Míg a sült ételek és a finomított szénhidrátok a szervezetet gyulladást előidéző anyagok előállítására serkentik, az omega-3 zsírsavakban gazdag lazac vagy dió fogyasztása gyulladáscsökkentő hatású, s így a német Technical University által készült felmérés során csökkentette a szénanátha tüneteit.
Az acsalapu levelében található, petasin nevű hatóanyag segíti az allergén hatására megindult hisztamin termelődésének gátlását. Ennek következtében a tüsszögéssel, orrfolyással, viszketéssel járó tünetek enyhülnek. Svájci és német kutatók állítása szerint a gyógynövényszaküzletekben kapható, petasinalapú tabletták éppoly eredményesen használhatóak a szénanátha tüneteinek megszüntetésére, mint egyéb, a patikákban recept nélkül kapható szerek.
Sok, allergiától szenvedő egyén számol be arról, hogy a nyers, feldolgozatlan méz fogyasztása segít csökkenteni a pollenérzékenység tüneteit. A lényeg, hogy ezt fokozatosan vezessük be étrendünkbe, kis mennyiséggel kezdve. A propolisz a kaptár építése során a méhek tömítő vagy ragasztóanyaga, amelyet a növények mézgás anyagából, a rügyek ragadós váladékából gyűjtenek össze. Fogyasztása szintén ajánlott antihisztamin és gyulladáscsökkentő tulajdonságainál fogva.
Az asztma kezelésére nem csak táplálkozási szokásaink által, de mozgással is törekedhetünk. Ezen módszerek egyike a jóga. A thaiföldi Khon Kaen University által készült kutatás bizonyítja a jóga szerepét a légzőszervek működésének javításában.
A cikkel kapcsolatos bővebb információkért érdeklődjön a Budai Tüdőközpontban.
Forrás: www.tudokozpont.hu