Egzotikus betegségek Európában

2014. 04. 24.
Szerző: Szimpatika
Mobilitásunk miatt egyre több, még nem látott vagy már legyőzöttnek hitt betegség jelenik meg Európában. A klímaváltozás pedig sajnos annak kedvez, hogy lassan megvethessék a lábukat a kontinensen.

Idén a vérszívó ízeltlábúak által terjesztett betegségekre hívta fel a figyelmet az Egészségügyi Világszervezet (WHO): a vérszívók világszerte évente több mint egymilliárd embert fertőznek meg különböző kórokozókkal, közülük egymillió ember meghal.

Magyarországon leginkább a kullancsok által terjesztett Lyme-kór közismert, félünk is tőle. Legjellemzőbb korai tünete a csípés helyén megjelenő, lassan terjedő, kokárdaszerű bőrpír, égető érzés az ízületeknél, feltűnő mértékű fáradékonyság, étvágycsökkenés és görcsök. Következménye szívizomgyulladás, agyhártyagyulladás, arcidegbénulás, ideg- és ízületi gyulladás lehet. Ám szerencsére a Lyme-kór Magyarországon az utóbbi három évben csökkenő tendenciát mutat: 2010-ben 2355, tavaly 1125 megbetegedést regisztráltak.

Dengue-láz

A klímaváltozás és a távoli vidékekre tett gyakori utazások azonban újabb betegségek felbukkanását segítik. Itt azonban nemcsak a behurcolt kórokozókról van szó, hanem például a dengue- és a chikungunya-lázat okozó, az Aedes nembe tartozó szúnyogok megjelenéséről és európai megtelepedéséről is.

Európában jelenleg a dengue-láz járványának veszélye fenyeget: 2010-ben első alkalommal Franciaországban és Horvátországban számoltak be a kórokozó helyi átviteléről, és három másik Európai országban észleltek behurcolt eseteket. Az első járványt 2012-ben a Portugáliához tartozó Madeira-szigeteken figyelték meg, ahol több mint kétezer esetet regisztráltak.

A vírust emberről emberre szúnyog viszi át. Hirtelen felszökő magas lázzal, ízületi, izom- és csontfájdalommal, hányással kezdődik, esetleg halvány kiütéssel is jár. Mérsékelt, 3-10 napig tartó vérzékenység (orr- és ínyvérzés) kísérheti. A lassú lábadozás hetekig eltarthat, fáradékonysággal, izomgyengeséggel jár, ismételt fertőzés esetén pedig súlyos, vérzéses formában lép fel a betegség. Védőoltás nincs ellene, azonnali gyógyszeres kezelést igényel. A vírust terjesztő szúnyogok főleg napközben csípnek. Városokban élnek, ház körüli kisebb vizekben, esővizes pocsolyában szaporodnak és szívesen pihennek a hűvös lakásban.

Malária és chikungunya-láz

A chikungunya-lázat hordozó szúnyogok az első európai járványt 2007-ben, Olaszországban idézték elő, csaknem 200 esettel. A fertőzött szúnyog csípését követően egy héten belül jelentkeznek a tünetek. Leggyakrabban láz lép fel, mely a legtöbb esetben néhány nap alatt megszűnik, majd körülbelül három nap múlva ismételten emelkedik. A második lázas időszakban hidegrázás, fejfájás, hányás, erős ízületi fájdalom, kiütések jelentkezhetnek. Legtöbb esetben ezek a tünetek 3-6 nap alatt maguktól megszűnnek. Idősek, csecsemők és terhes nők esetében a betegség elhúzódó, ritkán halálos kimenetelű is lehet. Védőoltás nincs, a szúnyog csípésétől kell óvakodni.

Ugyancsak szúnyog terjeszti a maláriát, amelyből tavaly mintegy ötezer esetet regisztráltak Görögországban és Törökországban. A lappangási idő változó, a fertőző szúnyogcsípés után általában 10-35 nappal később jelennek meg a tünetek. Magas, 40-41 fokos lázzal, hidegrázással jár. Kezdetben hőemelkedés, izom- és ízületi fájdalmak, fejfájás, hidegrázás, rossz közérzet jellemző. A klasszikus tünetcsoportot egyéb panaszok kísérhetik, például fáradtság, szédülés, esetleg száraz köhögés, híg széklet, étvágytalanság, hányinger, hányás, hasi görcsök.

Nyugat-nílusi láz

A nyugat-nílusi láz 1950 óta van jelen Európában, de az utóbbi években egyre több ország jelenti járványok előfordulását. 2013-ban Magyarországon 31 esetet regisztráltak. A vírusgazdák a madarak, közöttük és emberre is szúnyogok közvetítésével terjed; emberről emberre természetes úton nem terjed. Hazánkba a költöző madarakkal kerülhet be. A betegség lappangási ideje 2-14 nap között változhat, a fertőzöttek mintegy 80 százaléka tünetmentesen vészeli át a fertőzést. Az esetek ötödében kialakuló megbetegedés túlnyomórészt enyhe tünetekkel – láz, izomfájdalom, fejfájás, nyirokcsomó-megnagyobbodás, bőrkiütés – jár, és magától gyógyul. A fertőzöttek legfeljebb egy százalékánál lehet halálos kimenetelű. Specifikus terápia, humán oltóanyag ellene jelenleg nem áll rendelkezésre.


A WHO által adott információkról bővebben: https://www.antsz.hu/hir1/20140407-egeszseg-vilagnap.html


Forrás:
www.hir24.hu

Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra.
A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Olvasna még a témában?

A nyitólapról ajánljuk

Friss cikkeink

Hírlevél

Feliratkozom a Szimpatika hírlevelekre, ezzel elfogadom az Adatkezelési Tájékoztatóban olvasható feltételeket, és hozzájárulok, hogy a szimpatika.hu a megadott e-mail címemre hírlevelet küldjön, valamint saját és partnerei üzleti ajánlataival felkeressen.

Az űrlap kitöltése, az adatok megadása önkéntes.

A hírlevélküldő szolgáltatás nem támogatja a freemail.hu-s és citromail.hu-s címeket, ilyen címek megadása esetén hibák léphetnek fel!
Kérjük, használjon más e-mail szolgáltatót (pl: gmail.com)!