Így lazulhatunk el télen!

2014. 12. 27.
Szerző: Máriáss Márta
Mi az, amire egész évben vágyunk, de talán csak a téli ünnepek adnak rá alkalmat? A téli estéken behúzódhatunk meleg kuckónkba, akkor valahogy nem annyira hívogató a többi program. Este kicsit lazíthatunk, kényeztethetjük családunkat, barátainkat.
Mindenkinek más illatok, fények és formák idézik az ünnep nyugalmát, békességét. Íme néhány ötlet, amit megvalósításra érdemesnek tartunk, és még az egészségünknek is kedvezhetünk vele!

Evészet helyett esti teázgatás és finom fűszeres kekszek

Az ünnep a vendégeskedés ideje is. Nem kell mindig nagy traktára gondolnunk, sőt! Bizonyára akad olyan, aki nem veszi rossz néven, ha "terül-terülj asztalkám" helyett egy saját készítésű kekszekkel és különféle illatos teákkal, gyógyteákkal és gyümölcsökkel megrakott asztalkával várjuk. A kekszeket készíthetjük teljes kiőrlésű liszttel, viszonylag kevés cukorral. A teák között pedig lehet olyan, ami segít megelőzni a megfázást.


Ebéd- vagy vacsoravendéget várunk, szeretnénk kitenni magunkért, minőségileg és mennyiségileg is. Mi volna, ha pénzünket és energiánkat nem a mérhetetlen mennyiségű hagyományos - bár kétségtelenül ízletes - ételekre fordítanánk, hanem talán kicsit drágább, de kevésbé hizlaló alapanyagokból készítenénk valamivel kevesebbet, de önmagáért beszélő, ínycsiklandó tálalással? Persze van olyan, akinek az étkezés nem is számít annak hús nélkül, és hagyományos ízléssel megáldott szeretteinkkel kitolás volna, ha meghívásunkkal rájuk kényszerítenénk valamit, amit nem szeretnek. Vannak azonban ínyencek is, akik kifejezetten hálásak volnának és értékelnének néhány különlegességet az ünnepi menüben. Próbálkozhatunk külföldi konyhák receptjeinek kipróbálásával.

A hosszabb téli esték, családi együttlétek, még ha csak közös tévénézés is, egyenesen csábítanak a nassolásra. A csipszek, ropik, sós mogyoró helyett készítsünk ki inkább némi friss aszalt gyümölcsöt, gyümölcs-csipszet, natúr, nem pörkölt, sótlan mogyorót, kesudiót, napraforgómagot. Azért a mértékre itt is ügyelni kell.

Aromakúra és fürdők

Mivel az illatok nagyon kötődhetnek bizonyos időszakokhoz, hangulatokhoz, a hideg karácsonyi időszak ideális olyan - olykor nehéz - illatok beszippantására, amelyek nyugtatnak, lazítanak, de valahogy tavasszal és nyáron nem esnének jól.

A párologtatáson túl készthetünk fürdőt is. Csöpögtessünk a kádba 8-10 csepp illóolajat - akár többfélét is -, töltsük föl a kádat meleg vízzel. A fürdővíz enyhén habos lesz. Merüljünk el benne és lazuljunk el legalább 15 percre. Rendhagyó módon a fürdőszobába varázsolhatunk gyertyafényes, zenés hangulatot.

Kedvcsinálónak néhány illóolaj: a klasszikus levendula többek között fertőtlenít, jó a menstruációs fájdalmak, kimerültség kezelésére. A szantál szintén megfázás idején, szexuális zavarok esetén ajánlott. A citromolaj bársonyossá teszi a bőrt, idegnyugtató. A jázmin híres nyugtató illatáról. A zsályaolajos fürdő zsírtalanítja a bőrt és pórusösszehúzó hatású. A kakukkfű tisztítja a légutakat, jó megfázás idején. A kamilla ismert gyulladáscsökkentő, nyugtató, enyhíti az izomlázat, csillapítja a fejfájást, álmatlanságot, görcsoldó és bőrtisztító, csökkenti az allergiás eredetű viszketést.


Szaunázás

Akinek egészségi állapota ezt lehetővé teszi (nem szabad gőzfürdőbe menni a magas vérnyomásban, szívbetegségben, daganatos betegségben, fertőző bőrbajban szenvedőknek, és azoknak sem, akiknek nyílt seb, például lábszárfekély található a testén!), éljen hetente a szaunázás frissítő hatásával. Természetesen nem összeszorított foggal kell kibírni, csak azért, mert egészséges, de aki szeretné kipróbálni, vagy már amúgy is szereti, annak lehet, hogy még több kedvet csinál ahhoz, hogy rendszeres programjává váljon.

Edzi a szívet, javítja a vérkeringést, erősíti az immunrendszert, megvéd a légúti fertőzésektől, stresszoldó, izomlazító, az izzadás által méregtelenítő és tisztítja a bőr pórusait.

Kapkodva nem lehet szaunázni. Leglább két órát vesz igénybe, melynek programja röviden: tisztító zuhanyozás, 5 perc a legalacsonyabb padon (illatos olajokat is párologtathatunk egy edényből, fenyőt, eukaliptuszt, mentát), majd 5-5 perc a felsőkön, hűtőzuhany vagy fürdő (a hűtés után az edzett szaunázók visszamehetnek még egy-két menetre), törölközés, testápoló használata, öltözködés kényelmes, meleg ruhába. Pihenjünk le legalább egy negyed órát - közben szólhat kedvenc zenénk - igyunk sok vizet, hogy pótoljuk az elvesztett folyadékot.

Fények és színek

Nem véletlen, hogy olyan közkedveltek lettek a gyerták, mécsesek. Különösen télen szükségünk van a fényre. A gyertyaláng azonban inkább hangulatos dísze a helyiségnek, mint igazi fényforrás. Messze nem olyan meghitt a szolárium fénycsövének fénye, és vitatják is, nem káros-e az egészségre. A depresszióra hajlamosaknak azonban nem a bőrük miatt, hanem jobb hangulatuk érdekében nagyon hasznos lehet. A rövid szoláriumozást összeköthetjük a szaunázással is. Mégis, semmi nem ér föl egy napfényes sétával.

A lakás vagy terített asztal díszéül érdemes világos, illetve vidám, élénk színeket választani. A narancs, a banán, a sütőtök, az alma és a többi szép színű ételnek már a látványa is gyógyít.

Forrás: HáziPatika

Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra.
A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Olvasna még a témában?

A nyitólapról ajánljuk

Friss cikkeink

Hírlevél

Feliratkozom a Szimpatika hírlevelekre, ezzel elfogadom az Adatkezelési Tájékoztatóban olvasható feltételeket, és hozzájárulok, hogy a szimpatika.hu a megadott e-mail címemre hírlevelet küldjön, valamint saját és partnerei üzleti ajánlataival felkeressen.

Az űrlap kitöltése, az adatok megadása önkéntes.

A hírlevélküldő szolgáltatás nem támogatja a freemail.hu-s és citromail.hu-s címeket, ilyen címek megadása esetén hibák léphetnek fel!
Kérjük, használjon más e-mail szolgáltatót (pl: gmail.com)!