Legnépszerűbb termékek
Nincs találat
Legnépszerűbb cikkek
Nincs találat

Véres vizelet: milyen okok állhatnak a hátterében?

Módosítva: 8/14/2024 3 perc AktuálisvérDaganatokvesebetegségProsztataHúgyúti fertőzésurológiaNemi betegségekmagas vérnyomásvizeletkrónikus betegségvesekőÖsszes cikk
A véres vizelet egy gyakori urológiai tünet, amely során vér kerül a vizeletbe. Az emberek nagyjából tíz százalékánál fordul elő, és a nők körében gyakoribb, mint a férfiaknál. Számos egészségügyi probléma okozhatja, ezek egy része ártalmatlan, míg másik része kifejezetten súlyos is lehet, ezért fontos, hogy időben orvoshoz forduljunk.

Mikor beszélünk véres vizeletről?

Amennyiben vörösvértestek jutnak a vizeletbe, véres vizeletről (haematuria) beszélünk. Azonban nem mindig egyértelmű, hogy vér van a vizeletben, a vizelet színe ugyanis nagyon nagy eltérést mutathat a vérbe jutó vörösvértestek koncentrációjának függvényében. A piros színtől a világosbarnán és a rózsaszínen át a teljesen normális színű vizeletig minden árnyalat előfordulhat.

Makroszkópos haematuriának azt nevezzük, amikor a vizelet szabad szemmel látható módon elszíneződik. (Ehhez egyébként nincsen szükség magas vörösvértest-koncentrációra, a vvt-k ugyanis már alacsony koncentrációnál is láthatóan módosítják a vizelet színét.) Mikroszkópos haematuriáról pedig akkor beszélünk, ha csak laboratóriumi vizsgálatok képesek kimutatni a problémát. Ez utóbbi általában nőknél fordul elő.

Vér a vizeletben? A látszat néha csal

Bizonyos esetekben a vizelet nem a vörösvértestek miatt színeződik el. Bizonyos ételek, például a cékla és a rebarbara fogyasztása, illetve egyes gyógyszerek szedése szintén hasonlóan hathat a vizelet színére. Ahogy az is előfordulhat, hogy a menstruációs vér vagy gáttájéki sérülésből származó vér keveredik a vizelettel.

A véres vizelet okai

A véres vizelet mögött számos ok állhat, amelyek együtt is előfordulhatnak, ezért alapos kivizsgálásra van szükség.

  • Mechanikai sérülés

A vesék, illetve a húgyutak mechanikai sérülése gyakran véres vizelettel jár. A katéterek például könnyen felsebezhetik a húgycsövet, de a kontaktsportok (pl. küzdősportok) esetén is kialakulhat sérülés.

  • Húgyúti fertőzés, nemi betegségek

A baktériumok okozta húgyúti fertőzés a nőknél anatómiai okok miatt gyakoribb, mint a férfiaknál. A fertőzés van, hogy tovább halad a húgyhólyagba, és időnként a vesére is ráhúzódhat. A húgyúti fertőzés esetén gyakori tünet még a gyakori vizelési inger, a csípő érzés vizeléskor, a zavaros, illetve bűzös vizelet és a hőemelkedés.

  • Vesekő, húgyúti kövesség

A vesekő is sérüléseket okozhat a vesében, illetve a húgyutakban. A vesekövesség esetén tipikus tünet az erős oldal- és deréktáji fájdalom, a vesegörcs, illetve az általános rossz közérzet.

  • Krónikus betegségek

Többféle krónikus betegség is állhat a véres vizelet hátterében, például cukorbetegség és magas vérnyomás.

  • Vesebetegségek

A vese gyulladásos betegségei, például a vesemedence gyulladás, a glomeruláris, illetve interstitiális nephritisek is járhatnak véres vizelettel.

  • Öröklődő betegségek, anatómiai variációk

A genetikai hátterű, öröklődő betegségek (pl. sarlósejtes anémia), illetve a vese anatómiáját érintő genetikai variációk esetén is jelentkezhet véres vizelet.

  • Gyógyszerek

Az alvadásgátló gyógyszerek, a gyulladáscsökkentő fájdalomcsillapítók, illetve egyes antibiotikumok is okozhatnak haematuriát.

  • Jóindulatú prosztatamegnagyobbodás

Az idősebb férfiaknál gyakori, hogy jóindulatú prosztatamegnagyobbodás miatt kerül vér a vizeletbe. További jellegzetes tünet a vizelés akadályozottsága, illetve a gyakori vizelési inger.

  • Daganatos betegségek

A vese, a húgyutak és a prosztata daganatos megbetegedései esetén is gyakran megjelenik a véres vizelet.

 A véres vizelet okai közül egyszerre több is fennálhat. (Forrás: freepik.com)

Véres vizelet férfiaknál, véres vizelet nőknél: miért érintettek nagyobb arányban a nők?

A véres vizelet nőknél gyakoribb, mint a férfiaknál. Ennek az az oka, hogy a nők húgycsöve jóval rövidebb, mint a férfiaké, amely könnyebbé teszi a baktériumoknak, hogy a húgyútakba jutva fertőzést okozzanak. Emellett könnyen előfordulhat az is, hogy a végbélnyílás közelsége miatt a természetes bélflóra baktériumai találnak utat a húgyutakba.

Bár náluk ritkább tünet, a véres vizelet férfiaknál általában súlyosabb problémákat jelez, így nagyon komolyan kell venni.

A véres vizelet diagnosztizálása, kezelés

Mivel a véres vizelet mögött súlyos problémák állhatnak, fontos, hogy időben forduljon orvoshoz! A urológus utána laboratóriumi vizsgálattal győződik meg róla, hogy valóban haematuriáról van-e szó. A vizsgálathoz a reggeli első vizeletből vett minta a legjobb, amelyből aztán gyorsteszttel meg lehet állapítani, hogy tartalmaz-e vért. A vizelet további vizsgálata, illetve az ezt követő diagnosztikai lépések célja az, hogy kiderüljön, mi áll a véres vizelet hátterében.

A laboratóriumi vizsgálatok magukban foglalják a mikroszkópos üledékvizsgálatot, amely során kiderül, hogy a vérzés vese eredetű, vagy pedig a vizeletelvezető rendszerből származik a vér. Képalkotó vizsgálatokra, ultrahangra, CT-re szintén szükség lehet, amelyek képesek kimutatni a veseköveket, illetve az esetleges daganatos elváltozásokat.

Mivel a véres vizelet csupán tünet, nem pedig betegség, minden esetben a kiváltó okot kell kezelni. (A bakteriális fertőzéseket például antibiotikummal lehet kezelni, míg a veseköveknél adott esetben műtét is szóba jöhet).

Egészséges életmóddal a krónikus betegségek ellen

A véres vizelet sokszor életmódi eredetű betegségek, például a kettes típusú cukorbetegség vagy a magas vérnyomás következtében jelenik meg. Ha el akarjuk kerülni ezeket a betegségeket, ajánlott ügyelni rá, hogy mozogjunk eleget, alkalmazzunk stresszkezelési technikákat, illetve táplálkozzunk egészségesen.

Tekintse meg a Szimpatika kínálatában kapható vitaminokat!

Borítókép: freepik.com

A véres vizelet egy gyakori urológiai tünet, amely hátterében számos probléma állhat a magas vérnyomástól kezdve a mechanikai sérülésekig.