Szemkönnyezés: ez okozhatja!

Szerző: Szimpatika
A szemkönnyezésnek (epiphora) számos oka lehet. A szemek könnyezése lehet az idős kor velejárója, allergia tünete, illetve paradox módon a szemszárazság is fokozott könnytermeléssel jár. A kellemetlen panasz sok más betegség kísérője is lehet. Melyek ezek, és mit tehet a könnyezés ellen?
A szemkönnyezés világszerte a leggyakoribb tünetek egyike, mely hátterében nem csak érzelmi okok állhatnak.

A könnytermelés a szem védelmét szolgálja:

- Gondoskodik a szem folyamatos oxigén- és tápanyag-ellátottságáról
- Védi a szemet a kiszáradástól, megkönnyíti a pislogást
- Az átlátszó, tiszta folyadék határfelületet képez a szem és a levegő közt (ez az éles látás feltétele)
- Véd a fertőzésektől, mivel speciális immunproteineket tartalmaz.

A könnymirigyek által termelt könny a könnycsatornákon keresztül távozik, és a pislogással bevonatot képez a szaruhártyán. A könny végül a könnycsövecskéken keresztül a könnyzacskóba jut, ami továbbítja azt az orrüregbe. Ha a könnytermelés és könnyelvezetés egyensúlya megbomlik, vagyis túl sok könny termelődik, vagy a normál mennyiségű könny nem tud távozni a könnyzacskón és orrüregen át, akkor a könny az arcon fog lefolyni. Szemszárazság esetén a könnyezés mellett égő-, viszkető- és idegentest érzés is jelentkezhet.



Mi okozhat könnyezést?


A szemkönnyezés leggyakoribb okai a kor előrehaladtával járó változások, az allergiák és a szemszárazság. A szemet érintő fertőzések és az olyan belgyógyászati betegségek, amilyen például a cukorbetegség, szintén fokozott könnyezéssel járnak. A szemkönnyezés okát valamennyi esetben ki kell vizsgáltatni, mivel hátterében a már említett vagy egyéb súlyos betegségek állhatnak!

Alapvetően három fő okot különíthetünk el:
- A könnyelvezető rendszer funkcionális zavara (pl. a szemhéjműködés zavara)
- A szem anatómiai rendellenességei (pl. a könnycsövecskék elzáródás)
- Fokozott könnytermelés (pl. a szemhéjak, a kötőhártya vagy a szaruhártya irritációja miatt).

Idős kor

A szemkönnyezés leggyakrabban idős korban, és elsősorban a nőknél jelentkezik. A változókorral járó hormonális változások, és a nemtől független öregedési folyamatok a könnyelvezető rendszer működési zavarával járnak: a szemhéj mozgatása az izmok és a kötőszövetek gyengülése miatt nehezebbé válik, a könnymirigyek, könnycsatornák megváltoznak, a könnycsövecskék elzáródhatnak.

Szemszárazság

Ha a szemhájak valamilyen oknál fogva nem tudják betölteni funkciójukat, vagy a könnymirigyek nem termelnek elegendő könnyet, a szem kiszárad, a könnyfilm hiányában pedig a pislogás irritálja a száraz szaruhártyát. A kevés könny nem tudja kimosni az apró szennyező anyagokat, melyek fertőzések kialakulásához, irritációhoz vezethetnek, és fokozzák a könnytermelést. Elegendő friss könny híján, nincs megfelelő mennyiségű immunprotein sem, így a kórokozók elszaporodhatnak és könnytermelésre serkenthetik a szemet.

A szemszárazság hátterében a következők állhatnak:

- Idős kor, hormonproblémák
- Környezeti tényezők (pl. ózon, kipufogó gázok, fűtött levegő, száraz levegő)
- Allergia
- Kontaktlencse-viselés
- Bizonyos gyógyszerek (pl. citosztatikumok, béta-blokkolók, antihisztaminok, fogamzásgátló tabletták)
- Belgyógyászati betegségek (pl. cukorbetegség, pajzsmirigybetegségek, gyulladásos reumás betegségek) Stroke, vagy más az arcidegek bénulásával járó betegségek, melyek megnehezítik a pislogást.

A szemszárazság gyakori tünetei:

- Idegentest érzés a szemben, égő érzés, viszketés
- Nyomásérzés a szemben
- Fájdalom
- A szemhéjak megduzzadása
- A szemek váladékozása, a szemhéjak összeragadása
- A kötőhártya kivörösödése
- Látászavarok Fényérzékelési zavarok, fényérzékenység

Könnyezés: Mikor forduljon orvoshoz?

Ha könnyeznek a szemei, minden estben keressen fel szemész szakorvost! Egyrészt, mert a háttérben álló októl függetlenül, a könnyezés hosszú távon károsítja a szemet, a látóképességet. Másrészt azért, mert a könnyezés súlyos betegség tünete lehet, amit komolyan kell venni és mihamarabb feltétlenül orvosilag kezelni kell! Ha kiderült, milyen betegség okozza a könnyezést, az alapbetegséget minél hamarabb kezelni kell. Ha valamilyen fertőzés felelős a panaszokért, akkor gyógyszeres kezelésre lehet szükség, ha a szemhéj rendellenes működése, akkor pedig műtéti beavatkozás válhat szükségessé. A könnytermelő- és elvezető rendszer működési zavarai is korrigálhatók. Ha minden lehetséges betegség kizárható, és nem derül ki, mi okozza a könnyezést, illetve, amíg nem derül fény az okokra, szemcseppek alkalmazása javasolt, a szem további károsodásának megakadályozása végett.


Ha a tüneteket szemszárazság okozza, az orvos utasításainak betartása mellett a következőket teheti:

- Rendszeresen szellőztesse a helyiséget, ahol tartózkodik, ügyeljen rá, hogy ne legyen száraz a levegő (párásítók használata)
- Mozogjon sokat a friss levegőn
- A huzat, a kipufogógázok és a dohányfüst irritálja a szemet, kerülje ezeket!
- Igyon sok folyadékot!
- Az alkohol és a kávé kerülendő!
- Számítógép használat során ügyeljen a gyakori pislogásra!
- Aludjon eleget!
- Ha kontaktlencsét visel, iktasson be hosszabb szüneteket, amikor szemüveget hord.
- A kontaktlencséket mindig alaposan és rendszeresen tisztítsa!

Forrás: Webbeteg

Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra.
A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Olvasna még a témában?

A nyitólapról ajánljuk

Friss cikkeink

Hírlevél

Feliratkozom a Szimpatika hírlevelekre, ezzel elfogadom az Adatkezelési Tájékoztatóban olvasható feltételeket, és hozzájárulok, hogy a szimpatika.hu a megadott e-mail címemre hírlevelet küldjön, valamint saját és partnerei üzleti ajánlataival felkeressen.

Az űrlap kitöltése, az adatok megadása önkéntes.

A hírlevélküldő szolgáltatás nem támogatja a freemail.hu-s és citromail.hu-s címeket, ilyen címek megadása esetén hibák léphetnek fel!
Kérjük, használjon más e-mail szolgáltatót (pl: gmail.com)!