A lustaság tényleg fél egészség
2010. 06. 08.
Azt mindenki tudja, hogy a sport egészséges. Eddig azonban megoldatlan rejtvény az orvostudomány számára: miért élnek tovább, miért egészségesebbek és miért szenvednek ritkábban depresszióban azok, akik aktívan sportolnak? Egy kutatócsoport most rátalált egy lehetséges válaszra.

De hogyan támasztható alá mindez tudományosan?
Jobban szemügyre véve a kérdést, az orvosok eddig csupán felületes tudással rendelkeztek arról, hogy a sport pontosan hogyan fejti ki jótékony hatását az egészségünkre.
Az egzakt biológiai mechanizmusokat, melyek e mögött a hatás mögött rejlenek, idáig nem ismerték. Egy amerikai kutatócsoport nemrég eltökélte, hogy fényt derít rájuk.
Massachusettsi és harvardi kardiológusok és kutatók a vérben végbemenő anyagcsere folyamatokat elemezték a sportolás előtt és után. Minden anyagcsere folyamat, mint például a zsír elégetése is, ahhoz vezet, hogy kis molekulák, úgy nevezett metabolitok kerülnek a véráramba. Aszerint, hogy az ember éppen mit csinál, és hogy milyen anyagcsere folyamatok játszódnak le éppen a szervezetében, úgy növekszik vagy csökken a vérben úszkáló metabolitok száma.
A kérdés: hogyan változik meg a vér metabolikus képe a sportolás közben? Ennek a megvizsgálását csupán a legújabb technika tette lehetővé: különleges szoftverek segítségével, komputeren vizsgálják és elemzik ki az anyagcsere-folyamatokat. Ennek a legújabb kutatási területnek is ez a molekula adta a nevét, úgy hívják, hogy Metabolika.
Kémiailag nézve más emberré válunk egy maraton lefutása után.
A tudósok 25 futótól vettek vért a 2006-os bostoni maratoni futás előtt néhány nappal és közvetlenül utána. A vérükben az elemzések szerint 200 különböző anyagcsere terméket találtak. A futás után 21 molekulának változott meg jelentősen a koncentrátuma, méghozzá leginkább az izmokban.
További kísérletek után arra is rájöttek a tudósok, hogy a metabolit máshogyan változik meg sportolóknál, mint azoknál, akik nem szoktak sportolni. A glicerin koncentrációja például az aktív sportolók testében kétszeresen nőtt meg a vérben, mint a tunyákéban. Ez a vegyület a zsír lebontásakor keletkezik, így a nagyobb mennyiség az aktívabb zsírlebontásra utal.
Az ok, amiért a glicerin koncentrációja hol ilyen, hol olyan mértékben változik meg, egyenlőre ismeretlen. Vajon ez a jelenség öröklődik? Vannak, akik egyszerűen génjeikből fakadóan jobban égetik a zsírt, mint mások? Vagy kemény tréninggel fejleszthető ez a „tulajdonság”? Esetleg célzott étrenddel is elérhető, hogy jobban megnőjön a vér glicerintartalma, ezáltal több zsírt égessünk?
Ezek a jövő kutatásainak kérdései, a kutatók azonban két dologban egyetértenek: annyira összetetten zajlanak a szervezetünkben az anyagcsere-folyamatok, hogy még több éves kutatásokat igényel e kérdések megválaszolása.. Annyit viszont már tudhatunk, míg a lustaság fél, addig a mozgás bizonyíthatóan dupla egészég.
A cikkben hivatkozott linkek:
Olvasna még a témában?
Nyereményjátékok
Megfejtő
Kalandozzon velünk, legyen Ön is Megfejtő!
Facebook játék
Egy könnyű kérdés – egy fantasztikus nyeremény
A nyitólapról ajánljuk
Friss cikkeink
- Egyre több férfi kér tanácsot szakembertől
- A gyulladásos bélbetegség a fiatalokat is veszélyezteti
- Legyen az ajándék felejthetetlen
- Hátizsákot fel!
- Kerüljük el a hiánybetegségeket a téli időszakban!
- Így lendülhetünk formába karácsonyra!
- Lételemünk a vas
- Gyógynövényekkel a férfiak ápoltságáért!
- Jó közérzet és életöröm cukorbetegen is
- Ezért fáj a fejünk a vörösbortól!
- Karnyújtásnyira az őshonos, természetes C-vitamin
- Petefészek fagyasztás a sikeres gyermekvállalásért!
Hírlevél
Feliratkozom a Szimpatika hírlevelekre, ezzel elfogadom az Adatkezelési Tájékoztatóban olvasható feltételeket, és hozzájárulok, hogy a szimpatika.hu a megadott e-mail címemre hírlevelet küldjön, valamint saját és partnerei üzleti ajánlataival felkeressen.
Az űrlap kitöltése, az adatok megadása önkéntes.
A hírlevélküldő szolgáltatás nem támogatja a freemail.hu-s és citromail.hu-s címeket, ilyen címek megadása esetén hibák léphetnek fel!
Kérjük, használjon más e-mail szolgáltatót (pl: gmail.com)!
Kérjük, használjon más e-mail szolgáltatót (pl: gmail.com)!