Mi az a méhszájseb?

2008. 01. 13.
Orvosilag valójában nem létezik a méhszájseb kifejezés, mivel amiről beszélünk, nem igazi seb. Miről is van szó? Általában gyulladások miatt a méh sérülékenyebb nyálkahártyája kikúszik a méhnyak területére. A méhszájseb fertőzések, kisebb vérzések folyás forrása lehet, gyakran azonban a rákmegelőző állapot előjele is.
A mindennapi gyakorlat azt az elváltozást illeti a méhszájseb névvel, melynek során megváltozik a méhszájat a hüvely felől borító többrétegű laphám és a sokkal vérbővebb, vékonyabb, méhnyakra jellemző hengerhám határzónája, utóbbi láthatóvá válik: másképpen megfogalmazva a méhszájat fedő laphám elpusztul, és a helyét hengerhám foglalja el, ami úgy néz ki, mint egy horzsolt terület. A méhszájseb gyakorlatilag minden esetben gyulladásból származik. 1-2 év alatt a laphám visszanő, ilyenkor a méhszájseb eltűnik. Ezt a gyógyulási folyamatot mindig visszaveti, ha közben újabb hüvelyfertőzés alakul ki.

A méhszájsebbel akkor kell foglalkozni, ha panaszt, így például gyakori visszatérő folyást okoz, illetve ha az évenként elvégzett rákszűrés valamilyen kóros állapotot mutat. Természetesen a szakember feladata eldönteni, hogy ilyenkor mit kell tenni. Fontos ugyanakkor kiemelni, hogy a HPV vírus jelenléte nélkül a méhszájseb gyakorlatilag soha sem "rákosodik" el. Előrehaladott esetben, amikor a HPV sok éves tevékenysége eredményeként már a méhnyak hámjában is elváltozásokat okoz, a deformálódások hasonlítanak a méhszájsebre. Mivel ez már néha valóban méhnyakrák vagy az azt megelőző állapot, ezért mondja a köznyelv, hogy a méhszájseb elrákosodik, holott ebben az esetben két egymástól jól különböző és elkülöníthető folyamatról van szó, ami persze gyakran együtt, egyidejűleg jelentkezik, mert lehetséges fertőzés vagy szülési sérülés következtében a nyálkahártya megjelenése a méhszájon egyidejű a HPV fertőzéssel.

A megoldás kulcsa természetesen a rendszeres méhnyakrák-szűrés. Ha a szűrés során a citológiai vizsgálat nem jelez HPV fertőzésre utaló jelet, akkor a méhszájseb semmiféle veszélyt sem jelet, az okozott kényelmetlenséget kezeléssel meg lehet szüntetni. A kezelés során az úgynevezett méhszájplastikával a váladékozó hámot távolítják el. Ez történhet hagyományos, úgynevezett hideg-kés módszerrel, vagy a loop-conisatio útján, amikor egy elektromos hurokkal távolítják el a hámot, de egyéb, ritkábban használt módszerek is szóba kerülhetnek. A műtét után nem váladékozó laphám fedi a területet, a probléma pedig megszűnik.

A terhesség szempontjából a kikezelt korábbi méhszájsebnek nincs jelentősége, de ez fordítva úgy igaz, hogy minden ilyen elváltozást lehetőleg teherbe esés előtt meg kell gyógyíttatni. Méhszájsebe sok nőnek van, ezek rendszerint ártalmatlanok, ha mind a kenetvizsgálat, mind a kolposzkópos vizsgálat kizárja a daganat jelenlétét. Ilyenkor tényleg elegendő a rendszeres ellenőrzés.

Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra.
A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Olvasna még a témában?

A nyitólapról ajánljuk

Friss cikkeink

Hírlevél

Feliratkozom a Szimpatika hírlevelekre, ezzel elfogadom az Adatkezelési Tájékoztatóban olvasható feltételeket, és hozzájárulok, hogy a szimpatika.hu a megadott e-mail címemre hírlevelet küldjön, valamint saját és partnerei üzleti ajánlataival felkeressen.

Az űrlap kitöltése, az adatok megadása önkéntes.

A hírlevélküldő szolgáltatás nem támogatja a freemail.hu-s és citromail.hu-s címeket, ilyen címek megadása esetén hibák léphetnek fel!
Kérjük, használjon más e-mail szolgáltatót (pl: gmail.com)!