A szülők rémálma: gyermekkori cukorbetegség
A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.
1-es típusú cukorbetegségről akkor beszélünk, amikor a szervezet nem tud elég inzulint termelni, és így gyorsan nő a vércukorszint. Ez ma Magyarországon körülbelül 3500 gyermeket érint, kialakulását sajnos nem lehet megakadályozni.
A következő tünetek észlelésekor mindenképpen forduljunk orvoshoz:
túl sok folyadék fogyasztása,
állandó szomjúságérzet,
nagymennyiségű vizelet,
esetleg szobatiszta gyermek éjszaka újból bepisil.
Jellemző tünet még, hogy jó étvágy ellenére is fogynak a gyermekek, mivel az inzulinhiány miatt be nem épült cukor (energia) a vizelettel kiürül. – mondja Dr. Almássy Zsuzsanna, a Czeizel Intézet diabetológusa. A cukorbeteg gyermekek kezdetben gyakran fáradékonyak, ingerlékenyek lesznek. Nem ritkán első tünet a nemi szervek környékének makacs gombás fertőzése, mivel a nagy mennyiségű cukor a vizeletben jó táptalaj a kórokozóknak”.
Ha figyelmen kívül hagyjuk a fenti tüneteket, néhány hét után hányás, jelentős hasi fájdalom, kiszáradás, életveszélyes anyagcsere állapotromlás következik be. A diabétesz diagnózisát gyanú esetén a háziorvos vérvétel és vizeletminta segítségével fel tudja állítani. Pozitív diagnózis esetén azonnal szakorvosi ellátásra van szükség, a szakorvos inzulinterápiával kiegészített diétát ír elő. Nagyon fontos, hogy támogassuk a gyermeket a betegség elfogadásában: sokat segít, ha az életmódváltásban az egész család részt vesz. Az étrend összeállításánál kerüljük a gyorsan felszívódó cukrokat, iktassuk ki az édességeket, üdítőitalokat, mézet, lekvárt. Szénhidrátot csak az orvos által előírt mennyiségben fogyasszunk, részesítsük előnyben a rostban gazdag élelmiszereket, a teljes kiőrlésű pékárut, hüvelyeseket, gyümölcsöket. A gyermek fejlődéséhez azonban elengedhetetlen a kiegyensúlyozott, megfelelő kalóriamennyiségű étrend beállítása mellett a mozgással teli aktív életmód is.
Az 1-es típusú cukorbetegség mellett a gyerekek körében is egyre gyakoribb a mozgásszegény életmód és az egészségtelen táplálkozás miatt kialakuló 2-es típusú diabétesz.
„Sajnos egyre jellemzőbb, hogy a kismamák már a szoptatás időszaka alatt rászoktatják babáikat a túlevésre, a nagyobbaknak kínált lisztben, cukorban gazdag étrend pedig gyermekkori elhízáshoz, az pedig cukorbetegséghez vezethet. Ehhez társul a túlságosan korán és túl gyakran használt médiaeszközök miatti tunya életmód is Ha már kiskoruktól kezdve nap mint nap rostos, friss összetevőkön alapuló menü várja őket az asztalon, nagyon sok betegségtől megkímélhetjük gyermekeinket, és nem mellesleg saját egészségünkért is sokat tehetünk” – figyelmeztet a szakember.
A cikkben hivatkozott linkek:
„Tájoló” kvíz
Ha januárban kitölti Tájoló kvízünket, megnyerheti az IBUSZ retro táskáját, amit kifejezetten azoknak ajánlunk, akik bíznak abban, hogy a korlátozások után idén kinyílhat a világ, és végre becsomagolhatja mindenki az útipoggyászát!
E havi Tájoló kvízünk kérdéseire a válaszokat korábbi cikkeinkben találhatják a szimpatika.hu oldalon. A kérdések megválaszolásában segítséget nyújt az oldal tetején található keresés funkció!
A nyitólapról ajánljuk
* A kockázatokról olvassa el a használati útmutatót, vagy kérdezze meg kezelőorvosát!
** Étrend-kiegészítő, nem helyettesíti a kiegyensúlyozott, vegyes étrendet és az egészséges életmódot.
Friss cikkeink
- Tájékoztató videosorozat indult az oltásról
- Az e-kereskedelem csökkenti a szén-dioxid kibocsátást
- Tízezrek életét menthetnénk meg a tiszta levegővel
- Az Alzheimer-kór három altípusát azonosították
- Soha nem szabad megrázni egy kisbabát!
- Fúziós prosztatabiopszia mentheti meg a férfiak életét
- Napelemes autótöltőt helyeztek üzembe Budapesten
- Matematikai modell segítheti a természetvédők munkáját
- Sikerrel zárult egy koronavírusos kismama műtüdő-kezelése
- A szén-dioxid gázfürdő hatásos lehet az érbetegségek ellen
- Új gyógyszerforma segíthet a csontritkulás kezelésében
- Különleges bolygórendszerre bukkantak
Hírlevél feliratkozás
Aktuális magazinunk

Ingyenes magazinunkat kérje gyógyszerészétől a Szimpatika emblémával ellátott gyógyszertárakban! A korábbi számokat ide kattintva érheti el