Az elszíneződő ujjak betegségre is utalhatnak

Szerző: Szimpatika
Főleg hideg időben a fázó, fájó, elfehéredő, elliluló, majd bepirosodó kézujjak a kiserek kóros összehúzódására, az úgynevezett Raynaud-betegségre utalhatnak. Erre a kórra hívja fel a figyelmet dr. Kósa Éva, a Trombózisközpont angiológusa, aki szerint a tünetek életmódváltással és gyógyszeres kezeléssel enyhíthetők.

Nem egyszerűen hideg végtagok

Hideg végtagokra sokan panaszkodnak. Ez a szervezet normál válasza lehet a hőháztartás egyensúlyának biztosítására, és szerencsére az esetek többségében múló problémáról van szó. Előfordulhat azonban, hogy fájdalom, égő, bizsergő érzés mellett az ujjak elfehéredése, ellilulása, majd bepirosodása lép fel, valamint a kéz ügyetlenné válhat. Ilyen esetekben felmerül a Raynaud-betegség lehetősége, ami az érrendszer eltúlzott válasza főleg a hidegre, vagy érzelmi stresszhatás esetén. Ennek következtében az ujjak és a bőr kis artériái túlzottan összehúzódnak és vérellátási zavar alakul ki. Először egy, majd több ujj elfehéredik, jellemzően a kézen, ritkábban a lábon (is), majd azok ellilulnak, és amikor a roham megszűnik, az erek reflexszerűen kitágulnak, melytől az érintett terület vöröses árnyalatúvá válik.



Dr. Kósa Éva, a Trombózisközpont angiológusa szerint az is előfordulhat, hogy a három fázisból csak kettő követi egymást. A probléma pár perctől akár 15-20 percen át is fennállhat – ilyenkor már függetlenül attól, hogy a beteg hidegben vagy melegben tartózkodik, viszont elmondható, hogy a rohamokat leggyakrabban melegből hideg környezetre való váltás provokálja (pl. a légkondicionáló, vagy az élelmiszerüzletekben a hűtött, fagyasztott termékek részlege). Általában a mutató-, a középső és a gyűrűsujj érintettek.

Statisztikai adatok szerint a betegség előfordulási gyakorisága Magyarországon 6% körüli, és főleg a 40 éves kor alatti nőket érinti.

Tünetek

  • Kézujjak/lábujjak hideg hatására hirtelen, többnyire háromfázisú elszíneződése (fehér, lilás, majd vöröses)
  • Fázás, fájdalom, égő, bizsergő érzés jelenléte
  • A tünetek ismétlődve, rohamokban jelentkeznek

Raynaud-szindróma vagy Raynaud-kór

Raynaud-szindróma (szekunder forma) esetén a tünetek általában egyoldaliak, és a hátterében egyéb alapbetegség igazolható (autoimmun megbetegedések –pl. szkleroderma, szisztémás lupusz eritematózusz, reumatoid artritisz –, vibrációs ártalmak, artériás érbetegségek, alagútszindróma, nyaki borda, mellkaskimeneti szindróma, gerincsérv, tumoros betegségek, gyógyszerek stb.).

„Raynaud-kór (primer forma) esetén a jelenség hátterében egyéb betegség nem mutatható ki, és a tünetek mindkét végtagot érintik – magyarázza Dr. Kósa Éva. – Érdekesség, hogy egy friss kutatási vizsgálat szerint a primer Raynaud-betegségben szenvedőknél gyakoribb volt a migrén előfordulása, és az eredmények alapján felvetődött, hogy mindkét betegség genetikai alapon meghatározott is lehet.”

A végtagok melegen tartása mellett fontos a gyógyszeres kezelés

Ha a Raynaud-jelenség tüneteit észleljük, érdemes szakemberhez fordulni. A primer és a szekunder formák a beteg panaszai, fizikális vizsgálat, laborvizsgálat és a körömágy úgynevezett kapillármikroszkópos vizsgálata alapján legtöbbször jól elkülöníthetőek. A mögöttes ok tisztázása céljából azonban sor kerülhet speciális labor- és műszeres vagy röntgenvizsgálatokra is.

Mögöttes ok esetén a fő feladat az alapprobléma kezelése. Viszont tudni kell, hogy a betegség bármely formája áll is fenn, a tünetek enyhítéséhez elengedhetetlen az életmódbeli változtatás, pl. a hideg elleni hatkonyabb védekezés és/vagy a dohányzás abbahagyása, amit szükség esetén gyógyszeres kezelés egészíthet ki.


Forrás: Trombózisközpont

Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra.
A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Olvasna még a témában?

A nyitólapról ajánljuk

Friss cikkeink

Hírlevél

Feliratkozom a Szimpatika hírlevelekre, ezzel elfogadom az Adatkezelési Tájékoztatóban olvasható feltételeket, és hozzájárulok, hogy a szimpatika.hu a megadott e-mail címemre hírlevelet küldjön, valamint saját és partnerei üzleti ajánlataival felkeressen.

Az űrlap kitöltése, az adatok megadása önkéntes.

A hírlevélküldő szolgáltatás nem támogatja a freemail.hu-s és citromail.hu-s címeket, ilyen címek megadása esetén hibák léphetnek fel!
Kérjük, használjon más e-mail szolgáltatót (pl: gmail.com)!