Nem túl fényes jövő vár ránk!
A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.
Ijesztő jövő felé halad a magyar vidék, legalábbis ez rajzolódik ki a Környezeti jövőkutatás – Magyarország 2050 című tanulmányból, melynek első részleteit most közölték a szakemberek.
"A napjainkban megélt környezeti válságot, akár csak a klímaváltozást, a biodiverzitás csökkenését, élőhelyek eltűnését, az inváziós fajok egyre nagyobb térhódítását tekintve rendkívül fontos lenne tudni, merre haladunk, mi vár ránk a jövőben" – idézi az Index az Ökológiai Kutatóközpont munkatársának, Báldi András szavait.
A tanulmány szerint a vidék fokozatosan elsorvad, elnéptelenedik, miközben a városiasodás egyre jelentősebb lesz. Számszerűsíteni nem lehet, hogy 30 év múlva hányan élnek majd sok tíz- vagy százezres városokban, de az már most valószínűsíthető, hogy a "falusi idill" eltűnik.
A szakértők szerint a lehetséges problémák közé tartozik az is, hogy eltűnik a változatosság, a tájat kevés, és azonos fajokból álló, unalmas és egysíkú élőhelyek fogják uralni, eltűnnek a rétek sáskái, szöcskéi, a vadméhek és a madarak jó része.
Báldi szerint "a mai viszonyokhoz képest az ország kipusztul 2050-re, színtelenné válik, de a laikus ebből a saját szemével keveset lát majd. Ha valaki nem nézi, nem is veheti észre az apróságok eltűnését, hogy a kertben repkedő rovarok harminc fajt képviselnek-e vagy csak egyet". A tudományos tanácsadó, a Lendület Ökoszisztéma-szolgáltatás Kutatócsoport vezetője szerint ezek nyomán nemcsak más lesz az élővilág, de sokkal szegényebb is, az agresszívan terjeszkedő invazív élőlények ugyanis a legtöbb őshonos fajt kiszorítják élőhelyükről.
A szakértők abba egyetértenek, hogy az európai vezetők elég forrást biztosítanak a természetvédelem részére, de ez csak annak a néhány karizmatikus fajnak jelent megnyugvást, “amit meg akarnak védeni”. A vadgazdaság szempontjából fontos fajok, vagyis az őz, a szarvas, a róka, a fácán és vaddisznó ugyanakkor megmaradhatnak.
Báldi szerint az elkészült tanulmány hatására – a jövőkutatás folytatása mellett – fontos, hogy elkezdődjön a kutatási tervek készítése kinek-kinek a maga területén, illetve a döntéshozók meggyőzése, felkészítése a tudományos eredmények alapján.
Forrás: hvg
A cikkben hivatkozott linkek:
„Tájoló” kvíz
Ha januárban kitölti Tájoló kvízünket, megnyerheti az IBUSZ retro táskáját, amit kifejezetten azoknak ajánlunk, akik bíznak abban, hogy a korlátozások után idén kinyílhat a világ, és végre becsomagolhatja mindenki az útipoggyászát!
E havi Tájoló kvízünk kérdéseire a válaszokat korábbi cikkeinkben találhatják a szimpatika.hu oldalon. A kérdések megválaszolásában segítséget nyújt az oldal tetején található keresés funkció!
A nyitólapról ajánljuk
* A kockázatokról olvassa el a használati útmutatót, vagy kérdezze meg kezelőorvosát!
** Étrend-kiegészítő, nem helyettesíti a kiegyensúlyozott, vegyes étrendet és az egészséges életmódot.
Friss cikkeink
- Mi okozhatja a kiújuló arcüreggyulladást?
- Mit tehetünk, ha túlsúlyos a gyerek?
- Bőrbetegségtől szenvednek a delfinek a klímaváltozás miatt
- Növényvédők segíthetik az antibiotikum-rezisztencia elleni harcot
- A koronavírusos eseteknél tovább tart a tüdőgyulladás
- Vércukorszintmérő fülbevalót fejlesztettek ki
- Izrael előjogokat biztosít azoknak, akiket már beoltottak
- Több száz programmal várják a diákokat Semmelweis Egyetemen
- Egyre több helyen lesz nagy a szárazság
- Ausztriában felvilágosító kampány indul a védőoltásokról
- Ön is kávéfüggő?
- Kínában kutatják a vírus eredetét a WHO szakértői
Hírlevél feliratkozás
Aktuális magazinunk

Ingyenes magazinunkat kérje gyógyszerészétől a Szimpatika emblémával ellátott gyógyszertárakban! A korábbi számokat ide kattintva érheti el