Lélegezz csukott szájjal! - új módszer a szájlégzés megszüntetésére
„Legtöbbet a légzésünknek ártott az az elképesztő életmódbeli változás, ami az utóbbi 100 évben történt” – mondta Varga Szilágyi Gyula, a Buteyko-légzésterápia hazai oktatója. „Elromlott a légzésünk, emiatt kevesebb oxigént kapnak a sejtjeink. Ez az oxigénhiány felelős az újkori népbetegségek, az asztma, allergia, pánikbetegség, alvási problémák, sőt még a legtöbb szív- és érrendszeri betegség kialakulásáért is. Ha már az említett ártalmakat nem küszöbölhetjük ki, legalább a légzésünkbe avatkozzunk be, hogy visszaállítsuk a jó keringést és a jó oxigénellátást” – tanítja Konsztantyin Pavlovics Butejko professzor.
A közhiedelemmel ellentétben, a belélegzett levegőből a kevesebb több. Vagyis, ha kevesebb levegőt lélegzünk be, több oxigént kap a szervezetünk. Ennek oka, hogy a légzés csökkentésekor megemelkedik a szén-dioxid koncentrációja, ami javítja a keringést és az oxigén hasznosulását. Ezt igazolja, hogy ha valaki fokozza a légzését (pl. felfúj egy gumimatracot, megállás nélkül), akkor megszédül vagy akár el is ájulhat, míg annál, aki csökkenti a légzését, javul a koncentráció. Előbbit az agyi oxigénhiány, utóbbit pedig az agy megfelelő oxigénellátása okozza.
A Buteyko Légzés Központ minden évben megtartott rendezvényének, a leragasztott szájjal futásnak az a célja, hogy eloszlassák a légzéssel kapcsolatos tévhiteket és tudatosítsák, hogy a mély légzés, a sok levegő ártalmas, helyette próbáljunk inkább kevesebbet lélegezni. A legalapvetőbb, hogy soha ne szájon, hanem mindig orron át lélegezzünk – ezért a száj szimbolikus leragasztása. Az orrunk nemcsak megszűri, fölmelegíti, párásítja a levegőt, hanem fékezi is, így orron keresztül kevesebb levegőt lélegzünk be, mint szájon át. A módszer célja, hogy ráébresszék az embereket arra, milyen veszedelmesen egészségkárosító a szájlégzés, még akkor is, ha mozgás közben tesszük, mivel leromlik tőle az oxigenizáció. Már egy olyan aprósággal is, hogy figyelünk rá, hogy mindig csukva legyen a szánk, óriási dolgot tehetünk az egészségünkért. Ez persze csak az alap; a végső cél, hogy visszaszoktassuk magunkat a normális légzésmennyiségre, ami nyugalmi légzésnél percenként 4-5, maximum 6 liter levegőt jelent. Mindezt a Buteyko-légzéstanfolyamon lehet megtanulni, a megfelelő gyakorlatok segítségével.
A Buteyko-módszer világszerte terjed, Magyarországon már közel kétezren sajátították el. Egyre növekvő népszerűségének oka, hogy viszonylag rövid idő alatt látványos javulást, sok esetben teljes gyógyulást eredményez az említett „gyógyíthatatlan” betegségekből, mivel azok kiváltó okát, a túllégzést szünteti meg. Emellett számos olyan, pozitív „mellékhatását” is megtapasztalják a betegek, mint például a pihentetőbb, mélyebb alvás vagy az állóképesség, a teljesítmény javulása fizikai és szellemi téren egyaránt. Olyannyira igaz ez, hogy egyre több egészséges ember is alkalmazza a Buteyko-módszert. Megerősödik az immun- és az idegrendszerük, elkerülik őket a betegségek, csökken bennük a stressz, a feszültség, és nyugodtabb, boldogabb életet élhetnek.
Forrás: www.buteyko.hu
A cikkben hivatkozott linkek:
Ajánlataink
Olvasna még a témában?
Nyereményjátékok
Megfejtő
Kalandozzon velünk, legyen Ön is Megfejtő!
Facebook játék
Egy könnyű kérdés – egy fantasztikus nyeremény
A nyitólapról ajánljuk
Friss cikkeink
- Könnyen emészthető ételek nyáron
- A leves lehet a fogyókúrázók Szent Grálja
- Háztartási tippek a környezetbarát mindennapokhoz
- Huzat, klíma, víz – ezek okozhatnak fülfájást nyáron
- A szülés utáni depressziót is segíthetnek leküzdeni a barátnők
- Egy vérvizsgálat kimutat több mint 50 ráktípust
- Ki a kíváncsibb?
- Ezekkel az esti szokásokkal nem teszünk jót a bőrünknek
- Környezetvédelmi világnap – a nap, ami cselekvésre buzdít
- Sokan ismerik, de kevesen vallják be maguknak: párkapcsolati szorongás
- Komoly hatása van az alkoholnak az edzésed eredményére
- A tudomány is igazolta azt a trükköt, ami ráveszi a gyereket a rendrakásra
Hírlevél
Feliratkozom a Szimpatika hírlevelekre, ezzel elfogadom az Adatkezelési Tájékoztatóban olvasható feltételeket, és hozzájárulok, hogy a szimpatika.hu a megadott e-mail címemre hírlevelet küldjön, valamint saját és partnerei üzleti ajánlataival felkeressen.
Az űrlap kitöltése, az adatok megadása önkéntes.
Kérjük, használjon más e-mail szolgáltatót (pl: gmail.com)!