Hogyan kell étkezni terhesség alatt?

2015. 07. 02.
Szerző: Szimpatika
A terhesség alatti hízás nem feltétlenül elhízás, és ezzel a kismamák nagy része nincs tisztában. Őrült divatként hódít, hogy ma már egy gramm súlytöbbletet se szedjen magára a kismama, hiszen a baba úgy is elveszi az anyai szervezettől, ami kell, felesleges pluszban bevinni. A másik részük viszont kettő helyett eszik. Hol az igazság?
A pluszkilók nemcsak a szülés után okoznak fejtörést a kismamáknak, már a terhesség alatt felmerül a kérdés, vajon mennyi hízás tekinthető ideálisnak a kilenc hónap során? Alapvetően a szakértők szerint igaz, hogy sem a túl kicsi, sem a túl nagy súlygyarapodás nem szerencsés, és minden eset egyéni elbírálást igényel.

A Kossuth Rádió Napközben című műsorában Sobel Gábor szülész-nőgyógyász szakorvos kifejtette, a fokozott súlygyarapodás sokféle egészségügyi problémát vonhat maga után. Az anyára nézve nő a terhességi cukorbetegség, a terhességi mérgezés, magas vérnyomás esélye, a magzatra nézve a fejlődési rendellenességek száma növekedhet túlsúlyos várandósoknál. Különféle szívfejlődési rendellenességek jelentkezhetnek, a születendő gyermeknél cukorbetegség állhat fenn, a későbbiekben, serdülőkorban sok betegség visszavezethető az anya túlzott súlygyarapodására a terhesség alatt. Hangsúlyozta, terhesség alatt nincsen fogyókúra, ezt a szót el kell felejteni. A megfelelő minőségű ételbevitel nagyon fontos: például hogy milyenfajta szénhidrátot eszik a kismama, gyors vagy lassú felszívódásút.


Magyarázata szerint a terhesség alatt is mozogni kell. A tizenkettedik héttől nyugodtan el lehet kezdeni a sportolást. A megfelelő étkezés és a sport megoldja a problémákat, kevesebb lesz a császármetszés, a szülésbefejező műtét, nagyobb az esélye a természetesen szülésnek. Sok tudományos cikk szerint a szülés időtartama is rövidebb ilyenkor, vagyis sok előnye van a terhesség alatti mozgásnak.

Erdélyi-Sipos Alíz, a Magyar Dietetikusok Országos Szövetsége főtitkára, dietetikus kiemelte: a terhesség nem betegség, hanem állapot. Vannak olyan hölgyek, akik nagyon odafigyelnek arra, hogy ne hízzanak, mások viszont úgy vélik, ilyenkor mindent szabad. Sokan a szülés után is megtartják a túlsúlyt. Nem kettő helyett kell enni - hangsúlyozta -, hanem az első trimeszterben kb. 150 kalóriával többet, a várandósság végére maximum 300 a napi többletkalória mennyisége.

Hartung Vilmosné Andrea védőnő megemlítette, általában a sófogyasztás - különösen a rejtett sóbevitel - mérséklésére hívják fel a figyelmet. Sok ilyen sót tartalmaznak a zacskós levesek, alapok vagy a felvágottak, amelyeknek még a zsírtartalma is elég magas. Fontos, hogy a kismamák változatosan készítsék el az ételeket. A napi zöldség- és gyümölcsbevitel is rendszeres téma védőnő és kismama között.

A szakorvos magyarázata szerint a terhesség alatt nemcsak a zsírszövet nő meg, hanem fokozódik a szövetek közötti víz mennyisége is, valamilyen nagymértékű ödéma látható, ami jelentős részét képezi a testsúlynövekedésnek, illetve a magzatvíz is hozzájárul ehhez, tehát vannak hormonális hatások, de az elhízást nem lehet csak erre fogni. Magyarországon alapvető probléma, hogy az emberek nem sportolnak eleget és nem táplálkoznak megfelelően. Itt kell elkezdeni változtatni a helyzeten, a kismamák sportolási és étkezési szokásainak megváltoztatása már a második lépcsőfok. Hazánkban a várandósok 50 százaléka kicsit több súlyt hordoz, mint kellene, 20 százalékuk pedig elhízott.

Forrás: Hirado.hu

Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra.
A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Olvasna még a témában?

A nyitólapról ajánljuk

Friss cikkeink

Hírlevél

Feliratkozom a Szimpatika hírlevelekre, ezzel elfogadom az Adatkezelési Tájékoztatóban olvasható feltételeket, és hozzájárulok, hogy a szimpatika.hu a megadott e-mail címemre hírlevelet küldjön, valamint saját és partnerei üzleti ajánlataival felkeressen.

Az űrlap kitöltése, az adatok megadása önkéntes.

A hírlevélküldő szolgáltatás nem támogatja a freemail.hu-s és citromail.hu-s címeket, ilyen címek megadása esetén hibák léphetnek fel!
Kérjük, használjon más e-mail szolgáltatót (pl: gmail.com)!