Árvíz, eső, kerti medence – milyen veszélyekkel járhat a nyári fürdőzés?

Egy döglött hal a balatoni strandon még nem jelent gondot, de csak kijelölt fürdőhelyeken szabad természetes vízben fürödni. Az uszodákban pedig mások és magunk egészségének védelmében elengedhetetlen a fürdés általános szabályainak betartása – Gáll Ildikó osztályvezető főorvost, az ÁNTSZ Közép-Magyarországi Regionális Intézetének munkatársát kérdeztük a vizekben összeszedhető fertőzésekről.
A sok esőzés, árvizek miatt kialakulhat-e a természetes vizekben fertőzésveszély?

Természetesen az élővízi strandoknál létrejöhet szennyezés, ám a legális fürdőhelyeken nagyobb esőzések, árvizek után megtörténnek a szükséges vízminőségi vizsgálatok. Ha a hatóság szennyezést tapasztal, azonnal megtiltják a fürdőzést, és addig, amíg a laboratóriumi vizsgálatok nem igazolják a víz megfelelőségét, nem engedik újra a strandot megnyitni. Szennyezés esetén fürdést tiltó táblákat helyeznek ki, és az önkormányzat feladata értesíteni a lakosságot, hogy fürdőtilalom van érvényben az adott fürdőhelyen.

Mi történik, ha ellenőrizetlen vízben fürdünk, milyen veszélyekkel járhat ez?

Alapvetően csak kijelölt, ellenőrzött helyen szabad élővizekben fürödni. Ellenőrizetlen vizekben, csatornákban, patakokban, vízgyűjtőkben[m1] fürdőzés után könnyen gyomor és bélrendszeri panaszaink lehetnek, bőrbetegségeket, kötőhártya-gyulladást kaphatunk.

Milyen fajta szennyeződések lehetnek az ellenőrizetlen élővizekben?

Veszélyes kémiai anyagok, vagy biológia szennyeződések. A kémiaiak általában bőrirritációt, mérgezési tüneteket okoznak, a biológiaiak pedig bakteriális fertőzéseket, amelyek hányással, hasmenéssel, bőr- és szemfertőzésekkel járnak.

Volt-e valamilyen nagyobb fürdővíz okozta járvány az utóbbi időszakban?

Ilyen nemhogy az utóbbi időszakban, de az elmúlt években sem volt. Elszigetelt esetekkel lehetett csak találkozni.

Hol lehet megnézni, hogy melyik vízben lehet fürödni, milyen a hazai élővízi fürdőhelyek vízminősége?

A természetes fürdőhelyek vízminőségéről az ÁNTSZ weboldalán lehet információkat találni (ide jön a webcím), ahol az adatokat a szakemberek folyamatosan frissítik. A strandokon, uszodákban pedig jogszabály rögzíti, hogy milyennek kell lennie a vízminőségnek, ezért a mesterséges fürdőhelyeknél az üzemeltetők és a hatóságok is folyamatos laboratóriumi vizsgálatokkal ellenőrzik a minőséget.

Sekély, meleg vízbe bele lehet-e engedni a gyerekeket, van-e ennek valamilyen kockázata?

Engedélyezett fürdőhelyeken lehet, de ha egy gyermek olyan helyen fürdik, amely nem engedélyezett, akkor bármi megtörténhet, ott sokkal inkább fennáll a megbetegedés veszélye.

Sok helyen lehet látni elszíneződött, barna vízfelületet. Ez lehet-e probléma, illetve a hirtelen felmelegedés a fürdés szempontjából milyen gondokat okoz az élővizekben?

A barnásodás általában algásodást jelent: ha csökken a vízszint, elszaporodnak az algák. A hirtelen felmelegedés csak a víz hőmérsékletében okoz változást, minőségében nem. Ha tartósan száraz idő van, akkor stagnál a víz hőfoka, valamennyire felmelegszik, de annyira még a kisebb tavak sem tudnak felmelegedni, hogy ez ártalmas legyen az emberek számára. Inkább az jelent problémát, hogy a felhevült testű emberek a hideg vízbe ugranak. Ez sokszor izomgörcsöt, szívleállást is okozhat, amely akár halállal is végződhet. Alapvetően az ilyesmi az érrendszerre nagyon ártalmas lehet.

Hogyan lehet kivédeni az ilyen baleseteket?

Elsősorban a fürdőzők folyamatos tájékoztatásával. Tudnunk kell, hogyan használjuk a fürdőhelyeket. Zuhanyozzunk a fürdés előtt, és fokozatosan menjünk a vízbe. A zuhany és a lábmosó egyébként azért is fontos, hogy a testünkön, bőrünkön ne vigyünk a medencébe szennyeződéseket, amelyek fertőzést is okozhatnak. Ha pedig tudjuk, hogy betegek vagyunk, esetleg fertőző betegek, akkor magunk miatt és mások egészségének védelmében sem ajánlatos strandra menni.

Adhat-e okot aggodalomra, ha döglött halat, kagylókat látunk az élővízben?

