Mi kerüljön az útipatikába?

2010. 07. 24.
Szerző: Szimpatika
A Szentlélek Gyógyszertár Győr külvárosában fekszik. Váczi Donát szakgyógyszerész 1993 óta látja el hasznos tanácsokkal vásárlóit. Megkértük, segítsen a Szimpatika magazin olvasóinak is, állítson össze számunkra egy nyári útipatikát, a legfontosabb gyógyszerekkel.
Ön mit javasol, mit kell egy nyaralásra feltétlenül magunkkal vinni a fürdőruhán és a magas faktorszámú UV-szűrős naptejen kívül?

Ez attól függ, hogy hová megy az ember. A legtöbben a környező országokat választják, de az egzotikus országok is egyre többeket csábítanak. Mindenképp érdemes előre tájékozódni, hogy hol, milyenek a klimatikus viszonyok, milyen az egészségügyi rendszer, és hogy szükség van-e védőoltásra. Erről az ÁNTSZ Járványügyi Osztályán adnak tájékoztatást, és a vakcinát is ott lehet igényelni.

Amire érdemes odafigyelni, hogy a védettség kialakulásához szükséges néhány hét, így nem szabad az utolsó pillanatra hagyni az oltást. Semmiképp ne felejtsük otthon a rendszeresen szedett gyógyszereinket sem. Ezen kívül – bár ez nem gyógyszerészeti kérdés – minden szemüvegesnek javasolt a pótszemüveg vagy -kontaktlencse, mert el tudja rontani a nyaralást, ha az ember nem lát.

Nézzük meg, mi az, amire a legtöbb embernek szüksége lehet egy utazás során?

A magyarok szeretnek fájdalomcsillapítókat szedni, és a legtöbben azt is tudják, mi vált be nekik. Praktikus olyan gyógyszert választani, amely több problémára is megoldást kínál. Ezek a szerek csillapítják a fájdalmat, a lázat, és gyulladást is csökkentenek. Ez lehet ibuprofen vagy paracetamol hatóanyagú gyógyszer. Bár ezek a szerek alkalmasak a lázcsillapításra is, azt gondolom, nem feltétlenül kell egy hőemelkedésnél rögtön a pirula után nyúlni, elég, ha 38 fok felett tesszük ezt.

Addig is jó módszer a hideg vizes borogatás. 39 foknál a lázcsillapító és a hűtőfürdő alkalmazása egyaránt javasolt. Gyerekeknél jól bevált a kúp vagy a szirup, és jobban is viselik a kicsik. Sokan nem tudják, de a kúpot hosszában kell kettévágni (a gyártási technológia miatt), ha csak egy félre van szükség. Gyerekeknél különösen oda kell figyelni az adagolásra.  Nem biztos, hogy a felnőttnek bevált gyógyszer a kicsik számára is megfelelő, ezért mindenképpen konzultáljon gyógyszerésszel vagy orvossal, mielőtt gyermekének bead valamit.

Gyakran jelent problémát az utazás közben fellépő hányinger, illetve a szokatlan ételek fogyasztása miatt a hányás. Erre van valami „csodaszer"?

Ha valakinek hányingere van, hideg folyadékot kell lassan kortyolgatni. Jó megoldás lehet a B6-vitamin adása is. Fontos megelőzni a kiszáradást, ezért válasszunk valamilyen cukros italt. Abban az esetben, ha a hányás hasmenéssel is párosul – mert elrontottuk a gyomrunkat –, a széntabletta jelenthet jó megoldást. Mellette a diétás étrend (keksz, főtt burgonya, alma) segíthet leküzdeni a bajt. Ezekben az esetekben gyorsíthatja a regenerációt valamilyen probiotikum szedése is. Megelőzésképp pedig azt javaslom, hogy csak palackozott vizet vagy dobozos üdítőt fogyasszunk, és lehetőleg kerüljük az utcai ételvásárlást. Praktikus útitárs még a víz nélküli kézfertőtlenítő gél vagy törlőkendő, mert bárhol, bármikor könnyedén használható.

Mi a helyzet a székrekedéssel? Sokaknál jelentkezik, ha kizökkennek a megszokott ritmusból...?

Aki hajlamos rá, annak bizonyosan van bevált gyógyszere, általánosságban pedig ajánlott sok rost és alaposan megmosott gyümölcs fogyasztása. Ezekkel a gyengéd megoldásokkal egy-két nap alatt rendeződhet a probléma.

Velem előfordult már, hogy a klimatizált hotel miatt sikerült meghűlnöm a nyár közepén.

