A rotavírus a felelős a legtöbb kiszáradást okozó, hasmenéssel, hányással járó megbetegedésért csecsemők és kisgyermekek körében. Az amerikai járványügyi hatóság (CDC) adatai szerint évente félmillió ötévesnél fiatalabb gyermek halálát okozza a rotavírus-fertőzés világszerte.
A Georgiai Állami Egyetem két kutatója - Andrew Gewirtz és Benyue Zhang - egy olyan fehérje, a flagellin hatását vizsgálták rotavírussal fertőzött egereken, amely lehetővé teszi a baktériumok számára a mozgást és a környezet érzékelését.
Az eredmények tanúsága szerint a flagellin aktiválta az immunrendszer természetes, veleszületett védekezését, amely azonnal hadat üzent a betolakodó kórokozóknak. Az immunválasz során két fehérje, az interleukin-22 és az interleukin-18 szabadult fel, az előbbi meggátolta a vírus behatolását a sejtekbe, míg utóbbi kiűzte a kórokozót a már megfertőzött sejtekből.
"Egy teljességgel új vírusellenes gyógymódot írtunk le" - hangsúlyozta Andrew Gewirtz, aki szerint az eljárás más krónikus emésztőszervi vírusfertőzés esetében is, például a gyomor- és bélhurutot okozó norovírus vagy a hepatitis C-vírus ellen is hatékony lehet.
Forrás: MTI