Addig, amíg egy engedélyezett fürdőhelyen nincs kiírva a fürdés tilalma, biztonsággal lehet fürödni. Egy-egy elhullott kagyló vagy hal mindenhol lehet, ez még nem olyan nagy probléma, mert a víz hígulása ezeket a veszélyeket megszünteti.

Mit tegyünk, ha sok vizet nyeltünk fürdés közben?

Lehetőleg ne nyeljünk vizet fürdés közben. Ez elsősorban a gyerekeknél probléma, rájuk ilyen szempontból jobban kell figyelni. Ha megtörtént a baj, és sok vizet nyelt a gyermek, akkor a nap folyamán figyeljük, hogy nincs-e hasmenése, láza. Ha ilyen tünetek jelentkeznek, akkor azonnal orvoshoz kell vele fordulni.

Kerti medencénkben kialakulhatnak-e az egészségre veszélyes organizmusok?

Ha nem tartják tisztán, nagyon könnyen elszaporodhatnak a baktériumok a vízben. Mesterséges strandokon egészségügyi okokból például csak vízforgatásos medencét lehet üzemeltetni. Ha kerti medencét vásárolunk, ügyeljünk rá, hogy a vízforgató berendezést az előírtaknak megfelelően bekapcsoljuk, a vizet pedig a szükséges anyagokkal és eszközökkel fertőtlenítsük, tisztítsuk. Ez a tulajdonos vagy a használó felelőssége. Az ilyen medencéknél ráadásul külön problémát okozhat, hogy kicsi a vízfelület, így a már említett a hígulási tényező alacsonyabb, ezért a fürdőzőknek fokozottan érdemes betartani a fürdés általános szabályait, azaz a fürdőzés előtti zuhanyozást, lábmosást, és betegen a közös fürdés elkerülését.

A kerti medencékben gyakori, hogy kutyákkal együtt fürdenek. Jelenthet-e veszélyt az emberekre?

Nagyon is! Engedélyezett fürdőhelyekre például nem véletlen, hogy nem lehet bevinni állatot, kivéve vakvezető kutyát, de a vízbe az sem mehet be. A kutyáktól vagy más állatoktól ugyanis bármilyen bakteriális, parazitás fertőzést elkaphatunk; kis kerti medencében ennek az esélye hatványozódhat.

Strandokon még milyen fertőzéseket szedhetünk össze, hogyan lehet ezeket kivédeni?

A szociális helyiségeket (öltözők, zuhanyzók, WC-k) az üzemeltetőknek folyamatosan takarítani, és tisztaságukat ellenőrizni kell. Potenciális veszélyt a takarítás, fertőtlenítés elmaradása, vagy a használónak a használat utáni gondatlansága, WC esetében a kézmosás hiánya jelentheti. Ha egy strandon, uszodában elhanyagolt szociális helyiségekkel találkozunk, az ÁNTSZ kistérségi kerületi szolgálatainál, vagy az adott fürdő igazgatóságánál élhetünk panasszal.

A klórozott strandi víz okozhat-e allergiás reakciót, vagy valamilyen károsodást?

Előfordulhat a bőrirritáció, ilyenkor kipirosodik a bőr, foltocskák jelennek meg rajta. Adott esetben kötőhártya-gyulladás, szempirosodás jelentkezhet. Ha nem múlnak ezek az irritációk, forduljunk  orvoshoz. A panaszoknak egyébként az egyéni érzékenységtől függően pár órán belül maguktól meg kell szűnniük. Ha tudjuk, hogy érzékenyek vagyunk a klóros vízre, ne menjünk mesterséges fürdőbe.

Mi a helyzet a termálvizes fürdőhelyekkel?

Magas vérnyomással, érrendszeri- és szívbetegséggel, egyes bőrbetegségekkel nem ajánlatos meleg vízbe menni. Mielőtt elmegyünk egy gyógyfürdőbe üdülni, érdemes a háziorvossal, szakorvossal konzultálni, hogy melyik fürdőt, milyen vízhőmérsékletet ajánl számunkra. Ha orvosunk engedélyezi a meleg vizes fürdést, akkor is be kell tartani a termálvizes medencéknél kiírt, vagy az úszómester által ajánlott fürdési időtartamot.


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra.
A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Olvasna még a témában?

A nyitólapról ajánljuk

Friss cikkeink

Hírlevél

Feliratkozom a Szimpatika hírlevelekre, ezzel elfogadom az Adatkezelési Tájékoztatóban olvasható feltételeket, és hozzájárulok, hogy a szimpatika.hu a megadott e-mail címemre hírlevelet küldjön, valamint saját és partnerei üzleti ajánlataival felkeressen.

Az űrlap kitöltése, az adatok megadása önkéntes.

A hírlevélküldő szolgáltatás nem támogatja a freemail.hu-s és citromail.hu-s címeket, ilyen címek megadása esetén hibák léphetnek fel!
Kérjük, használjon más e-mail szolgáltatót (pl: gmail.com)!