A böjtökről röviden
A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.
Nehéz bármilyen összefoglalót írni róla, hiszen a böjtnek szinte megszámlálhatatlanul sok fajtája létezik és még sok fog keletkezni a jövőben, mivel az emberekben egyre nagyobb az igény az alternatív gyógymódok és így a böjt, mint megtisztulási módszer (a szó fizikai és elvont, lelki értelmében egyaránt) és mint gyógyító terápia iránt.
Téves felfogás azonban, hogy a böjtölés megtisztítja a szervezetet és eltávolítja belőle a méreganyagokat: épp ellenkezőleg, ketózis alakul ki olyankor, amikor az energia előállításhoz a szénhidrátok nem elérhetőek. A daganatos betegek 90%-a fordul a különböző böjti kezelések felé, annak ellenére, hogy a tényeken alapuló orvostudomány (Evidence-Based Medicine) egyetlen, ma terápiaként alkalmazott böjt hatásosságára sem talál meggyőző bizonyítékokat – épp ezért további kutatások szükségességét javasolják.
A szakmai megítélés szempontjából (is) külön kell értékelni a vallási böjtöket és a gyógyítási/gyógyulási szándékkal végzett böjtöket. Az előbbieket vallási meggyőződésből, meghatározott időben, meghatározott időtartamig, szigorú vagy lazább előírások szerint végzik a hívők már évszázadok vagy évezredek óta, így a böjtre vonatkozó előírások pontosan ismertek a hívők számára, és általában mentesek a káros túlzásoktól. A vallási böjt célja a lélek kiürítése, vagy ahogyan Anselm Grün bencés szerzetes írja: „Aki nem böjtöl, az egyben annak adja a tanújelét, hogy ő már valami mással töltekezett be, de nem Istennel; aki nem böjtöl, abban jóllakik és elalszik az Isten utáni éhség és vágy; aki nem vágyakozik, az nem virraszt, és aki nem virraszt, azt alva fogja találni az érkező Vőlegény.”
Bloomer és munkatársai a Bibliában leírt 21 napos, úgynevezett „Dániel-böjt” hatását vizsgálták. A 21 napos, kizárólag növényi eredetű étkekből álló, szigorú vegán étrendet 43 fő tartotta be az előírásoknak megfelelően. A vérszérum-biomarkerek vizsgálatára az 1. és a 22. napon került sor. A böjti étrend energia- és tápanyagtartalmát a böjtöt végzők korábbi táplálkozásához hasonlították. Azt találták, hogy az átlagos energiabevitel csökkent, az étrend tápanyag-összetétele kedvezően változott (koleszterinbevitel csökkent, élelmirost-bevitel nőtt, az étrend telített zsírsavtartalma csökkent stb.) a böjt során, és növekedett a szérum-antioxidáns kapacitás, míg az oxidatív stressz mérséklődött.
A terápiás céllal alkalmazott böjtök általában egy vagy több szerző nevéhez kötődnek, és túlnyomó részük az 1900-as évek elejétől kezdve szinte folyamatosan jött és jön létre. Annak ellenére, hogy rengeteg könyv jelenik meg róluk, előírásaik nem pontosan ismertek: számos változatukra lehet rátalálni a könyvespolcot vagy az internetet böngészve.
Lényeges tudni, hogy a szervezet természetes védekezőrendszere a gyomor- és bélrendszer, továbbá a tüdő és a bőr, amelyek egészséges működése önmagában biztosítja a szervezet „méregtelenítését”, és védelmet ad többek között a táplálékokkal elfogyasztott, biológiailag hatékony idegen anyagokkal, a xenobiotikumokkal szemben, amelyek toxikusak lehetnek. Ha azok az anyagok, amelyek veszélyesek vagy ismeretlenek a szervezet számára, átjutnak ezen a védelmi rendszeren, akkor a szervezet méregtelenítő rendszere működésbe lép, és ennek eredményeképpen csökken a xenobiotikumok, toxinok stb. negatív hatása. A legfontosabb méregtelenítő útvonal a táplálékkal a szervezetbe jutó káros anyagokkal szemben a bél immunrendszere és a máj enzimrendszere.
forrás: TÁPLÁLKOZÁSI AKADÉMIA Hírlevél
A cikkben hivatkozott linkek:
Nyereményjátékok
Megfejtő
Kalandozzon velünk, legyen Ön is Megfejtő!
Kvíz
Olvassa el a Szimpatika magazint és válaszoljon a kérdésekre!
Tematikus kvíz
Böngésszen a honlap cikkei között és válaszoljon a kérdésekre!
A nyitólapról ajánljuk
** Étrend-kiegészítő, nem helyettesíti a kiegyensúlyozott, vegyes étrendet és az egészséges életmódot.
*** Hagyományos növényi gyógyszer, a javallatokra való alkalmazása a régóta fennálló használaton alapul.
Friss cikkeink
- A vártnál nagyobb az első ismert fekete lyuk
- Vegyük fel a harcot a tavaszi fáradtság ellen!
- A lakosság segítségét kérik a vadgázolások kivédésében
- Téli női problémák
- Kifejlesztették a TBC ellen az első biológiai kezelést
- Az olajszennyezés hatása a delfinek immunrendszerére
- Apai tapasztalatok a felnövekvő fiúgyermek(ek)ről
- Az alultápláltság nagymértékben csökkentheti a túlélési esélyeket
- Az immunrendszer túlzott aktivitása is problémát okozhat
- Van-e a kutyának testképe?
- Öltözködési fortélyok a hűvösebb napokra
- A légszennyezés a szemünket is veszélyezteti
Hírlevél feliratkozás
Aktuális magazinunk

Ingyenes magazinunkat kérje gyógyszerészétől a Szimpatika emblémával ellátott gyógyszertárakban! A korábbi számokat ide kattintva érheti el