segíthetik-e a fogyást bizonyos ásványi anyagok?

A krómnak például gyakran tulajdonítanak fogyást elősegítő hatást, mivel alkotóeleme a cukrok lebontását elősegítő enzimeknek. Ezt a tényt a vásárlást ösztönző anyagok gyakran fel is használják, annak ellenére, hogy hitelt érdemlően még nem sikerült bebizonyítani, hogy aki króm tablettát szed, annak csökken a testtömege anélkül, hogy bármi mást megváltoztatna a szokásain.

Az étrend-kiegészítők használatakor mire érdemes figyelni?

A patikákban C-vitamin tablettából lehet kapni nem vényköteles gyógyszer, és étrend-kiegészítő kategóriájú terméket is. A gyógyszer minőségű termék mindig magasabb minőségi-és árkategóriát képvisel, mivel több ellenőrzésen esik át a gyártás során, amíg a polcokra kerül. Ha étrend-kiegészítőt választunk, elsősorban azt mérlegeljük, hogy tényleg szükségünk van-e az adott készítményre, és igyekezzünk nem kizárólag olyan forrásokra támaszkodni, amelyek érdekeltek egy termék értékesítésében. Ha pedig úgy döntöttünk, hogy szükségünk van valamilyen termékre, igyekezzünk azt megbízható, ellenőrzött forrásból beszerezni. Ilyenek lehetnek például a Biztonságos Étrend-kiegészítő Programban résztvevő gyógyszertárak.

Miért fontos az ásványi anyagok és vitaminok mellett az is, hogy ne koplalással, hanem sporttal érjük el a kívánt testsúlyt?

Ahogy elhízni sem pillanatok kérdése volt, úgy lefogyni sem lesz az. Igyekezzünk az önsanyargatás, illetve a gyors és rövidtávú eredményt ígérő kúrák helyett hosszútávon fenntartható, új szokásokat bevezetni, amelyek már a folyamat során is örömet és élményt adhatnak. Olyasmire gondolok, hogy ha eddig két szelet kenyér és szalonna volt a reggeli, akkor cseréljük le az egyik szeletet egy almára. A szalonnának elég lehet a negyede is ahhoz, hogy elinduljon a nap. Érdemes átgondolni, be tudunk-e sétálni a munkahelyünkre busz vagy autó helyett, tudjuk-e nélkülözni a desszertet ebéd után, és milyen lehetőségeink vannak, hogy esti tévézés helyett inkább mozogni járjunk.

Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra.
A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Olvasna még a témában?

A nyitólapról ajánljuk

Friss cikkeink

Hírlevél

Feliratkozom a Szimpatika hírlevelekre, ezzel elfogadom az Adatkezelési Tájékoztatóban olvasható feltételeket, és hozzájárulok, hogy a szimpatika.hu a megadott e-mail címemre hírlevelet küldjön, valamint saját és partnerei üzleti ajánlataival felkeressen.

Az űrlap kitöltése, az adatok megadása önkéntes.

A hírlevélküldő szolgáltatás nem támogatja a freemail.hu-s és citromail.hu-s címeket, ilyen címek megadása esetén hibák léphetnek fel!
Kérjük, használjon más e-mail szolgáltatót (pl: gmail.com)!