Legnépszerűbb termékek
Nincs találat
Legnépszerűbb cikkek
Nincs találat

Szembevérzés okai és a bevérzett szem kezelése házilag

Módosítva: 3/12/2025 Szerző: Szimpatika Forrás: Szimpatika 2 perc Szemégő szem

A bevérzett szem a köznyelvben a piros, véreres szemet jelenti, amit számos ok kiválthat. Az orvosi szaknyelvben ezzel szemben a szembevérzés a szem különböző részének tényleges belső vérzését takarja. Cikkünkben mindkét problémáról szó lesz, végül pedig szót ejtünk a bevörösödött szem otthoni kezelési lehetőségeiről.

Mi az a bevérzett szem pontosan?

A köznyelv általában a kipirosodott, véreres szemet nevezi szembevérzésnek. Ez orvosi értelemben nem helytálló, ugyanis nincs szó vérzésről, csupán vérbőségről, a kötőhártya hajszálereinek kitágulásáról. De akkor mi is az a „valódi” szembevérzés?

Valódi szembevérzésről akkor beszélünk, ha a szemben vagy a szem felszínén található erek megsérülnek. Három fő típusát különíthetjük el:

A kötőhártya bevérzése
A legtöbb esetben a szem felszínét borító kötőhártya erei sérülnek meg. Ilyenkor a szemfelszín normál esetben fehér részein vörös területek jelennek meg, ugyanis a vér beszorul a kötőhártya két rétege közé. Bár ijesztőnek tűnhet, általában kevés vérről van szó, ami pár nap elteltével gond nélkül felszívódik. Legtöbb esetben nem jár fájdalommal, és a látásra sem gyakorol semmiféle hatást, ritkább esetben idegentest-érzést okozhat. Leggyakoribb okai a sérülések és a megerőltetés, amit okozhat magas vérnyomás, erőlködés, köhögés stb.

Hyphema
A hpyhema során a szaruhártya és a szivárványhártya között, azaz az elülső szemcsarnokban jelenik meg vér, legtöbbször a szivárványhártya sérülésének vagy szakadásának következtében, bár a diabéteszes szembetegség során megjelenő kóros erek sérülése is állhat a probléma hátterében.  Jellemző tünete a szemfájdalom, a homályos látás, a fényérzékenység, illetve a szem zavarossága és a szemben látható vér. A hyphema befolyásolja a látást, és komoly szövődményekkel járhat, ezért mihamarabb kezelni kell.

A szivárványhártya sérülését általában a szemet ért komoly sérülés (ütés, szúrás, karcolás, egyéb baleset stb.) okozza, de állhat a háttérben szemfertőzés, szemműtét utáni komplikáció, illetve bizonyos gyógyszerek mellékhatása is.

A szem belső részein előforduló vérzés
A szem belső részében, az üvegtestben, a retina, illetve a sárgafolt alatt is előfordulhat vérzés. Jellemző tünetei a duzzadt szem, a nyomásérzés, a vöröses árnyalatú és/vagy homályos látás, a fényvillanások és úszóképek megjelenése a látótérben. A fizikai sérülésektől kezdve a diabéteszes szembetegségen át az időskori makuladegenerációig számos ok kiválthatja, és azonnali kezelést igényel.

A szembevérzés kezelése

A kötőhártya bevérzése általában nem szükséges, legtöbbször néhány nap vagy pár hét alatt gond nélkül elmúlik a probléma. Amennyiben gyakran előfordul a kötőhártya bevérzése, érdemes felkeresni egy szemészorvost az okok felderítése és az esetleges kezelési lehetőségek feltérképezése érdekében.

Ha azonban a hyphema vagy a szem belső részein előforduló vérzéstípusok tüneteit tapasztalja magán, fontos, hogy mihamarabb orvoshoz forduljon! Ezek a problémák pontos diagnózist, illetve azonnali kezelést igényelnek a súlyos szövődmények elkerülése érdekében.

A szembevérzés okai: ez állhat a vörös szem mögött

Mik a köznyelvi értelemben vett szembevérzés okai? A szem kivörösödése, az erek láthatóvá válása mögött számtalan ok állhat, például:

  • Sérülések, szembe jutó idegentest,
  • Szemet ért irritáció, a szem dörzsölése,
  • Szemszárazság, száraz szembetegség,
  • Különféle gyulladások (kötőhártya-gyulladás, ínhártya-gyulladás, szivárványhártya-gyulladás, szaruhártya-gyulladás),
  • Árpa, jégárpa,
  • Megerőltetés: cipekedés, nehéz súlyok megemelése, szülés,
  • Nem megfelelően tárolt kontaktlencse,
  • Allergia.

Bevérzett szem kezelése házilag

Bár intenzívebb tünetek esetén mindenképp forduljunk szemészorvoshoz, a köznyelvi értelemben vett bevérzett szem kezelése házilag is lehetséges. A leggyakoribb a vény nélkül kapható szemcseppek használata, amelyek hatékonyan szűkítik össze az ereket. De használhatunk emellett:

  • meleg- vagy hideg vizes borogatást,
  • sós vizes borogatást,
  • bórsavas vizet,
  • meleg vízben feloldott mézet,
  • beáztatott fekete- vagy zöldteafiltereket,
  • illetve szemre helyezett krumpli- vagy uborkaszeleteket.

A fenti módszerek mind segítenek enyhíteni a gyulladást, így csökkenteni a szem vörösségét.

Tekintse meg a Szimpatika szemproblémák kezelésére alkalmas készítményeit!