Patika a bőröndben

Szerző: Maul Ágnes
A jó idő mindenkit kirándulásokra, utazásokra csábít. Csomagoláskor érdemes helyet szorítani a bőröndben néhány olyan készítménynek, gyógyszernek, amelyekkel bebiztosíthatjuk, hogy a lehető leggondtalanabbul teljen az utazásunk.
Állandó gyógyszerész szakértőnk, Rábainé M. Katalin segítségével összeszedtük, hogy miket tanácsos magunkkal vinni.

Védekezzünk a nap ellen!

Hacsak nem barlangtúrára készülünk, a napsütés hatásaival számolnunk kell, ennek megfelelően a megfelelő faktorszámú naptej, a napszemüveg és egy nap ellen védő fejfedő elengedhetetlen. Az izzadás okozta folyadékveszteséget folyamatosan pótoljuk, fogyasszunk szénsavmentes ásványvizet vagy gyümölcslevet. Legyen nálunk napozás után használatos bőrnyugtató készítmény arra az esetre, ha mégis leégnénk.
Védekezés az ízeltlábúak ellen

A természetközeli élmények sajnos nem mindig pozitívak: a szúnyogcsípések még ártalmatlan kellemetlenségnek nevezhetők, de vannak olyan ízeltlábúak, melyek csípésére érdemes jobban odafigyelni. Rovarcsípésekre és a csípés által kiváltott allergiás reakciók kezelésére hasznos, ha van nálunk valamilyen antihisztamin tartalmú krém, valamint kalciumos pezsgőtabletta. Szúnyogok és kullancsok ellen is védekezhetünk a testre fújható, kenhető krémekkel és spray-kkel. Már kaphatók olyanok is, melyek kizárólag természetes összetevőket tartalmaznak, így nyugodtan használhatók kisgyerekeknél, csecsemőknél is. A kullancs nemcsak a fákról pottyanhat ránk, hanem a fűből is felkapaszkodhat az emberre, ezért a kullancsriasztót nem elég csak a felsőtestünkön alkalmazni, a lábakon is kell. Ha mégis „begyűjtünk” néhány kullancsot, azokat minél hamarabb el kell távolítani, hogy az állatnak esélye se legyen esetleges kórokozóit a szervezetbe juttatni. A patikákban kapható, e célra kifejlesztett csipesszel egy határozott mozdulattal ki lehet húzni az állatot. Ha esetleg a feje bent maradna, nem kell megrémülni, mert kilökődik a szervezetből. Ha a csípés helyén az elkövetkező hetek alatt körkörös, kokárda-szerű elszíneződést tapasztalunk, forduljunk orvoshoz, mert ez a Lyme-kór jele is lehet, ami ellen a kullancsoltások sem védenek.

Balesetek

Kisebb-nagyobb balesetek bármikor előfordulhatnak, különösen, ha gyerekekkel utazunk. Érdemes összeállítani egy mini „elsősegély-csomagot”, amelyben van ragtapasz, kötszer, olló, vatta és valamilyen sebfertőtlenítő. A jódra érzékenyek figyeljenek oda, hogy ez utóbbi ne jódtartalmú legyen.

Gyomor- és emésztési panaszok, fertőzések

Aki tudja magáról, hogy a környezetváltozás székrekedést okoz nála, készülhet hashajtóval. Ha viszont olyan távolabbi, egzotikus helyre utazunk, ahol megviselhetik az „európai gyomrot” az elfogyasztott ételek, vigyünk magunkkal hasfogót, széntablettát, és az utazási betegségben szenvedők ne hagyják otthon hányinger elleni gyógyszereiket sem. Kellemetlen tüneteket okozó fertőzések ellen a higiéniára odafigyelve is védekezhetünk. Tartsunk magunknál törlőkendőt, fertőtlenítő zselét, amivel víz és szappan nélkül is „megmoshatjuk” kezünket, valamint jó szolgálatot tehet az eldobható, WC-ülőkére tehető papírborító is.

Betegségek

Ne hiányozzon a bőröndből a láz-és fájdalomcsillapító sem. Ha gyerekekkel utazunk, a nekik adható gyógyszereket is készítsük be. A túlzott légkondicionálás, vagy lehúzott ablak melletti utazás okozhat légúti panaszokat, ezért becsomagolhatunk torokfertőtlenítőt, torokfájásra használatos készítményeket is.

Akik valamilyen okból kifolyólag állandó gyógyszeres kezelésre szorulnak, mindenképp készítsék össze az utazás idejére bőségesen elegendő gyógyszeradagjukat. Érdemes magunknál tartani a kezelőorvos igazolását, valamint egy külön kártyát, amelyen ott áll, milyen gyógyszereket kell szednünk és mire vagyunk érzékenyek. Jó tudni, hogy ahová utazunk, miként érhető el a legközelebbi orvosi ügyelet, és érdemes előre tájékozódni arról is, hogy az adott országban milyen telefonszámon lehet hívni a mentőt.

Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra.
A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Olvasna még a témában?

A nyitólapról ajánljuk

Friss cikkeink

Hírlevél

Feliratkozom a Szimpatika hírlevelekre, ezzel elfogadom az Adatkezelési Tájékoztatóban olvasható feltételeket, és hozzájárulok, hogy a szimpatika.hu a megadott e-mail címemre hírlevelet küldjön, valamint saját és partnerei üzleti ajánlataival felkeressen.

Az űrlap kitöltése, az adatok megadása önkéntes.

A hírlevélküldő szolgáltatás nem támogatja a freemail.hu-s és citromail.hu-s címeket, ilyen címek megadása esetén hibák léphetnek fel!
Kérjük, használjon más e-mail szolgáltatót (pl: gmail.com)!