Csak árt a kutyájának, ha kiabál vele
A Portói Egyetem kutatói a kísérlethez 42 olyan kutyát figyeltek meg, amelyeket jutalomalapú nevelési módszerekkel tanítottak a kutyaiskolában, és 50 olyat, amelyeknél negatív nevelést is alkalmaztak, mint a fizikai manipuláció, kiabálás, vagy a póráz ráncigálása.
Mindegyik kutya órájának első tizenöt percét videóra vették, majd nyálmintákat is vettek néhányuktól, hogy megállapíthassák a szervezetükben található stresszhormon, a kortizol mennyiségét.
Nem meglepő, hogy az averzív nevelést kapó kutyák szervezetében magasabb volt a kortizol mennyisége, és egyéb stresszreakciókat is gyakrabban mutattak, mint a szájnyalogatás, a gyakori ásítás, vagy a csaholás.
A kutatók azt is megvizsgálták, hogy az ebek mennyire pesszimisták vagy optimisták aszerint, hogy hogyan nevelték őket.
Ehhez egy olyan trükkhöz folyamodtak, hogy mindegyik kutyával megkerestettek egy etetőtálat, amelyet bekentek kolbászzsírral, hogy mindenképpen kajaillata legyen a kutyák számára. A tálak egyik felébe tettek is kolbászt, a másikba azonban nem került. Aztán megfigyelték, hogy a kutyák milyen gyorsan kezdik el keresni a tálat, és mennyire ügyesek benne. Azt feltételezték, hogy azok az ebek, amelyek gyorsabban kutatják fel a tálat, biztosabbak abban, hogy lesz jutalom benne, míg azok, amelyek kevésbé lelkesen indulnak neki, pesszimistábban látják a helyzetet.
Az eredmények a kutatók felvetését igazolták: a pozitív megerősítéssel nevelt ebek lelkesebbek voltak, és ügyesebben is találták meg a tálat, azok azonban, akiket negatív visszacsatolással neveltek, lassabban közelítették meg az ételt.
A kutatók szerint mindez azt jelenti, hogy a jutalmazásra alapuló nevelés sokkal hatékonyabb és kedvezőbb a kutyára nézve, mint a fegyelmezés és a büntetés.
Forrás: 24.hu
A cikkben hivatkozott linkek:
„Tájoló” kvíz
Ha januárban kitölti Tájoló kvízünket, megnyerheti az IBUSZ retro táskáját, amit kifejezetten azoknak ajánlunk, akik bíznak abban, hogy a korlátozások után idén kinyílhat a világ, és végre becsomagolhatja mindenki az útipoggyászát!
E havi Tájoló kvízünk kérdéseire a válaszokat korábbi cikkeinkben találhatják a szimpatika.hu oldalon. A kérdések megválaszolásában segítséget nyújt az oldal tetején található keresés funkció!
A nyitólapról ajánljuk
* A kockázatokról olvassa el a használati útmutatót, vagy kérdezze meg kezelőorvosát!
** Étrend-kiegészítő, nem helyettesíti a kiegyensúlyozott, vegyes étrendet és az egészséges életmódot.
Friss cikkeink
- A férfiak intim daganatairól
- A járvány alatt is merjünk segítséget kérni!
- Mi okozhatja a kiújuló arcüreggyulladást?
- Mit tehetünk, ha túlsúlyos a gyerek?
- Bőrbetegségtől szenvednek a delfinek a klímaváltozás miatt
- Növényvédők segíthetik az antibiotikum-rezisztencia elleni harcot
- A koronavírusos eseteknél tovább tart a tüdőgyulladás
- Vércukorszintmérő fülbevalót fejlesztettek ki
- Izrael előjogokat biztosít azoknak, akiket már beoltottak
- Több száz programmal várják a diákokat Semmelweis Egyetemen
- Egyre több helyen lesz nagy a szárazság
- Ausztriában felvilágosító kampány indul a védőoltásokról
Hírlevél feliratkozás
Aktuális magazinunk

Ingyenes magazinunkat kérje gyógyszerészétől a Szimpatika emblémával ellátott gyógyszertárakban! A korábbi számokat ide kattintva érheti el