Interneten keresztül is kezelhető a depresszió?
„Emellett az internetes terápia sokkal költséghatékonyabb is – mondta el Jan Bergström, a Pszichiátriai Kutatóintézet doktorandusza. – Az eredmények hatására az internetes kezelés bevezetésre kerülhet a mindennapi gyakorlatba, és ezáltal a terápiás irányelvek is átalakulhatnak.”
Becslések szerint a depresszió a lakosság 15, a pánikbetegség pedig 4 százalékát érinti. A depresszió lehangoltsággal, örömtelenséggel, bűntudattal, letargiával, koncentrációs zavarokkal és álmatlansággal járhat, míg a pánikbetegség során pánikrohamok lépnek fel, amelyek távol tarthatják a pácienst egyes helyektől vagy helyzetektől. A pánikroham jellegzetesen szívdobogásérzéssel, remegéssel, hányingerrel és félelemérzéssel jár.
Korábbi kutatásokból már kiderült, hogy a kognitív viselkedésterápia mindkét betegség kezelésében igen hatékony, azonban kevés pszichológusnak van képesítése erre, így a kezelés nem mindenki számára elérhető. Ezért fejlesztették ki az internetes kognitív viselkedésterápiát, amelynek során a páciens egy netes önsegítő programban vesz részt és e-mail segítségével kommunikál terapeutájával.
A módszer kipróbálásában 104 pánikbeteg vett részt, akik internetes és hagyományos kognitív viselkedésterápián is részt vettek. Kiderült, hogy sok esetben mindkét kezelési mód ugyanolyan hatékony volt hosszú távon is, fontos azonban, hogy depresszió esetén az internetes kezelést korán el kell kezdeni. Súlyos depresszió és gyakori depressziós epizódok esetén az új terápiás módszer hatékonysága elmaradt a hagyományosétól.
Az eredmények hatására Stockholm egyik pszichiátriai intézetében már a rutinellátás keretében is elérhető az internetes alapú terápia, ezzel a svéd szakemberek valószínűleg világelsők a módszer alkalmazásában.
Forrás: https://www.betegszoba.hu/
A cikkben hivatkozott linkek:
Olvasna még a témában?
A nyitólapról ajánljuk
Friss cikkeink
- Nagy agy, gyorsabb öregedés?
- Mi van az otthoni porban, és miért számít ez?
- Hatalmas átalakuláson esik át a szervezetünk, kétszer is
- Háromdimenziós tervezéssel végeznek állkapocshelyreállító műtéteket
- Molnár Andrea: „Nem félek belevágni új dolgokba„
- A vicces szülőknek jobb a kapcsolatuk a gyermekükkel
- Vegyük fel a harcot a visszerekkel!
- Ezért hízunk, ha a tévé előtt eszünk
- Így segíthetünk gyermekünknek sikeresen visszatérni az iskolába
- Hogyan kerülhetjük el a vashiányt?
- Ultrafeldolgozott élelmiszerek - ezért ne fogyasszuk őket!
- Ferde, csámpás, aszimmetrikus? Teljesen rendben van!
Hírlevél
Feliratkozom a Szimpatika hírlevelekre, ezzel elfogadom az Adatkezelési Tájékoztatóban olvasható feltételeket, és hozzájárulok, hogy a szimpatika.hu a megadott e-mail címemre hírlevelet küldjön, valamint saját és partnerei üzleti ajánlataival felkeressen.
Az űrlap kitöltése, az adatok megadása önkéntes.
Kérjük, használjon más e-mail szolgáltatót (pl: gmail.com)!