Ha igazán fontos az éles látás

Szerző: Tompa Diána
Október a látás hónapja, ezért – bár nyáron már foglalkoztunk a napsugárzás okozta szemproblémákkal – fontosnak tartjuk, hogy felhívjuk a figyelmet arra, szemünk egész évben számtalan veszélynek van kitéve. Arra, hogy hogyan tudjuk megőrizni szemünk egészségét, a kiskunlacházi Szentlélek Gyógyszertár vezetője, Németh Józsefné dr. válaszolt.

Mik a leggyakoribb szemproblémák, mellyel Önökhöz fordulnak?

A betegek a legtöbb esetben az allergiás tüneteik enyhítésére kérnek szemcseppet, az első pollen megjelenésétől, kora tavasztól késő őszig. Szezontól független a száraz, irritált szem problémája. Előfordul, hogy olyan esetekben is a gyógyszerészektől várnak segítséget, amely már orvosi ellátást igényel. Ilyen például a kötőhártya-gyulladás, amely a szem intenzív bepirosodásával, és enyhébb-erősebb, sárgás színű váladékozással jár. Ilyenkor azonnal a megfelelő szakorvos felkeresését tanácsoljuk, nehogy később szövődmények alakuljanak ki.

Milyen vitaminok segítenek a látásunk megőrzésében?

Több gyártó is forgalmaz a szem védelmét szolgáló étrend-kiegészítő készítményt, melyek fő hatóanyaga az A-vitamin, ami elengedhetetlen fontosságú a szem ideghártyájának megfelelő működéséhez. A-vitamin hiány esetén nem lesz tökéletes a szem képalkotása, romlik a sötéthez való alkalmazkodása.

Mely ételek fogyasztása javasolt az A-vitamin pótlására?

Az A-vitamin nemcsak önmagában, hanem előanyagok, azaz provitaminok formájában is előfordul, ilyen például a karotin. Természetes A-vitamin források az állati belsőségek (máj, vese, szív stb.), a tejtermékek és a tengeri halak. Karotinban pedig gazdag a paradicsom és a sárgás színű zöldségek, gyümölcsök: sárgarépa, sütőtök, sárgabarack, paprika, sárgadinnye. Bizonyított, hogy a fokozott antioxidáns bevitel képes a szemet megvédeni a fény káros sugarainak a hatásaitól. A piros bogyós gyümölcsökben lévő flavonoidok antioxidánsok, illetve a lutein és zeaxantin is, melyeket kukoricából, tojásból, borsóból, spenótból és egyéb sötétzöld leveszöldségekből nyerhetünk. Ezek fogyasztása fokozottan javasolt, mert az emberi szervezet nem képes előállítani a luteint, ezért csak zöldségek és gyümölcsök formájában lehet hozzájutni.

Hogyan óvhatjuk a mindennapokban a szemünket?

Élethelyzettől függően sokat tehetünk szemünk védelméért. Mechanikai védelmet nyújt a szemhéj és a szempilla, míg a könny a nedvességről gondoskodik. Olykor azonban nekünk is hozzá kell tenni a természetes védelemhez, például speciális műkönnyekkel. Monitor előtt ülők jóval kevesebbet pislognak, ezért a szemfelszín nem jut elegendő nedvességhez. Egy kutatás szerint percenként huszonkettőt pislogunk, olvasás közben tízet, míg a monitor előtt ülve csak hetet. Ezért nagyon fontos, hogy aki sok időt tölt számítógép előtt, tartson óránként szünetet, és tornáztassa a szemét (érdemes távolabbi pontokra nézni, hogy a szemizmok mozogjanak). Illetve elengedhetetlen a szem nedvességéről is gondoskodni műkönnyel. A vakító a napfényben az UV-sugarak károsíthatják a szemlencsét és a retinát, ezért minőségi UV-szűrős napszemüveggel kell óvni. Köszörülés vagy hegesztés közben szikra pattanhat a szembe, emiatt minden esetben védőszemüveg viselése tanácsolt. Az uszodában a vízben lévő kórokozók, és az ellenük alkalmazott klór okozhatnak problémát, ezért használjunk úszószemüveget. A légkondicionáló a folyamatos légáramlás miatt kiszáríthatja a szemet, ez ellen műkönnyel lehet védekezni. Allergiás szezonban pedig javasolt gyakran arcot mosni, hogy a megtapadt pollen ne kerüljön a szembe.

Milyen életmódbeli tényezők veszélyeztetik a szemet?

Előidézhet szemromlást a dohányzás, erős napfény esetén a napszemüveg viselésének hiánya, és a szem folyamatos megerőltetése, például apró betűk olvasása, monitor előtt töltött hosszú idő.

Ma már a nagyobb szupermarketekben is lehet dioptriás szemüveget vásárolni, gyógyszertárban viszont nem. Mit gondol erről?

Szakmailag nem tartom korrektnek, hogy az ember látásjavító szemüveg vásárlásakor kihagyja a szemész szakorvost. A szupermarketekben megvásárolható szemüvegek esetén hajlamosak vagyunk erősebb dioptriájút vásárolni, mert azzal jobban látunk.

Mely korosztályt érintik leginkább a szembetegségek?

Előbb-utóbb a legtöbb ember szembesül a látásának romlásával, ez általában negyvenéves kor felett jelentkezik, nemtől függetlenül. Ez egy természetes folyamat, melyben a szem alkalmazkodóképessége csökken, ezért kell olvasáskor a könyvet vagy újságot egyre távolabb tartani.

Hogyan lehet megelőzni a cukorbetegséggel járó szemromlást?

A cukorbetegég előfordulása világszerte egyre növekvő tendenciát mutat, viszont az emiatt kialakuló vakság megelőzhető. A szemfenéki eltérések eleinte nem okoznak panaszt, nem járnak a látás romlásával, ezért megelőzés céljából minden diagnosztizált cukorbetegnek (akár tablettás, akár inzulinos) évente javasolt ellátogatnia szemészeti kontrollvizsgálatra. Esetenként a szemorvos ennél gyakoribb vizsgálatot is elrendelhet, ha a szemfenéken elváltozásokat észlel, mert ezek a jellegzetes eltérések jelzik a kezdődő ideghártya károsodást, ami hosszú távon a látássejtek pusztulását, így a látás maradandó csökkenését okozzák. A cukorbetegek számára kiemelten fontos a látásjavító étrend-kiegészítő termékek fogyasztása.

Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra.
A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Olvasna még a témában?

A nyitólapról ajánljuk

Friss cikkeink

Hírlevél

Feliratkozom a Szimpatika hírlevelekre, ezzel elfogadom az Adatkezelési Tájékoztatóban olvasható feltételeket, és hozzájárulok, hogy a szimpatika.hu a megadott e-mail címemre hírlevelet küldjön, valamint saját és partnerei üzleti ajánlataival felkeressen.

Az űrlap kitöltése, az adatok megadása önkéntes.

A hírlevélküldő szolgáltatás nem támogatja a freemail.hu-s és citromail.hu-s címeket, ilyen címek megadása esetén hibák léphetnek fel!
Kérjük, használjon más e-mail szolgáltatót (pl: gmail.com)!