Nem minden sport megengedett trombózis után
Az edzést nem kell abbahagyni trombózis után sem, hiszen, ha azt mértékkel végezzük, akkor jó hatással van a betegségre és a szervezet egészére is. Ez azonban nem jelenti azt, hogy minden mehet ugyanúgy tovább, ahogyan előtte. Alsó végtag trombózisa esetén kerülendőek az olyan sportok, amelyek erősen terhelik a lábakat, felső végtag trombózisánál pedig a kezek extrém terhelését kell kiküszöbölni. A sérülésveszélyes sportok – a véralvadásgátlók szedése miatt – szintén tiltólistára kerülnek. Sajnos a versenyszerűen űzütt sportok legtöbbjéről is le kell mondania a betegnek – azok egyébként is túl megterhelőek lennének már számára.
Preferált mozgásformák nincsenek, tiltólista azonban van
Sokféle sport közül válogathat az ember, de egy trombózis után kétszer is meggondolja, mibe vágjon bele. A szakember szerint a fontos az, hogy a választott mozgás biztonságos legyen, azonban ezen túl sem teljesen szabad a pálya: „Különösen preferált mozgásformák nincsenek, a lényeg a mértékletesség, és persze az is komoly befolyással bír, hogy a trombózis a szervezeten belül hol alakult ki. Hogy biztosan minden rendben legyen és ne olyan mozgásformába kezdjünk, ami veszélyes lehet, mindenképpen érdemes a kezelőorvossal egyeztetni.”
Míg kifejezetten preferált sport nincsen trombózison átesett személyek számára, addig szép számmal akadnak olyanok, amelyeket ajánlatos elkerülni (pl. még a sakkozás mozgásszegénysége is veszélyes lehet). Prof. dr. Blaskó György szerencsére egyértelműen fogalmaz: „Ha valaki a trombózis után szeretne sportolni, akkor kerülje a versenysportokat, mivel azok nagyon megterhelőek a szervezet számára. A test test elleni mozgásformák is kiesnek, így a boksz, a birkózás, illetve az akciódús küzdősportok mindegyike. Ezenkívül mindenképpen kerülni kell a hirtelen nagy erőkifejtést igénylő sportokat, mint amilyen például a súlyemelés. A balesetveszélyes technikai sportok (autó- és motorverseny, motocross stb.) is kerülendők.”
forrás: Trombózisközpont
A cikkben hivatkozott linkek:
Olvasna még a témában?
A nyitólapról ajánljuk
Friss cikkeink
- A többet alvó gyerekek jobban teljesítenek az iskolában
- Gyakran láthatatlan, de veszélyes - így vehetjük fel a harcot a nemi betegségekkel szemben
- Már az 1600-as években használtak kokaint Európában
- Nem megoldás, ha a hisztiző gyerek mobilt kap a kezébe, hogy megnyugodjon
- A hasi elhízás és az egészség
- Nagy agy, gyorsabb öregedés?
- Mi van az otthoni porban, és miért számít ez?
- Hatalmas átalakuláson esik át a szervezetünk, kétszer is
- Háromdimenziós tervezéssel végeznek állkapocshelyreállító műtéteket
- Molnár Andrea: „Nem félek belevágni új dolgokba„
- A vicces szülőknek jobb a kapcsolatuk a gyermekükkel
- Vegyük fel a harcot a visszerekkel!
Hírlevél
Feliratkozom a Szimpatika hírlevelekre, ezzel elfogadom az Adatkezelési Tájékoztatóban olvasható feltételeket, és hozzájárulok, hogy a szimpatika.hu a megadott e-mail címemre hírlevelet küldjön, valamint saját és partnerei üzleti ajánlataival felkeressen.
Az űrlap kitöltése, az adatok megadása önkéntes.
Kérjük, használjon más e-mail szolgáltatót (pl: gmail.com)!