A hosszú időn keresztül fennálló gyulladás elpusztítja a fogak tartószerkezetét, mely a fogak kilazulásához, majd idővel akár elvesztéséhez is vezethet. A krónikus gyulladás a szervezetet gócként terheli és további betegségek forrása lehet (például szívbelhártya-gyulladás, izületi panaszok, bőrgyógyászati kórképek, súlyosbíthatja a fennálló cukorbetegséget, koraszüléshez vezethet).
A fogínygyulladásban szenvedő betegek emellett egy friss spanyol tanulmány szerint gyakrabban kapnak szívinfarktust, mint az egészséges ínnyel rendelkező társaik. A kutatók a vizsgálat során149 ember adatait hasonlították össze. Közülük 72-en akut szívinfarktusban szenvedtek, míg 77-en kardiálisan egészségesek voltak. A statisztikai elemzés alapján a szívinfarktus kialakulásában az alábbiak játszottak szerepet: életkor, nem, dohányzási szokások, vérnyomás, cukorbetegség, koleszterinszint és a testmozgás. Továbbá szoros összefüggés mutatkozott a fogínygyulladás megléte és a szívinfarktus között. A tanulmány nem adott magyarázatot, miért lehet ilyen szoros az összefüggés a fogíny egészségi állapota és a szívinfarktus között, a vonatkozó kutatások jelenleg is zajlanak. Mindenesetre úgy néz ki, a fogaink és fogínyünk ápolása nem csak a szájhigiénia és fogászati szempontból fontos, hanem az életünket is megmentheti.
A fogorvos az íny és a fogágy állapotának vizsgálatával megállapítja a „fogínysorvadás” súlyosságát, majd a kiváltó tényezőket tisztázza. Ezek után fel kell számolnia a lepedék felrakódását elősegítő tényezőket (fogkőeltávolítás, fogpolírozás, nem megfelelő tömések, fogpótlások cseréje, magasságának beállítása, fogszabályozás), szükség esetén sebészeti beavatkozással is akár. A mozgó fogakat különféle sínek felhelyezésével stabilizálni lehet, ezeket a fogakat egybeköthetik hidakkal vagy erre a célra speciálisan kifejlesztett megerősített szalagokat ragaszthatnak az érintett fogak belső felszínére. A sínezés esztétikus és jól tisztítható megoldás, melynek segítségével tartósan védjük a fogágyat.