Kutyabaj
Az ebben az időszakban gyakori felső légúti betegségek a kutyákat is veszélyeztethetik, vagy ezeket csak az ember kaphatja meg?
Elöljáróban fontos tisztázni, hogy az újabb kutatások szerint olyan betegség, hogy megfázás, nem létezik. A "megfázás" lényegében a légutak és egyéb szervek hajszálereinek hideg hatására történő összehúzódása. Ennek következtében csökken a vírusölő fehérjék termelése és az immunrendszer működése, ez okozza később a megbetegedést. Ilyen módon a kutyák is meghűlhetnek.
Mire kell leginkább figyelni, és hogyan előzhetjük meg, hogy kutyánk megfázzon?
Például a kora reggeli vagy késő esti séta a relatíve hidegebb időben, az egyébként megszokott idejű séta, futkározás is hosszú lehet a téli hidegben. Kertben tartott kutyák esetében az extrém hidegre kell figyelni, de az sem helyes, ha séta közben sokáig egy helyben álldogálnak a gazdik beszélgetve, miközben a kutya a hideg földön, aszfalton, havon ücsörög. Meg kell említeni a havat, jeget evő kutyákat is, akik még könnyebben megbetegedhetnek. Megelőzésként a már említett sétáltatási szokások megváltoztatása, az ismerten beteg kutyák társaságának kerülése, rövidszőrű kutyák esetén ruha viselése lehet a megoldás. Házi gyógykezelésként méz etetése és kakukkfű tea itatása jöhet szóba.
Milyen tünetek esetén gyanakodhatunk megfázásra?
A betegséget könnyű észrevenni, hiszen a kutyáknál is hasonló tüneteket okoz, mint az embernél. A kutyáknál megfigyelhető a tüsszögés, a fehér, habos nyál felöklendezése, a köhögés, orrfolyás, és húgyúti megbetegedés (felfázás) esetén a gyakori vizelés vagy vizelési inger, esetleg a véres vizelet. Az esetek döntő többségében maguktól rendeződnek a tünetek kezelés nélkül is. Ha mégis súlyosbodnak, és az állat lázas, levert lesz, a vízszerű orrfolyás hurutossá, gennyessé válik, a köhögés pedig makacsul megmarad, mindenképpen állatorvoshoz kell fordulni.
Léteznek olyan betegségek, amelyek kifejezetten a téli hónapokban betegíthetik meg a kutyákat és macskákat?
Nincs olyan kutya - illetve macskabetegség, ami a téli hónapokra lenne jellemző, és amely az emberre is veszélyes lehet. De a hideggel szemben nyilvánvalóan őket is meg kell óvni, hiszen a fent említett módon ők is megbetegedhetnek.
Sokan félnek attól, hogy a beteg kutyától akár a gyerekek, akár a család más állatai is elkaphatják a megfázást. Ez csak egy tévhit, vagy valóban aggodalomra adhat okot?
Ez csupán egy városi legenda. Megfázás esetén a kutyák egymásnak át tudják adni a kórokozókat, de az ember ezt nem kaphatja el. Fordítva sem igaz, tehát tőlünk sem kaphatja el a kutyánk.
A téli betegségek közé tartozik a kutyainfluenza is. Erről mit érdemes tudni, milyen tünetei vannak?
Valóban létezik kutyainfluenza is. Maga az influenza vírusa a lóról terjedt át kutyára, de az embert nem betegíti meg ez a törzs sem. Enyhe lefolyású formája orrfolyással és elhúzódó köhögéssel jár, ami akár 10-30 napig is eltarthat. Súlyosabb esetben vérzéses tüdőgyulladást okoz, ami pár óra alatt a kutya halálát okozhatja. Az USA-ban az elmúlt években járványosan is előfordult. A pontos diagnózis csak laboratóriumi szerológiai vizsgálattal lehetséges, és a megelőzésre Magyarországon sajnos nem áll rendelkezésre védőoltás.
Gyakran hallani a kennel köhögés kifejezést, amit szintén az ilyen jellegű betegségek közé sorolnak a laikusok. Ennek mi lehet a kiváltó oka?
Sajnos nemcsak a laikusok számára, hanem sokszor a szakemberek számára sem egyszerű az elkülönítés. A kennel köhögést többféle vírus és baktérium együttesen idézi elő, ami a légcső és a hörgők gyulladását okozza. A betegség olyan helyeken fordul elő ahol különböző életkorú és immunállapotú kutyák vannak egy közösségben. Ilyen helyek lehetnek például a kutyapanziók, kiállítások, menhelyek. Főleg az őszi és téli hónapokban üti fel a fejét, leggyakrabban az együtt sétáló kutyák között, akik egymást is fertőzik. Szerencsére a kennel köhögés ellen már elérhető egy orrba csepegtetendő vakcina, de mindenképp forduljunk állatorvoshoz a pontos diagnózis felállításához.
A cikkben hivatkozott linkek:
Olvasna még a témában?
A nyitólapról ajánljuk
Friss cikkeink
- Hormonális probléma pusztítja a nők mentális egészségét
- Egyre több az allergiás beteg a géllakk összetevői miatt
- Hogyan lehet sikeres az őszi életmódváltás?
- Az egészséges anya-lánya kapcsolat hatalmas kincs
- Hogyan előzhetjük meg a „kattintás-betegséget”?
- A többet alvó gyerekek jobban teljesítenek az iskolában
- Gyakran láthatatlan, de veszélyes - így vehetjük fel a harcot a nemi betegségekkel szemben
- Már az 1600-as években használtak kokaint Európában
- Nem megoldás, ha a hisztiző gyerek mobilt kap a kezébe, hogy megnyugodjon
- A hasi elhízás és az egészség
- Nagy agy, gyorsabb öregedés?
- Mi van az otthoni porban, és miért számít ez?
Hírlevél
Feliratkozom a Szimpatika hírlevelekre, ezzel elfogadom az Adatkezelési Tájékoztatóban olvasható feltételeket, és hozzájárulok, hogy a szimpatika.hu a megadott e-mail címemre hírlevelet küldjön, valamint saját és partnerei üzleti ajánlataival felkeressen.
Az űrlap kitöltése, az adatok megadása önkéntes.
Kérjük, használjon más e-mail szolgáltatót (pl: gmail.com)!