A fül betegségei

2014. 11. 23.
Szerző: Szimpatika
A fülzsír, a dobhártya sérülése, vagy a fülgyulladás mind úgynevezett vezetéses hallászavart okozhat. A halláscsökkenés mértéke és a probléma kezelése nagyban függ a kiváltó októl.
A vezetéses halláscsökkenés egy olyan általános kifejezés, ami a középfül vagy a külső fül kóros elváltozásaiból fakadó halláscsökkenést jelenti. A vezetéses halláscsökkenés oka, hogy a hangvezető rendszer elemei (például a dobhártya, a hallócsontok vagy a hallójárat) sérülnek, a hallójáratban vagy a középfülben mechanikus okok miatt romlik a hangvezető képesség. Azaz a hanghullámok a külső- vagy a középfülben lévő fizikai, mechanikus akadályok miatt nem tudnak eljutni a belső fülbe, ilyenkor a dobhártya és a hallócsontocskák nem továbbítják megfelelően a rezgéseket a belső fül felé. Ezt a halláscsökkenést egyes sérülések (például koponyasérülés) vagy betegségek (például hallójárat-gyulladás, heveny és krónikus középfülgyulladás, dobhártyasérülés) is okozhatják.

fotó: hazipatika.com/Europress
A vezetéses hallásvesztés következtében nehezebben, vagy alig hallunk, különösen a mélyebb frekvenciákat. A vezetéses hallászavar érintheti csak az egyik vagy mindkét fület is, és ilyenkor halkan, illetve torzultan halljuk a hangokat.

Milyen okai lehetnek a vezetéses hallászavarnak?

Sokféle tényező okozhat vezetése hallászavart, mi most a leggyakoribbakat soroljuk fel. Ilyen lehet például a felgyülemlett fülzsírfolyadék felhalmozódása, a középfülbenközépfül fertőzése, dobhártya károsodása, átszakadása, hallójáratba került idegen testek, abnormális csontnövekedés a középfülben (otoszklerózis)

A fülzsír túlzott felgyülemlése ezek közül talán a leggyakoribb és a legkönnyebben kezelhető. Ebben az esetben leszívással könnyen orvosolható a probléma. Vezetéses hallásromlást a gyerekek krónikus vizenyős középfülgyulladása is okozhat, ebben az esetben folyadék halmozódhat fel a középfülben. Ilyenkor sebészi beavatkozás is szükséges lehet: ventillációs tubust ültetnek be a dobhártyába.

A vezetéses halláskárosodás másik tipikus oka az otoszklerózis nevű betegség, amely a kengyel fokozatosan kialakuló mozgásképtelenségét okozhatja. A - főleg fiatalokat és nőket érintő - betegség egészen addig orvosolható, amíg nem terjed rá a fül egyéb részeire. Ilyenkor műtétileg implantátumot ültetnek be, amely helyreállítja a normális hallást.

A vezetéses hallászavar a halláscsökkenéseken belül inkább csak átmeneti jellegűnek számít. Orvosi beavatkozással, esetleg gyógyszeres kezeléssel is sokszor kezelhető eredményesen. Amennyiben mégis tartósan fennáll a probléma, esetleg nem kezelhető hagyományos módon, hallókészülék segítségével könnyen és nagyon jól javítható a hallásélmény, és megállítható, lassítható a hallásvesztés.

Forrás: hazipatika.com

Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra.
A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Olvasna még a témában?

A nyitólapról ajánljuk

Friss cikkeink

Hírlevél

Feliratkozom a Szimpatika hírlevelekre, ezzel elfogadom az Adatkezelési Tájékoztatóban olvasható feltételeket, és hozzájárulok, hogy a szimpatika.hu a megadott e-mail címemre hírlevelet küldjön, valamint saját és partnerei üzleti ajánlataival felkeressen.

Az űrlap kitöltése, az adatok megadása önkéntes.

A hírlevélküldő szolgáltatás nem támogatja a freemail.hu-s és citromail.hu-s címeket, ilyen címek megadása esetén hibák léphetnek fel!
Kérjük, használjon más e-mail szolgáltatót (pl: gmail.com)!