 

Sajnos nem Ön az egyetlen, sokan reagálnak így a hideg és a meleg hirtelen változására. Megfázás esetén C-vitamin és torokfertőtlenítő szopogatós tabletták szedése javasolt. Súlyosabb tüneteknél orrcsepp, köptető alkalmazása hozhat gyors javulást.

Mit tehetünk, ha teleettük magunkat, és mozdulni sem tudunk? Van valamilyen bevált szer – a mentateán kívül –, ami segíthet?

Léteznek emésztést elősegítő, a puffadást megszüntető, gyomorbántalmakra ható szerek. Ezek bármelyik patikában elérhetőek.

A családosok nagy része tart valamiféle elsősegély felszerelést magánál. Mire lehet szükség egy utazás során?

Jódtartalmú fertőtlenítőszer, vízálló sebtapasz, steril mull-lap és ragtapasz mindenképp legyen Önnél. Ezek a bőr felszínét érintő, vérzéssel járó, apróbb sérülések esetén segítenek. Mindenképpen oda kell figyelni arra, hogy a természetes vizekben előfordulhatnak fertőző ágensek, melyek a sebbe jutva gyulladást okozhatnak. Ezenkívül érdemes figyelmet fordítani a rovarcsípésekre és allergiákra. Kalcium – tabletta vagy pezsgőtabletta formában – legyen nálunk, és amennyiben felmerül a gyanú, hogy valami allergiás reakciót váltott ki, ez segíthet. Sajnos, aki hajlamos rá, annál a herpesz is kiújulhat, így a bevált herpesz elleni krémnek vagy tapasznak is az útipatikában a helye.

Mit tehetünk a napszúrás ellen?

A tengerparton különösen oda kell figyelni, mert a szél miatt nem érezzük olyan melegnek a napsütést, és hosszan kint tartózkodva könnyen napszúrást kaphatunk. Ezért megelőzésnek a kalap, a napernyő a jó megoldás. Semmiképp ne tartózkodjunk 11 és 15 óra között a tűző napon! Ha már megtörtént a baj, akkor hűvös szobában, sok folyadékot fogyasztva kell átvészelni az egy, maximum két napot. Ájulás esetén természetesen azonnal orvosi segítséget kell kérni.

A leégés is gyakori probléma, főleg gyerekeknél. Ha nem sikerült megelőzni a bajt, mit lehet tenni?

Ebben az esetben a bő hideg vizes tusolás után érdemes valamilyen külsőleges gyulladáscsökkentőt is használni. Ezek általában spray vagy hab alakban kaphatóak, és a bőrt is nyugtatják.

Sokan Magyarországon túráznak. Ez az időszak kedvez a kullancsoknak.

A tervezett túrát megelőző B-vitamin szedés segíthet elijeszteni a vérszívókat, ha viszont valaki rendszeresen járja az erdőket, akkor mindenképp javasolt az encephalitis (vírusos agyvelő- és agyhártyagyulladás) elleni oltás. Ha mégis kullancsot fedezünk fel magunkon, annak eltávolítása után helyi gyulladáscsökkentő segíthet a bőrpír mérséklésében.

Remélem, válaszaimmal segíthettem a nyaralás előkészítésében, így minden kedves olvasónak kellemes és zavartalan, élményekben gazdag nyaralást kívánok!

 

 

 

 

Útipatika

 

 

 

-UV-szűrős naptej
-láz- és fájdalomcsillapító, gyulladásgátló kombinált szerek
-kalcium tabletta
-vízálló ragtapasz, kötszerek, sebfertőtlenítő
-széntabletta
-görcsoldó
-torokfertőtlenítő
-orrcsepp
-köptető
-gyulladáscsökkentő hab vagy spray
-nap- és pótszemüveg
-rendszeresen szedett gyógyszerek

Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra.
A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Olvasna még a témában?

A nyitólapról ajánljuk

Friss cikkeink

Hírlevél

Feliratkozom a Szimpatika hírlevelekre, ezzel elfogadom az Adatkezelési Tájékoztatóban olvasható feltételeket, és hozzájárulok, hogy a szimpatika.hu a megadott e-mail címemre hírlevelet küldjön, valamint saját és partnerei üzleti ajánlataival felkeressen.

Az űrlap kitöltése, az adatok megadása önkéntes.

A hírlevélküldő szolgáltatás nem támogatja a freemail.hu-s és citromail.hu-s címeket, ilyen címek megadása esetén hibák léphetnek fel!
Kérjük, használjon más e-mail szolgáltatót (pl: gmail.com)!